Niepokojące doniesienia z ECB i niska inflacja w USA zwiększyły popyt na złotego. Min. EUR/PLN 4,2438, USD/PLN 3,5612.

(piątek, 01-09, 8:00)
Za nami
Choć sierpień był już szóstym z rzędu miesiącem wzrostu kursu EUR/USD to bilans jego ostatnich dni wypada na korzyść dolara. W pierwszej części wczorajszej sesji kolejnych powodów do sprzedaży euro i zakupu amerykańskiej waluty dostarczyły informacje Reuters'a z nieoficjalnych źródeł w Europejskim Banku Centralnym nt. rosnącego niepokoju w kierownictwie Banku w związku z tegorocznym umocnieniem wspólnej waluty, który może opóźnić spodziewaną redukcję europejskiego programu QE. Doniesienia z ECB zwiększyły obawy przed próbą werbalnego osłabienia wspólnej waluty przez prezesa Mario Draghi'ego w trakcie przyszłotygodniowego posiedzenia Banku powodując spadek wartości euro. W apogeum przeceny wspólnej waluty kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,1823 (o g. 14:10). Straty euro wobec dolara amortyzował wyższy od prognoz wynik inflacji HICP z Eurolandu (1,5% wobec oczekiwanych 1,4%). W drugiej części dnia zielona waluta została jednak zepchnięta do defensywy przez informację o niższych od prognoz wydatkach Amerykanów w lipcu oraz przez spadek tempa wzrostu amerykańskich cen konsumpcyjnych mierzonych wskaźnikiem PCE Core do 1,4% r/r, tj. do najniższego poziomu od grudnia 2015 roku. Według statystyk agencji Reuters'a lipiec to 63 miesiąc z rzędu kiedy amerykańska inflacja znajduje się poniżej 2-procentowego celu FED. W konsekwencji słabych danych dotyczących wzrostu amerykańskich cen prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp FED, mierzone wartością kontraktów terminowych spadło do 31%. Wartość zielonej waluty podkopała także wypowiedź sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchnina, który w wywiadzie dla CNBC powiedział, że słaby dolar stawia jego kraj w lepszej pozycji handlowej. W rezultacie na zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku (o g. 22:00) kurs EUR/USD wyniósł 1,1905. Oddalająca się perspektywa zmiany kursu ECB oraz popołudniowy odwrót od dolara zachęcały do zakupów walut rynków wschodzących. Pozytywnie na notowania EM oddziaływała także zwyżkująca ropa (Brent: +4,36% do 52,86 USD/bbl; Crude: +2,76% do 47,23 USD/bbl), której ceny windowało unieruchomienie największej rafinerii w USA w związku z uderzeniem huraganu Harvey. W obozie wygranych znalazł się również złoty. W efekcie kurs EUR/PLN zameldował się poniżej psychologicznej bariery 4,2500 (min. 4,2438 o g. 20:50), natomiast rynek USD/PLN po dotarciu w pierwszej części dnia do max. 3,6015 (o. g. 14:10) spadł do min. 3,5612 (dziś o g. 0:10). Bez echa na rynku PLN przeszły zgodne z oczekiwaniami dane makro z polskiej gospodarki dotyczące PKB w II kw. (3,9%) oraz inflacji CPI (1,8%).
Przed nami
Wydarzeniem ekonomicznym numer jeden dzisiejszego dnia będzie publikacja sierpniowego raportu Departamentu Pracy USA (o g. 14:30) zawierającego m.in. informacje na temat zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) oraz średniej płacy godzinowej. Według ankiety Reutersa mediana oczekiwań rynkowych w tej sprawie zakłada spadek NFP z 209 tys. w lipcu do 182 tys. w sierpniu oraz wzrost średniej stawki godzinowej o 0,2%. Dobry prognostyk dla oficjalnych danych z rynku pracy stanowi środowy wysoki wynik raportu ADP, który pokazał bardzo duży wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w sierpniu (237 tys.). Optymistyczne nastawienie ekonomistów do dzisiejszych danych potwierdzają analitycy banku Nomura, którzy spodziewają się 205 tys. nowych miejsc pracy. W przypadku realizacji tej prognozy należy się liczyć z umocnieniem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1820). Nowe zakupy zielonej waluty mogą być finansowane ze sprzedaży aktywów z rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,6200). Z kolei dane istotnie niższe od prognoz mogą spowodować, że dolar odda zyski wypracowane w ostatnich dniach. W takim scenariuszu kurs EUR/USD powróci do trendu wzrostowego w kierunku silnego punktu oporu 1,2070. W tym przypadku uwolniony kapitał może popłynąć w stronę rynków wschodzących i Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,5300). Wśród pozostałych informacji makroekonomicznych zza oceanu na uwagę zasługują indeksy PMI (o g. 15:45) i ISM (o g. 16:00) dla sektora przemysłu oraz finalny wynik indeksu Uniwersytetu Michigan w sierpniu (o g. 16:00). Warto także zwrócić uwagę na wyniki PMI z Polski (o g. 9:00), Niemiec (o g. 9:55), całego Eurolandu (g. 10:00) oraz z Wielkiej Brytanii (g. 10:30).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.