Decyzja KE i drożejący funt zwiększają awersję do złotego. Max. EUR/PLN 4,2686, USD/PLN 3,5750.

(środa, 13-09, 8:00)
Za nami


Pierwsza część tygodnia należała do dolara. Wczoraj popyt na zieloną walutę podtrzymały rosnące rentowności amerykańskich obligacji podążające za spadkiem ryzyka inwestycyjnego (np. 10-letnie +3,3 pb do 2,1690%) oraz optymistyczne dane z rynku pracy w USA. Pozytywnie zaskoczył wynik raportu JOLTS, który wskazał na wzrost liczby wakatów w gospodarce Stanów Zjednoczonych w lipcu do 6,2 mln wobec oczekiwanych 6 mln. Na korzyść dolara przemawiała także wczorajsza wypowiedź sekretarza stanu USA Stevena Mnuchina wskazująca na determinację administracji Trumpa ws. wprowadzenia amerykańskiej reformy podatkowej od 1 stycznia 2018 roku. W wyniku tych zdarzeń kurs USD/JPY zameldował się powyżej psychologicznej granicy 110,00 (max. 110,29 dziś o g. 1:00), natomiast rynek EUR/USD dotarł najniżej do poziomu 1,1926 (o g. 13:45). Zyski amerykańskiej waluty w relacji do euro ograniczały doniesienia hiszpańskiego dziennika "El Mundo" nt. coraz większego nacisku kanclerz Niemiec Angeli Merkel na wybór jej rodaka Jensa Weidmanna (zwolennika restrykcyjnej polityki monetarnej w Eurolandzie) na miejsce ustępującego w 2019 roku prezesa ECB Mario Draghi'ego. Bez wpływu na wartość wspólnej waluty przeszła wypowiedź wiceprezesa ECB Vitora Constancio, który powtórzył, że dotychczasowa polityka Banku zaczęła przynosić wyniki i jej utrzymanie pozwoli osiągnąć założone cele. Wczoraj wśród walut z głównego koszyka najbardziej brylował funt (max.: GBP/USD 1,3315 tj. najwyżej od roku, GBP/PLN 4,7475 o g. 14:20 tj. najwyżej od 3 sierpnia br.). Paliwem dla szterlinga stał się najwyższy od ponad 5 lat wynik inflacji bazowej na Wyspach (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym), który przełożył się na wzrost oczekiwań ws. zaostrzenia brytyjskiej polityki monetarnej. Perspektywa podniesienia oprocentowania funta uderzyła rykoszetem w waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W tym gronie znalazł się również złoty, którego straty potęgowała informacja nt. przejścia Komisji Europejskiej do drugiego etapu procedury ochrony praworządności w Polsce. Siła rażenia tej informacji była tak duża, że złotówka była wczoraj najsłabszą walutą rynków wschodzących oraz regionu CEE. Naszej walucie nie pomogła również kolejna w ostatnich dniach ostrożna wypowiedź członka polskiej Rady Polityki Pieniężnej. Tym razem w łagodnym tonie wypowiedział się Jerzy Żyżyński, który uważa, że przynajmniej do połowy przyszłego roku nie będzie powodu aby podwyższać stopy procentowe NBP”. Tak sprzyjających okoliczności nie zaprzepaścili nasi eksporterzy, którzy w najkorzystniejszym momencie sprzedawali euro po 4,2686 (o g. 14:20), a dolara po 3,5750 (o g. 14:20).
Przed nami
Największe zainteresowanie w dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym budzi ogłoszenie amerykańskiej inflacji cen producentów (PPI). Choć zwykle nie jest to wydarzenie rynkowe największego kalibru, to w związku z technicznym "wyprzedaniem" amerykańskiej waluty dobry wynik PPI mógłby zmusić inwestorów do odwrócenia krótkich pozycji dolarowych przed jutrzejszą arcyważną publikacją wskaźnika inflacji cen konsumpcyjnych w USA (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1920). Taki rozwój sytuacji pogorszyłby nastroje wokół walut rynków wschodzących (EM) kierując złotego w stronę barier EUR/PLN: 4,2750 oraz USD/PLN: 3,5900. Ewentualne słabe dane PPI z USA mogą zahamować dwudniową korektę wzrostową dolara i umocnić złotego (punkt oporu EUR/USD: 1,2000, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,5100). Nie można także zapomnieć o popołudniowej publikacji zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, która często decydowała o znacznym przesunięciu punktu równowagi na rynku EM. Ze względu na pesymistyczne prognozy (np. Goldman Sachsa) przewidujące spadek amerykańskiego popytu na ropę i wzrost jej zapasów (w związku huraganami szalejącymi w południowych stanach) nastawienie inwestorów do walut rynków wschodzących jest obecnie bardzo ostrożne.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

 


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.