Kropiwnicki z RPP, inflacja w EZ, rating Portugalii i wybory w DE zmniejszają zainteresowanie złotym. Max. EUR/PLN 4,2970, tj. najwyżej od 17'III.

(wtorek, 19-09, 8:00)
Za nami
Początek tygodnia okazał się pomyślny zarówno dla euro, jak również dla dolara. Wartość wspólnej waluty podbiły wyższe od prognoz wyniki inflacji bazowej w Eurolandzie (1,3% r/r vs. 1,2% r/r) oraz pozytywne wiadomości dot. Portugalii. Ich autorem była agencja S&P, która zrewidowała w górę rating tego kraju z poziomu spekulacyjnego BB+ do poziomu inwestycyjnego BBB- (po raz pierwszy od 2012 roku). Z kolei popyt na zieloną walutę stymulowały rosnące rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie: max. 2,2370%), które dyskontowały spodziewany brak zmiany projekcji stóp FED na 2017 rok podczas rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia FOMC. Równoważące się informacje ze strefy euro oraz zza Atlantyku utrzymały wczoraj kurs EUR/USD w przedziale od min. 1,1917 do max. 1,1968. Na przeciwnym biegunie znalazł się funt szterling (max. EUR/GBP 0,8878 o g. dziś o g. 8:30; min.: GBP/USD 1,3465 o g. 18:00, GBP/PLN 4,8383 dziś o g. 8:30). Brytyjską walutę zepchnął do defensywy prezes Banku Anglii Mark Carney, który podczas wystąpienia w siedzibie MFW w Waszyngtonie powiedział wczoraj, że Brexit może doprowadzić do wzrostu stóp BoE jednak ich podwyżki będą ograniczone i stopniowe. Pesymistyczne nastroje towarzyszyły również notowaniom jena, któremu szkodziły spekulacje ws. możliwego ogłoszenia przez premiera Abe przedterminowych wyborów w Japonii (max. USD/JPY  111,87 dziś o g. 7:30, tj. najwyżej od prawie 8 tygodni) oraz spadek ryzyka geopolitycznego premiujący m.in. inwestycje giełdowe (DAX: +0,32%, S&P500: +0,15%, Nikkei: +1,96%). Wzrost zainteresowania wspólną walutą oraz dolarem negatywnie odbił się na wartości walut rynków wschodzących (EM). Wśród poszkodowanych znalazł się również złoty. Dodatkowym obciążeniem dla polskiej waluty były kolejne sygnały z RPP oddalające perspektywę normalizacji rekordowo niskich stóp procentowych NBP. Do Eryka Łona i Jerzego Żyżyńskiego, którzy w ubiegłym tygodniu wypowiadali się w ostrożnym tonie, dołączył wczoraj Jerzy Kropiwnicki. Jego zdaniem „obecne dane nie wskazują na potrzebę rewizji stóp procentowych przez kolejne dwa lata. Wypowiedź ta sprawiła, że złoty stał się najsłabszym ogniwem wśród walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Sprzyjającą sytuację wykorzystali nasi eksporterzy, którzy w najkorzystniejszym momencie sprzedawali euro po 4,2970 (dziś o g. 7:20) tj. najdrożej od 17 marca, a dolara po 3,6000 (o g. 18:20).
Przed nami
Dzisiejszy dzień przyniesie bardzo ważne dane nt. krajowej produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w sierpniu (o g. 14:00). Słabsze wyniki z polskiej gospodarki mogą pogłębić straty złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,6100). Z kolei publikacje lepsze od prognoz będą argumentem za realizacją zysków na rynku PLN. Obok barier technicznych (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,5500) na drodze do umocnienia naszej waluty będzie stał niepewny wynik rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia FED oraz obawy o dalszy rozwój sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Kierunek zmian w koszyku G10 mogą wyznaczyć nowe publikacje indeksu Zew z Niemiec oraz dane dotyczące pozwoleń na budowę domów i rozpoczętych budów domów za oceanem. W zależności od kombinacji wyników makro ze strefy euro i USA lepszą pozycję wyjściową przed jutrzejszymi decyzjami FED uzyska wspólna waluta (punkt oporu EUR/USD: 1,2010) lub dolar (punkt wsparcia: 1,1850). 
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.