Optymistyczny Goldman Sachs poprawia notowania złotego. Min. EUR/PLN 4,2399, USD/PLN 3,5132.

(poniedziałek, 11-09, 8:00)
Za nami


Koniec tygodnia upłynął na rynkach walutowych pod znakiem dalszego osłabienia dolara. Indeks mierzący zmianę wartości amerykańskiej waluty wobec koszyka sześciu najpopularniejszych walut globalnych spadł w piątek do najniższego poziomu od stycznia 2015 roku (tj. 91,011). Jednym z powodów wzrostu awersji do dolara był negatywny odbiór wystąpienia Williama Dudley'a z Banku Rezerwy Federalnej. Co prawda wiceprzewodniczący FOMC powtórzył, że FED powinien w dalszym ciągu stopniowo podnosić stopy procentowe, jednak nie podał nawet przybliżonej daty kolejnej podwyżki. Analitycy zwrócili uwagę na słowa Dudley'a dotyczące braku odbicia inflacji, które przełożyły się na dalszy spadek wyceny grudniowej podwyżki stóp FED (do 27%). Zielonej walucie zaszkodziły także pesymistyczne szacunki dotyczące skutków huraganu Irma, który w niedzielę uderzył we Florydę. Według wyliczeń ekspertów, opublikowanych pod koniec tygodnia straty po przejściu tego żywiołu mogą wynieść nawet 120 mld USD. Zgoła odmienne nastroje towarzyszyły w piątek notowaniom euro, które pozostawało beneficjentem dość optymistycznych konkluzji czwartkowego posiedzenia ECB (więcej na ten temat w naszym Alercie FX z dnia 8-09). Dobrą passę wspólnej waluty wspierał także największy od 2015 roku wzrost produkcji przemysłowej we Francji (0,5% m/m w lipcu wobec -1,1% m/m w czerwcu). Poranny przypływ optymizmu w Europie spowodował wzrost kursu EUR/USD do najwyższego poziomu od 1 stycznia 2015 roku tj. 1,2093 (o g. 7:15), a niepomyślne informacje zza oceanu utrzymały notowania euro powyżej granicy 1,2000 aż do zamknięcia sesji w Nowym Jorku. Negatywnie dla amerykańskiej waluty wypadł również bilans wydarzeń na rynku USD/JPY, który spadł do najniższego poziomu od 10 miesięcy (min. 107,32 o g. 14:00). Słabość dolara wykorzystały także waluty rynków wschodzących oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które zakończyły ostatni dzień tygodnia na plusie. Nie przeszkodziły im w tym wysokie obawy przed kolejnym pokazem siły północnokoreańskiej armii (spodziewanym w związku z sobotnim Świętem Niepodległości w KRLD), jak również rosnące prawdopodobieństwo październikowej redukcji europejskiego programu QE. Wśród wygranych znalazł się także złoty wspierany wzrostową rewizją prognozy banku Goldman Sachs dot. dynamiki wzrostu PKB Polski w 2017 roku z 3,7% do 4,3% oraz z 3,2% do 3,5% w 2018 roku. W rezultacie w piątek wieczorem kurs EUR/PLN spadł do min. poziomu 4,2399 (o g. 22:50), natomiast rynek USD/PLN utrzymał się blisko najniższych poziomów od grudnia 2014 roku (min. 3,5132 o g. 07:15). Warto również wspomnieć, że w piątek wieczorem agencja Moody's podała w komunikacie, że nie dokonała aktualizacji oceny wiarygodności kredytowej Polski. Oznacza to, że Moody’s pozostawił bez zmian rating naszego kraju (A2 z perspektywą stabilną).
Przed nami
Brak nowych danych makro z największych gospodarek świata w dniu dzisiejszym oraz spokojny weekend na Półwyspie Koreańskim mogą spowodować, że inwestorzy będą skupieni na dalszej przebudowie swoich portfeli pod kątem spodziewanego zaostrzenia polityki ECB. Dalsze umocnienie euro napotka na barierę EUR/USD 1,2100 i może negatywnie oddziaływać na notowania walut regionu Europy Środkowo - Wschodniej, będących do tej pory beneficjentem ultra luźnej polityki w strefie euro (opór EUR/PLN: 4,2750). W związku ze zmniejszeniem skali potencjalnych szkód  wywołanych przez słabnący huragan Irma szalejący na Florydzie należy się także liczyć z ograniczeniem przepływu kapitału w stronę rynków wschodzących. Jeśli jednak skala wzrostu kursu EUR/USD będzie większa od przeceny złotego na rynku EUR/PLN notowania USD/PLN będą spadać w stronę silnej bariery wsparcia 3,5000. Ewentualna korekta napotka na bariery techniczne: wsparcie EUR/USD: 1,1980, EUR/PLN 4,2300, opór USD/PLN 3,5900. Kolejne impulsy dla złotego mogą nadejść z krajowego podwórka. O godzinie 14:00 czeka nas publikacja finalnego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu. Wyniki wyższe od prognoz (tj. 1,8%) będą wspierać polską walutę i na odwrót. Na ekonomicznym horyzoncie widać już zbliżające się publikacje wyników amerykańskiej inflacji PPI (środa) i CPI (czwartek) oraz piątkowe dane nt. produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za oceanem w sierpniu. Należy się liczyć ze wzrostem nerwowości inwestorów w związku z dzisiejszym głosowaniem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ws. nałożenia nowych sankcji na Koreę Północną w odpowiedzi na próby atomowe i balistyczne, przeprowadzone w ostatnim czasie przez Pjongjang. Dziś w nocy emocje wokół tego wydarzenia rozpalił północnokoreański resort spraw zagranicznych, który zakomunikował, że w przypadku nałożenia sankcji na ich kraj "Stany Zjednoczone czeka największa fala bólu i cierpienia w historii".
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.