Słabnąca Irma i ostrożny Coeure z ECB poprawiają nastroje wokół dolara. Max. USD/PLN 3,5560.

(wtorek, 12-09, 8:00)
Za nami
Po najgorszym od dwóch miesięcy tygodniu dla dolara, poniedziałek przyniósł odreagowanie jego spadków. Na korzyść zielonej waluty przemawiały mniejsze niż się spodziewano szkody wyrządzone przez słabnący huragan Irma, który w niedzielę uderzył w południowo-zachodnie wybrzeże Florydy. Jeszcze w weekend bank Goldman Sachs zrewidował swoją prognozę amerykańskiego PKB w III kw. z 2,8% do 2,0% powołując się m.in. na negatywny wpływ żywiołów przetaczających się ostatnio przez południowe stany na gospodarkę USA. Jednak według wstępnych wyliczeń straty wywołane przez Irmę wyniosą "jedynie" ok. 49 mld USD wobec 120 mld USD zakładanych wcześniej. Impulsem do wzrostu apetytu na zieloną walutę był także spokojny weekend w Korei Północnej, która wbrew wcześniejszym spekulacjom nie dokonała kolejnej próby atomowej podczas obchodzonej w sobotę 69-tej rocznicy niepodległości KRLD. Zakupy dolara były finansowane m.in. ze sprzedaży euro, którego do defensywy zepchnęła ostrożna wypowiedź członka zarządu ECB Benoit Coeure. Jego zdaniem wzrost dynamiki PKB w strefie euro może być zneutralizowany przez negatywne skutki umocnienia wspólnej waluty, która wpływa m.in. na obniżenie inflacji. Suma tych czynników spowodowała spadek kursu EUR/USD do minimalnej wartości 1,1948 (o g. 22:00). Rekordowe umocnienie dolara miało wczoraj miejsce na rynku USD/JPY, który skoczył do max. 109,47, odnotowując największy dzienny wzrost od 8 miesięcy (o +1,47%). Te same przyczyny stały za ostatnim wzrostami cen indeksów giełdowych (DAX: +1,39%, S&P500: +1,08%, Nikkei: +1,18%), gdzie rej wodziły firmy ubezpieczeniowe i reasekuracyjne korzystające z optymistycznych szacunków szkód wyrządzonych przez Irmę. Większe zyski amerykańskiej waluty i cen akcji ograniczała niepewność związana z wynikiem głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie embargo na dostawy ropy do Korei Północnej (ze względu na niejasne stanowisko Chin i Rosji). łnocnokoreańskie MSZ ostrzegło, że taka decyzja spotka się z największym bólem i cierpieniem USA w historii tego kraju". Obok dolara wśród walut G10 dobrze sobie radził funt, któremu sprzyjał wzrost oczekiwań rynkowych na optymistyczny ton komunikatu z czwartkowego posiedzenia Banku Anglii (EUR/GBP min. 0,9070 tj. najniżej od prawie 4 tygodni; GBP/PLN max. 4,6869 o g. 15:15). Powrót zainteresowania dolarem zaszkodził notowaniom walut rynków wschodzących (EM). Wśród przegranych znalazł się także złoty, któremu dodatkowo ciążyła gołębia wypowiedź Eryka Łona z RPP, który w wywiadzie dla PAP przyznał, że coraz bardziej intensywnie myśli o perspektywie obniżki stóp procentowych NBP o 50 pkt. bazowych. W kulminacyjnym momencie kurs EUR/PLN zameldował się powyżej granicy 4,2500 (max. 4,2544 o g. 15:10), natomiast rynek USD/PLN wzrósł do poziomu 3,5560 (dziś o g. 07:10). Straty polskiej waluty amortyzował zgodny z oczekiwaniami, solidny wynik krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu (1,8% vs, 1,8%).
Przed nami
W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym największą uwagę przyciąga wystąpienie wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego Vitora Constancio (o g. 15:45). Jeżeli ten wpływowy polityk ECB i bliski współpracownik Draghi'ego podzieli optymizm prezesa wspólna waluta może powrócić do ofensywy (opór EUR/USD: 1,2100). Ostrożny ton jego wypowiedzi dałby sygnał do dalszej korekty i sprzedaży euro (wsparcie: 1,1940). Bez względu na scenariusz dla euro waluty regionu Europy Środkowo Wschodniej (w tym złoty) znajdą się na przeciwnym biegunie. Pod kątem notowań polskiej waluty należy się liczyć ze wzrostem krajowego napięcia politycznego, gdyż dziś swoje obrady wznowi Sejm RP mocno podzielony ws. reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Eskalacja konfliktu wokół tej sprawy może wywołać przecenę naszej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,2750, USD/PLN: 3,5900). Natomiast sygnały świadczące o współpracy stron w tej sprawie może przywrócić popyt na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,5900). Z punku widzenia inwestorów z rynku GBP dziś warto mieć uwadze wyniki brytyjskiej inflacji CPI i PPI w sierpniu (o g. 10:30).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu … 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.