Korekta dolara, Praet z ECB i progres ws. Brexitu stabilizują złotego przed ważnymi danymi nt. inflacji z EU, USA i PL. Min. EUR/PLN 4,3057, USD/PLN 3,6504.

(piątek, 29-09, 8:00)

Za nami
Czwartek przyniósł wyhamowanie rajdu dolara wywołanego wtorkowym wystąpieniem prezes FED Janet Yellen oraz prezentacją reformy podatkowej prezydenta USA Donalda Trumpa (więcej na ten temat w naszych ostatnich porannych Alertach FX). Po znacznym umocnieniu zielonej waluty wobec euro (tj. 1,95% od poniedziałku), w czwartek nastąpiło odreagowanie, spowodowane realizacją zysków przed dzisiejszym zamknięciem kwartału (EUR/USD max. 1,1804 o g. 16:10, USD/JPY min. 112,25 o g. 22:30). Zniżce notowań dolara sprzyjały również obawy inwestorów przed przeszkodami jakie może napotkać reforma Trumpa w Kongresie w związku z wewnętrznym podziałem w obozie Republikanów. Skalę korekty spadkowej amerykańskiej waluty ograniczył wyższy od prognoz finalny wynik PKB USA w II kwartale (3,1% vs. 3,0%). Do zakupu euro czy jena zniechęcała także niepewność polityczna w Niemczech (najniższy  od 1949 r. wynik wyborczy partii Merkel), Hiszpanii (niedzielne referendum ws. niepodległości Katalonii) oraz w Japonii (przedterminowe wybory parlamentarne). W obozie G10 dobrze radził sobie funt (EUR/GBP min. 0,8760, GBP/USD max. 1,3455), którego wspierały słowa ministra ds. Brexitu Davida Davisa, który powiedział, że został osiągnięty znaczący postęp w rozmowach ws. warunków opuszczenia UE przez UK. Jego słowa potwierdził główny negocjator ze strony Unii Europejskiej Michel Barnier. Optymistyczny zwrot w rozmowach EU-UK osłabił niepewność zasianą przez prezesa BoE Marka Carney'a, który powiedział wczoraj, że Bank nie ma narzędzi aby zneutralizować ew. negatywne skutki Brexitu. Realizacja dolarowych zysków pozwoliła złapać równowagę walutom rynków wschodzących (w tym PLN) jednak apetyt na te aktywa był bardzo ograniczony. Kurs EUR/PLN, który startował z poziomu 4,3300 (o g. 8:00) zbliżył się do psychologicznej granicy 4,3000 (min. 4,3057 o g. 12:30). Ten sam kierunek obrały notowania USD/PLN, które od otwarcia rynku walutowego w Londynie (3,6927 o g. 8:00) stopniały ponad 4 grosze (min. 3,6504 o g. 16:10).
Przed nami
Dziś z pewnością inwestorzy nie będą narzekać na brak emocji. Już o godzinie 11:00 poznamy wstępny wynik inflacji HICP w strefie euro (g. 11:00). Uśredniona prognoza rynkowa zakłada wzrost cen w sierpniu o 1,6% vis-a-vis 1,5% w ujęciu rocznym. Jej realizacja może zwiększyć oczekiwania ws. redukcji europejskiego programu QE w październiku oraz umocnić wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1810). Przesadny optymizm wobec euro będą tłumić wczorajsze słowa głównego ekonomisty ECB Petera Praeta, który powiedział, że zarząd Banku nie będzie w październiku rozważał zamknięcia programu QE ale raczej jego rekalibrację. Uczestnicy rynków finansowych z niecierpliwością czekają także na kolejne bardzo istotne dane zza oceanu. O godzinie 14:30 opublikowane zostaną informacje nt. wydatków oraz dochodów amerykanów oraz wskaźnika PCE core (miara inflacji bacznie obserwowana przez członków FED). Jeśli dane z USA zaskoczą in plus mogą stać się impulsem do kolejnych zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1710). Oprócz tych czynników zewnętrznych kierunek na rynku PLN wyznaczyć może wstępna wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu (g. 14:00). Analitycy spodziewają się lepszego wyniku w stosunku do poprzedniego miesiąca (z 1,8% do 1,9%), co może pomóc złotemu odzyskać cześć ostatnich strat (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,6000). W przypadku gorszych danych powinniśmy się liczyć z kolejną falą wyprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3350, USD/PLN: 3,7000). Straty polskiej waluty mogą także zwiększyć rosnące obawy o wynik niedzielnego referendum ws. niepodległości Katalonii. Nad złotym oraz pozostałymi walutami z koszyka EM wisi także groźba eskalacji konfliktu geopolitycznego na linii KRLD-USA.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.