Po słabych danych z USA, ostre wypowiedzi polityków ECB i BoE hamują umocnienie złotego. Min. EUR/PLN 4,2660, USD/PLN 3,5631.

(poniedziałek, 18-09, 8:00)
Za nami
Dziewiąta rocznica upadku banku Lehman Brothers uznawanego za symboliczny początek kryzysu finansowego w 2008 roku upłynęła pod znakiem globalnego spadku wartości dolara. Nastroje wokół zielonej waluty pogorszyły rozczarowujące dane z amerykańskiej gospodarki. Negatywnie zaskoczyły zarówno informacje nt. spadku sprzedaży detalicznej w sierpniu (-0,2% m/m vs. prognoza 0,1% m/m), jak również wiadomości dot. zmniejszenia produkcji przemysłowej w tym samym okresie (-0,9% m/m vs. 0,2% m/m). Zdaniem analityków banku Barclays tak słabe wyniki makroekonomiczne zza oceanu to efekt huraganu Harvey, który w ubiegłym miesiącu uderzył w południowe stany USA. Według modelu FED z Atlanty odpowiada on za spadek wytworzonej wartości przemysłowej o 0,75%. Pokłosiem ograniczenia amerykańskiej produkcji i konsumpcji było obniżenie przez ten bank prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego za oceanem w III kw. z 2,8% do 2,0%. Pesymistyczne wiadomości z największej gospodarki świata zwiększyły wątpliwości ws. grudniowej podwyżki stóp FED powodując wzrost kursu EUR/USD w stronę psychologicznej granicy 1,2000 (max. 1,1988 o g. 14:30). Umocnieniu wspólnej waluty sprzyjała także wypowiedź Sabine Lautenschläger (członek zarządu ECB), która opowiedziała się za stopniowym ograniczaniem europejskiego programu skupu aktywów (QE). Wzrost zainteresowania wspólną walutą wywołały również najnowsze dane Eurostatu, który poinformował w piątek o rekordowym wzroście płac w strefie euro (2% w skali roku, tj. najwyżej od dwóch lat). Losy zielonej waluty podzielił japoński jen (USD/JPY max. 111,40). Walucie Kraju Kwitnącej Wiśni ciążyło przeprowadzenie przez Pjongjang kolejnej próby balistycznej. Północnokoreańska rakieta przeleciała nad północną Japonią zanim spadła do Pacyfiku. Na fali wznoszącej utrzymał się w piątek funt, który ma za sobą najlepszy tydzień wobec dolara od czerwca 2009 roku (max. GBP/USD: 1,3617 o g. 12:20 tj. najwyżej od głosowania ws. Brexitu, max. GBP/PLN 4,8732 o g. 12:30). Motorem napędowym wzrostu notowań szterlinga był zaskakujący optymizm Gertjana Vlieghe'a z Banku Anglii (dotychczasowego zwolennika ostrożnej polityki monetarnej BoE), który powiedział, że w nadchodzących miesiącach może się nadarzyć odpowiedni moment na podwyżkę brytyjskich stóp procentowych. Odpowiedzią rynku terminowego na jego słowa był wzrost wyceny podwyżki stóp BoE do 51% w listopadzie oraz do 76% w grudniu br. Słabość dolara wykorzystały waluty rynków wschodzących (EM), dyskontując równocześnie dalszą poprawę notowań ropy. Swoje straty z ostatnich dni zredukował także złoty. Kurs EUR/PLN w najniższym punkcie osiągnął wartość 4,2660 (o g. 14:50). Natomiast rynek USD/PLN, który rano wystartował z poziomu 3,5911, popołudniu zdołał spaść do min. 3,5631 (o g. 14:50). Zyski walut z koszyków EM i CEE ograniczał wzrost ryzyka na Półwyspie Koreańskim, zamach w londyńskim metrze oraz zbliżająca się perspektywa zaostrzenia polityki pieniężnej w Eurolandzie i na Wyspach Brytyjskich.
Przed nami
Dziś największe zainteresowanie budzi wynik inflacji HICP w strefie euro (o g. 11:00), który  może potwierdzić dalsze ożywienie europejskiej gospodarki stymulując jednocześnie wzrost oczekiwań na zaostrzanie polityki ECB. Uśredniona prognoza analityków zakłada wzrost cen w strefie euro z 1,3% do 1,5% w skali roku. Realizacja tej prognozy może zwiększyć zainteresowanie wspólną walutą ( punkt oporu EUR/USD: 1,1990), zmniejszając atrakcyjność walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej np. złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,6300). W przypadku niższych danych z Eurolandu należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1850, EUR/PLN: 4,2350, USD/PLN: 3,5300). Istotny wpływ na przebieg dzisiejszej sesji mogą mieć również: publiczne wystąpienie prezesa Banku Anglii Marka Carney'a oraz nowa porcja danych zza oceanu (indeks rynku nieruchomości NAHB - o g. 16:00, napływ kapitałów do USA – o g. 22:00). Najważniejszym wydarzeniem całego tygodnia będzie jednak dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku ws. polityki pieniężnej USA, które rozpocznie się jutro. Inwestorzy będą z dużym zainteresowaniem czekać na szczegóły planu redukcji olbrzymiego bilansu FED, najnowsze prognozy makroekonomiczne oraz projekcję stóp funduszy federalnych.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


 


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.