NFP, spekulacje ws. polityki ECB i Korea Płn. huśtają złotym. EUR/PLN min. 4,2363, max. 4,2624.

(poniedziałek, 04-09, 8:00)
Za nami
Sierpniowy raport Departamentu Pracy USA rozczarował inwestorów. Nowe dane rozminęły się z oczekiwaniami rynkowymi w kluczowych kwestiach dotyczących wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (156 tys. vs. prognoza 182 tys.), stopy bezrobocia (spadek z 4,3% do 4,4%) oraz wzrostu płacy godzinowej (0,1% vs. spodziewane 0,2%). Zawód uczestników rynków finansowych był tym większy, że znaczna ich część stawiała na korzystne wyniki z amerykańskiego rynku pracy. Przyczyną ich przedwczesnego optymizmu był bardzo dobry środowy raport ADP, który pokazał w sierpniu najwyższy od 5 miesięcy wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym. W tej sytuacji nie mogła dziwić pierwsza reakcja inwestorów, którą była wyprzedaż dolara m.in. w relacji do euro (EUR/USD max.: 1,1980 o g. 14:33). Wkrótce jednak złe emocje opadły, a ekonomiści ocenili najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy jako wystarczająco solidne by nie wykluczyć grudniowej podwyżki stóp procentowych FED. Publikacja raportu DP zbiegła się w czasie z zaskakującymi doniesieniami Bloomberga nt. polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. Agencja powołując się na swoje anonimowe źródło w ECB poinformowała, że plan redukcji programu skupu aktywów (QE) w Eurolandzie może nie być gotowy przed grudniem. Rewelacje Bloomberga zmniejszyły oczekiwania na zaostrzenie europejskiej polityki pieniężnej oraz zadały mocny cios wspólnej walucie. Zwiększenie prawdopodobieństwa dłuższego utrzymania rozbieżności w działaniach monetarnych ECB i FED spowodowało silny spadek kursu EUR/USD (min. 1,1850 o g. 16:00). Do odbudowy pozycji dolarowych zachęcały także ogłoszone niedługo potem, wyższe od prognoz wyniki indeksów PMI oraz ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Dodatkowo zieloną walutę wspierała optymistyczna wypowiedź głównego doradcy ekonomicznego Białego Domu Garego Cohna, który w wywiadzie dla Bloomberga powiedział, że projekt amerykańskiej reformy podatkowej zostanie przedstawiony w najbliższych tygodniach. Bezpośrednio po publikacji wyników NFP wiatr w żagle dostały waluty rynków wschodzących, w tym złoty. Kurs EUR/PLN o g. 14:45 był wyceniany na 4,2363, a rynek USD/PLN w tym czasie spadł do poziomu 3,5384. Jednak późniejsze turbulencje w koszyku G10 spowodowane comebackiem dolara szybko pogorszyły nastroje w obozie EM. Wcześniejsze zyski wymazał również złoty (max.: EUR/PLN 4,2624, USD/PLN 3,5884). Naszej walucie nie pomógł także niższy od oczekiwań wzrost aktywności w polskim sektorze przemysłu (52,5 pkt. vs. prognoza 53 pkt.).
Przed nami
Dziś radary uczestników rynków finansowych będą nastawione na nowe informacje z Półwyspu Koreańskiego. Groźba konfliktu zbrojnego w tym regionie wzrosła w wyniku przeprowadzonego w niedzielę przez Pjongjang testu bomby wodorowej. Według japońskich i południowokoreańskich ekspertów, testowany ładunek miał co najmniej 10-krotnie większą moc od wcześniejszych prób. Wzrost napięcia na linii Korea Płn. - USA grozi ucieczką kapitału w stronę bezpiecznych aktywów (m.in. jena i franka) oraz przeceną dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1980) i walut rynków wschodzących, tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2750, USD/PLN: 3,6200). Wyciszenie negatywnych emocji może wywołać odwrotny efekt (punkty wsparcia EUR/USD: 1,1850, EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,5300). Ze względu na ubogi kalendarz ekonomiczny więcej niż zwykle uwagi mogą przyciągnąć publikacje indeksu Sentix (który odzwierciedla oczekiwania i poziom zaufania wśród europejskich inwestorów) oraz danych nt. inflacji cen producentów w strefie euro (g. 11:00). Wyniki znacznie odbiegające od prognoz mogą zachwiać notowaniami wspólnej waluty. Z uwagi na świętujących Amerykanów (Święto Pracy) popołudniu należy się liczyć z mniejszą aktywnością rynkową. W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym na świecie będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Według najnowszej ankiety agencji Reutersa 48 na 63 analityków spodziewa się utrzymania parametrów polityki monetarnej ECB bez zmian. Prawie 3/4 z nich uważa, że Bank ogłosi decyzję o redukcji europejskiego programu skupu aktywów (z 60 mld EUR miesięcznie do poziomu 40 mld EUR) dopiero w trakcie październikowego posiedzenia.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.