Niepewność ws. wyniku spotkania w Abu Dhabi i twarde stanowisko USA ws. sankcji wobec Korei Pn. zwiększają presję na złotego.

(wtorek, 8-08, 8:00)


Za nami
Niewielka ilość publikacji makroekonomicznych i trwający sezon wakacyjny spowodowały, że nowy tydzień rozpoczął się na rynkach walutowych bardzo spokojnie. Do rangi najważniejszych wydarzeń poniedziałkowej sesji urosły wystąpienia dwóch polityków Banku Rezerwy Federalnej. Najpierw James Bullard prezes FED w St. Louis powiedział, że przy obecnym poziomie inflacji stopy funduszy federalnych powinny pozostać bez zmian. Jego zdaniem szanse na wzrost cen za oceanem są aktualnie niewielkie. Według cytowanych przez niego prognoz nawet gdyby stopa bezrobocia spadła w Stanach Zjednoczonych z 4,3% do 3,0% inflacja PCE wzrośnie z obecnego poziomu 1,5% do zaledwie 1,8% p.a. Równie pesymistycznie zabrzmiała poniedziałkowa wypowiedź Neela Kashkari z oddziału FED w Mineapolis, który na spotkaniu Rotary Club w Sioux Falls skrytykował nowe ograniczenia w amerykańskiej polityce imigracyjnej, twierdząc, że odbiją się negatywnie na wzroście gospodarczym USA. Mimo pesymistycznych głosów z Rezerwy Federalnej dolar zdołał zachować zdobycze z piątkowej sesji. W poniedziałek rynek EUR/USD pozostał w przedziale od min. 1,1780 do max. 1,1809, w którym znalazł się po publikacji lepszych od oczekiwań wyników NFP i optymistycznych wypowiedziach Garego Coha ws. amerykańskiej reformy podatkowej (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX). Z sennej atmosfery nie wyrwał go nawet pierwszy w tym roku spadek produkcji przemysłowej w Niemczech (-1,1% vs. prognoza 0,2%) oraz niższy od prognoz wynik indeksu Sentix. Jednocześnie analitycy zwracają uwagę, że utrzymuje się negatywne nastawienie inwestorów do amerykańskiej waluty. Ich tezę potwierdzają statystyki agencji CFTC (Commodity Futures Trading Commission), wg której w całym minionym tygodniu zwiększyła się liczba otwartych krótkich pozycji dolarowych (dzięki którym inwestorzy zyskują na spadku wartości zielonej waluty). Dużo większa zmienność panowała na rynku ropy, która znalazła się pod presją informacji o przywróceniu wydobycia na największym polu naftowym w Libii (do poziomu powyżej 1 mln baryłek dziennie) oraz o wzroście produkcji w USA do najwyższego poziomu od sierpnia 2015 roku (Brent: -0,10% do 52,37 USD/bbl; Crude: -0,38% do 49,39 USD/bbl). Zniżkujące ceny paliw oraz wzrost napięcia geopolitycznego spowodowany wspólnym stanowiskiem przywódców USA i Korei Południowej ws. sankcji wobec Pjongjangu pogorszyły pozycję wyjściową walut rynków wschodzących i złotego. Kurs EUR/PLN powrócił ponad poziom 4,2500 (max. 4,2547 o g. 12:45), natomiast rynek USD/PLN ustabilizował się powyżej granicy 3,6000 (max. 3,6095 o g. 15:00).
Przed nami
Dziś radary inwestorów są skierowane na Abu Dhabi. W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich kończy się właśnie dwudniowe spotkanie największych producentów naftowych dotyczące realizacji uzgodnień ws. ograniczenia wydobycia. Kontrola produkcji stała palącą potrzebą gdyż paradoksalnie w ostatnich miesiącach w krajach będących sygnatariuszami porozumienia w tej sprawie wydobycie wzrosło. Pozytywne doniesienia z rynku naftowego będą przekładać się na tańszego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1910) oraz wzrost zainteresowania walutami rynków wschodzących, w tym złotym (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,5650). Z kolei pesymistyczne wiadomości z Abu Dhabi przyniosą odwrotny skutek (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1730, punkty oporu EUR/PLN: 4,2680, USD/PLN: 3,6300). Zmniejszona, z powodu wakacji, płynność rynku może dodatkowo zwiększyć amplitudę wahań kursów walutowych.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.