Zapowiedź rewizji polityki ECB w X'17 i drastyczny wzrost liczby wniosków o zasiłek w USA uderzają w dolara. Min. USD/PLN 3,5132.

(piątek, 08-09, 8:00)


Za nami
W czwartek wydarzeniem ekonomicznym nr jeden było posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Choć zgodnie z oczekiwaniami większości analityków ECB pozostawił parametry swojej polityki pieniężnej bez zmian to emocje towarzyszące konferencji prezesa Mario Draghi'ego sięgnęły zenitu. Od dłuższego czasu na rynkach finansowych trwały ożywione spekulacje nt. zbliżającego się ograniczenia programu skupu aktywów i możliwej próby werbalnego osłabienia wspólnej waluty. Zdaniem analityków silne euro może zahamować ożywienie i zmniejszyć dynamikę wzrostu cen w Eurolandzie. Sama konferencja przebiegła według umiarkowanie jastrzębiego scenariusza. Draghi odnotował poprawę kondycji i perspektyw gospodarki europejskiej i zapowiedział m.in., że Rada Prezesów dokona przeglądu parametrów swojej polityki "jesienią" (najprawdopodobniej w październiku). Wbrew obawom inwestorów nie podjął jednak próby osłabienia wspólnej waluty. W tym kontekście wspomniał jedynie, że ostatnie zawirowania na rynku walutowym są czynnikiem ryzyka i źródłem niepewności, któremu Rada się bacznie przygląda. Zaprezentowane projekcje makroekonomiczne Banku pokazały m.in wzrostową rewizję dynamiki PKB w EZ z 1,9 do 2,2% w 2017 roku. Odpowiedzią rynku walutowego na te informacje był silny wzrost wartości euro na świecie. Kurs EUR/USD w kulminacyjnym momencie zameldował się na poziomie 1,2093 (dziś o g. 7:20). Zyski wspólnej waluty ograniczała spadkowa rewizja projekcji ECB dotyczącej Inflacji w Eurolandzie: do 1,2% w 2018 (z 1,3%) oraz 1,5% w 2019 (z 1,6%). Obok spadku rentowności amerykańskich obligacji słabość dolara wynikała także z najwyższej od kwietnia 2015 roku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w USA w ubiegłym tygodniu (298 tys. wobec 236 tydzień wcześniej). Statystyki pokazują, że był to największy przyrost od listopada 2012 roku (+62 tys.). Negatywny odbiór tej informacji tłumiły opinie analityków, że tak wysoki wynik jest jednym ze skutków huraganu Harvey, który niedawno przetoczył się przez Teksas. Jednym z największych przegranych w G10 była wczoraj korona szwedzka (EUR/SEK: +0,17%), w którą uderzyła ostrożna treść komunikatu z zakończonego posiedzenia Riksbanku. Notowania złotego podobnie jak innych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) były wczoraj odzwierciedleniem zmian sytuacji na rynkach globalnych. Wzrost oczekiwań ws. bliskiej zmiany kursu monetarnego ECB przełożył się wieczorem na straty walut CEE i PLN w relacji do drożejącego euro (max. 4,2575 o g. 20:40). Z kolei zniżkujący dolar spowodował spadek kursu USD/PLN do min. 3,5132 (o g. 7:20).
Przed nami
Wobec braku istotnych publikacji makro w dniu dzisiejszym zainteresowanie inwestorów przesuwa się w stronę Półwyspu Koreańskiego, gdzie ze względu na jutrzejsze święto niepodległości Korei Północnej oraz towarzyszące mu parady i ćwiczenia wojskowe może dojść do kolejnego pokazu siły północnokoreańskiej armii. Warto w tej sytuacji przypomnieć niedawne doniesienia dziennika "Asia Business Daily". Gazeta powołując się na anonimowe źródła wywiadowcze poinformowała we wtorek, że Pjongjang transportował międzykontynentalny pocisk balistyczny ICBM w kierunku stanowisk startowych na zachodnim wybrzeżu. Obawy o wzrost napięcia na linii Korea Płn. - USA mogą skłaniać inwestorów do redukcji ryzyka i ograniczać apetyt na dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2100) oraz waluty rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2750, USD/PLN: 3,5900). Wyciszenie złych emocji zadziała odwrotnie (punkty wsparcia EUR/USD: 1,1915, EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,5100). Pod kątem rynku PLN nie można przegapić dzisiejszej rewizji ratingu Polski przez agencje Moody's. Choć eksperci nie spodziewają się jego zmiany to warto pamiętać o poniedziałkowej rewizji prognozy tej agencji zakładającej znaczny wzrost dynamiki polskiego PKB. Z tego powodu całkiem możliwym posunięciem ze strony Moody's wydaje się zmiana perspektywy naszego ratingu z „stabilnej” na „pozytywną” co mogłoby umocnić polską walutę. Optymistyczne nastawienie do złotego potwierdza ankieta przeprowadzona przez Reuters'a. Z mediany prognoz zebranych przez tę agencję wynika, że kurs EUR/PLN spadnie w perspektywie najbliższych dwunastu miesięcy poniżej poziomu 4,1600. Zdaniem niektórych analityków ten scenariusz kłóci się z wizją zbliżającego się zaostrzenia polityki ECB, który może stymulować dalszy wzrost wartości euro zmniejszając atrakcyjność walut CEE i złotego.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.