Sygnały z Banku Węgier i NBP umacniają złotego (min. EUR/PLN 4,2567, USD/PLN 3,6069). Fokus na arcyspotkanie w Jackson Hole.

(piątek, 25-08, 8:00)

Za nami
W czwartek inwestorzy pozostali obojętni na publikacje wyników makro ze strefy euro i USA. Nowe dane zeszły na drugi plan wydarzeń ekonomicznych z powodu zaplanowanych na dziś przemówień prezes FED Janet Yellen oraz prezesa ECB Mario Draghi'ego podczas sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole (więcej na ten temat w części Przed naminaszego Alertu FX). Uczestnicy rynków finansowych nie zareagowali na najwyższy od marca 2011 roku wynik francuskiego indeksu zaufania biznesu (111 pkt. wobec oczekiwanych 108 pkt.). Bez echa przeszły również mieszane dane zza Atlantyku, wśród których na plus zaskoczyła niższa od oczekiwań liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu (234 tys. vs. 238 tys.), a na minus mniejsza niż zakładano sprzedanych domów na rynku wtórnym w lipcu (5,44 mln vs. 5,57 mln). W efekcie kurs EUR/USD pozostawał zamknięty w dość wąskim przedziale wahań od min. 1,1784 (o g. 10:50) do max. 1,1815 (o g. 19:10). Po kilku dniach przeceny równowagę odzyskał funt (EUR/GBP min. 0,9189 o g. 12:30), któremu wczoraj pomógł zgodny z oczekiwaniami wynik PKB Wielkiej Brytanii w II kw. (1,7% vs. 1,7%). Pozytywny odbiór tej publikacji zagłuszył spadek brytyjskiej sprzedaży detalicznej w sierpniu zasygnalizowany przez wskaźnik CBI (-10 pkt. wobec 22 pkt. w lipcu). W regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dużym echem odbiły się ostrożne głosy płynące z Narodowego Banku Węgier, który zasygnalizował gotowość złagodzenia swojej polityki monetarnej. Naturalnym przegranym w tej sytuacji stał się węgierski forint. Kapitał z Węgier popłynął w stronę pozostałych krajów z obozu CEE, a największym beneficjentem tych przetasowań został złoty jako najbardziej płynna waluta regionu. Dodatkowych argumentów do zakupów polskiej waluty dostarczyła optymistyczna treść protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Dokument ujawnił, że część członków RPP jest gotowa na podwyżki stóp NBP w przypadku dalszego wzrostu inflacji. Tej okazji nie zaprzepaścili nasi importerzy, którzy w najkorzystniejszym momencie kupowali euro po 4,2567 (dziś o g. 08:30), zaś dolara po 3,6069 (o g. 19:00). Równie dobrze wypadł giełdowy indeks polskich blue chipów, który zameldował się w czwartek na najwyższym poziomie od czerwca 2015 roku (WIG20: +2,73% do 2456,27 pkt.).
Przed nami
Oczy wszystkich inwestorów będą dziś zwrócone na Jackson Hole (w Stanie Wyoming, USA) gdzie odbywa się sympozjum ekonomiczne z udziałem przedstawicieli banków centralnych z całego świata, którego organizatorem jest oddział FED w Kansas City. To wydarzenie od lat przyciąga uwagę ekonomistów i uczestników rynków finansowych, ponieważ często są tam komunikowane ważne decyzje dotyczące polityki pieniężnej i regulacji rynkowych. To właśnie w Jackson Hole trzy lata temu prezes ECB zapowiedział luzowanie ilościowe w Eurolandzie. Głównymi punktami tegorocznego sympozjum są zaplanowane na dziś przemówienia Janet Jellen (o g. 16:00) oraz Mario Draghi'ego (o g. 21:00). Ich wystąpienia mogą przynieść odpowiedź na dwa ważne pytania, które nurtują obecnie inwestorów. Pierwsze: czy mimo niskich wyników amerykańskiej inflacji oraz sygnałów ekonomicznych świadczących o spowolnieniu gospodarki amerykańskiej wciąż możliwa jest trzecia w tym roku podwyżka stóp FED? Drugie: czy Europejski Bank Centralny zacznie w najbliższych miesiącach zaostrzać swoją politykę monetarną? Oczywiście jastrzębie opinie Yellen niewykluczające grudniowej podwyżki oprocentowania funduszy federalnych będą premiować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1775), zaś zapowiedź ograniczenia programu QE ze strony Draghi'ego może przynieść znaczne umocnienie euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1830). Biorąc pod uwagę niedawne wypowiedzi wiceprzewodniczącego FOMC Williama Dudley'a i gospodyni sympozjum Esther George z FED w Kansas City, a także wiceprezesa ECB Victora Constancio bardziej prawdopodobny wydaje się wariant ostrego wystąpienia prezes Rezerwy Federalnej. W każdym z tych jastrzębich scenariuszy zakupy USD czy EUR mogą być finansowane ze sprzedaży walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,6600). Natomiast zachowawczy wydźwięk wypowiedzi polityków FED i ECB przyniesie odwrotny skutek (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2530, USD/PLN: 3,6000). Z uwagi na późną porę wystąpienia prezesa ECB i niską płynność rynku PLN w godzinach wieczornych zmiany kursów mogą być bardziej wyraźne.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.