Obawy o los integracji UE i drożejący dolar uderzają w złotego. Max. EUR/PLN 4,2963, USD/PLN 3,6513.

(środa, 27-09, 8:00)

Za nami
Wtorek przyniósł dalszy spadek kursu EUR/USD, który po raz pierwszy od 25 sierpnia zameldował się poniżej granicy 1,1800 (min. 1,1757 o g. 18:45). Zadaniem analityków głównym powodem tak znacznego spadku notowań wspólnej waluty (już 1,62% od początku tygodnia) jest niepewność polityczna w Niemczech i Unii Europejskiej związana z wynikiem niedzielnych wyborów do Bundestagu (więcej na ten temat w naszym wczorajszym porannym Alercie FX). Od czasu zwycięskich wyborów Macrona we Francji w maju br. wartość euro wzrosła o 10% dyskontując m.in. umocnienie jedności w obozie unijnych liderów. Osłabienie pozycji Merkel i jej partii w Niemczech postawiło pod znakiem zapytania dalszą integrację UE proponowaną przez prezydenta Francji i zwiększyło obawy wśród inwestorów o rezultat zbliżającego się referendum ws. niepodległości Katalonii (1-go października). Dodatkowym argumentem za domykaniem pozycji w euro była rosnąca atrakcyjność dolara. Paliwem dla umocnienia zielonej waluty stał się wysoki wynik wskaźnika zaufania konsumentów w USA - Conference Board (119,8 pkt vs. prognoza 120 pkt). Prodolarowe nastroje spotęgowała dodatkowo prezes FED Janet Yellen, która powiedziała wczoraj, że Bank musi w dalszym ciągu podwyższać stopy procentowe, mimo wysokiej niepewności ws. ścieżki inflacji. Odpowiedzą rynku terminowego na te słowa był wzrost wyceny grudniowej podwyżki FED do 76,4%. Jednym z następstw tych wydarzeń był wzrost indeksu mierzącego zmianę wartości dolara wobec jego sześciu najpopularniejszych konkurentów (tj. euro, jena, funta, dolara kanadyjskiego, korony szwedzkiej oraz franka szwajcarskiego) do najwyższego poziomu od 31 sierpnia (tj. 93,07). Wzrost notowań amerykańskiej waluty sprzyjał realizacji zysków na rynku ropy (Brent: -1,13% do 57,92 USD/bbl, Crude: -0,46% do 51,88 USD/bbl), która w poniedziałek osiągnęła najwyższą wartość od lipca 2015 roku. Topniejące ceny paliw, rosnący w siłę dolar, utrzymujące się napięcie na linii USA-Korea Płn. oraz niepewność polityczna w Niemczech stanowiły bardzo niekorzystną kombinację dla walut rynków wschodzących i złotego. Suma tych czynników podbiła kurs EUR/PLN blisko psychologicznej granicy 4,3000 (max. 4,2963 o g. 16:50) i doprowadziła do wzrostu notowań USD/PLN do max. 3,6513 (o g. 16:50).
Przed nami
W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym największe zainteresowanie budzą nowe publikacje makro z USA (m.in. zamówienia na dobra trwałego użytku i zamówienia na dobra bez środków transportu) oraz wystąpienia polityków FED (Neela Kashkari'ego, Jamesa Bullarda, Lael Brainard). Lepsze dane zza oceanu oraz kolejne optymistyczne sygnały z FED zwiastujące grudniową podwyżkę amerykańskich stóp będą przemawiać za droższym dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1750). Odwrotna kombinacja zadziała na niekorzyść zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1860). Bez względu na scenariusz dla dolara waluty rynków wschodzących (w tym złoty) znajdą się na przeciwnym biegunie. Najbliższe bariery techniczne złotego: EUR/PLN: wsparcie: 4,2500, opór: 4,3000; USD/PLN: wsparcie: 3,5700, opór: 3,6600. Ewentualne umocnienie polskiej waluty będzie ograniczane przez wysokie ryzyko konfliktu militarnego na Półwyspie Koreańskim.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.