Wzrostowa rewizja prognozy Moody's dodaje mocy złotemu. Min. EUR/PLN 4,2368, USD/PLN 3,5569.

(wtorek, 05-09, 8:00)
Za nami
Ze względu na świętujących Amerykanów (Dzień Pracy w USA) inwestorzy z Azji i Europy samotnie mierzyli się wczoraj z gwałtownym wzrostem napięcia geopolitycznego wokół Korei Północnej. W niedzielę rano agencje informacyjne doniosły o szóstym w historii i najpotężniejszym dotychczas, podziemnym teście bomby wodorowej przeprowadzonym przez Pjongjang, a media przyniosły ostre reakcje światowych mocarstw i pełne niepokoju komentarze obserwatorów międzynarodowej sceny politycznej. Konsekwencją eskalacji konfliktu na Półwyspie Koreańskim był wzmożony popyt na bezpieczne aktywa, który wywindował ceny złota (max. 1335,76 USD za uncję tj. najwyżej od prawie roku) oraz podbił wartość japońskiego jena i szwajcarskiego franka. Na przeciwnym biegunie znalazł się wczoraj dolar, któremu ciążyło wysokie zaangażowanie polityczne Amerykanów w konflikt koreański. W apogeum przeceny amerykańskiej waluty kurs EUR/USD wzrósł do max. 1,1922 (o g. 11:00), rynek USD/JPY spadł do min. 109,20 (dziś o g. 5:00), a notowania USD/CHF obniżyły się do min. 0,9544 (dziś o g. 6:00). Obok geopolityki wspólną walutę dodatkowo wspierał wyższy od prognoz wynik indeksu Sentix, odzwierciedlający dalszą poprawę oczekiwań oraz poziomu zaufania wśród europejskich inwestorów (28,2 pkt. vs. spodziewane 27,4 pkt.). Na korzyść euro przemawiało także zwycięstwo proeuropejskiej Angeli Merkel nad Martinem Schulzem w pierwszej debacie telewizyjnej przed zaplanowanymi na 24 września wyborami do niemieckiego Bundestagu. Na tym tle źle wypadł funt, w którego uderzyły negatywne informacje gospodarcze z Wielkiej Brytanii (EUR/GBP max. 0,9226 o g. 18:30). Wartość szterlinga podkopała wczorajsza publikacja najniższego od roku wyniku indeksu PMI dla brytyjskiego sektora budowlanego (51,1 pkt.). Mimo wzrostu globalnego ryzyka inwestycyjnego dobrze radził sobie złoty, który stał się beneficjentem rewizji prognozy ekonomicznej agencji Moody's, zakładającej znaczny wzrost dynamiki polskiego PKB (z 3,2%% do 4,3% w 2017 r.). Element zaskoczenia i skala korekty sprawiły, że złotówka była wczoraj najmocniejszą walutą rynków wschodzących (EM). W najniższym punkcie dnia kurs EUR/PLN osiągnął wartość 4,2368 (o g. 20:00), zaś rynek USD/PLN spadł do poziomu 3,5569 (o g. 13:00).
Przed nami
Dziś w kalendarzu ekonomicznym dominują nowe publikacje makro ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych, oraz wystąpienia polityków FED. Szczególnie ciekawie zapowiadają się nowe dane z Eurolandu (finalne PKB za II kw. oraz indeks PMI dla usług), które zyskują na znaczeniu wraz ze zbliżającym się czwartkowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. Słabsze wyniki ze strefy euro mogą rozbudzić obawy ws. negatywnego wpływu tegorocznego umocnienia wspólnej waluty na gospodarkę europejską, co mogłoby doprowadzić do obniżenia notowań EUR/USD (najbliższy punkt wsparcia: 1,1870). Jeśli chodzi o publikacje zza oceanu dziś poznamy finalne dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku i zamówień na dobra bez środków transportu w lipcu (g. 16:00). Warto także mieć na uwadze wystąpienia dwóch polityków Banku Rezerwy Federalnej. O godzinie 14:00 głos zabierze członek zarządu FED Lael Brainard, natomiast o g. 19:10 poznamy opinie prezesa oddziału FED w Minneapolis Neela Kashkari'ego. Kombinacja słabych danych makro z USA i kolejnych ostrożnych wypowiedzi polityków Rezerwy Federalnej będzie zachęcać do sprzedaży dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1930). Dla złotego najkorzystniejszy byłby scenariusz słabych wyników makro zarówno z Unii Europejskiej, jak i USA oraz zmniejszenie oczekiwań rynkowych na kolejną podwyżkę stóp FED w tym roku (najbliższe punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,5300). Na drodze do umocnienia walut z koszyka EM stanie ewentualny dalszy wzrost napięcia politycznego na Półwyspie Koreańskim (punkty oporu EUR/PLN: 4,2750, USD/PLN: 3,6000). Dziś w nocy nerwowość inwestorów podgrzały doniesienia dziennika "Asia Business Daily". Gazeta powołując się na anonimowe źródła wywiadowcze poinformowała, że Korea Północna transportuje międzykontynentalny pocisk balistyczny ICBM w kierunku stanowisk startowych na zachodnim wybrzeżu.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.