Euro traci przez gorszy od oczekiwań wynik wyborczy CDU.

(poniedziałek, 25-09, 8:00)

Za nami
Najwyższy od ponad sześciu lat wzrost aktywności w sektorze przemysłowym w Niemczech (PMI 60,6 pkt vs. prognoza 59 pkt) oraz całej strefie euro (PMI 58,2 pkt vs. 57,1 pkt) wskazuje na dalszą poprawę koniunktury w gospodarce europejskiej. Rynkową konsekwencją publikacji znakomitych danych z Eurolandu był wzrost oczekiwań inwestorów na październikową decyzję ECB ws. redukcji programu QE oraz wzrost kursu EUR/USD do max. 1,2005 (o g. 12:00). Straty dolara w stosunku do wspólnej waluty amortyzował solidny wynik indeksu PMI dla przemysłu Stanów Zjednoczonych (53 pkt vs. 53 pkt) oraz niepewność ws. rezultatu wczorajszych wyborów do niemieckiego Bundestagu. Amerykańska waluta traciła również w relacji do bezpiecznego jena (USD/JPY min. 111,85 o g. 16:30), który zyskiwał z powodu kolejnej wojny na słowa pomiędzy Pjongjangiem - Waszyngtonem. Jednak najsłabszym ogniwem w G10 był w piątek funt (max. EUR/GBP 0,8886 o g. 22:30; min.: GBP/USD 1,3450 o g. 22:30, GBP/PLN 4,8037 o g. 22:30), któremu potężny cios zadała agencja Moody's, obniżając rating Wielkiej Brytanii z poziomu AA1 do AA2. Jak się łatwo domyślić w uzasadnieniu tej decyzji wskazano na ryzyko negatywnych skutków Brexitu dla gospodarki brytyjskiej. Szterlingowi zaszkodziła również brytyjska premier Theresa May, która w swoim wystąpieniu dotyczącym przyszłych relacji UK z UE nie ujawniła żadnych szczegółów planu zachowania przez jej kraj preferencyjnego dostępu do jednolitego rynku europejskiego. Bez nowych ustaleń zakończyło się piątkowe spotkanie sygnatariuszy niedawnego porozumienia OPEC-Rosja ws. redukcji wydobycia ropy naftowej, które obowiązuje do końca marca 2018 roku. Ceny surowca pozostały na niemal niezmienionym poziomie (o 15% wyższym niż przed 3 miesiącami) podtrzymywane przez informacje o rosnącym popycie oraz z powodu słabnącego dolara. Dalsze odreagowanie środowego umocnienia amerykańskiej waluty wywołanego jastrzębim stanowiskiem FED pozytywnie wpłynęło na notowania złotego (min. EUR/PLN: 4,2605 o g. 17:00, USD/PLN: 3,5576 o g. 16:50). Rozmiar aprecjacji polskiej waluty ograniczyła kolejna ostrożna wypowiedź polityka RPP. Do gołębiego skrzydła Rady, dołączył Rafał Sura, który powiedział, że jeśli nie będzie szoków zewnętrznych to stopy NBP mogą zostać bez zmian w 2018 roku. Analitycy podkreślają, że jest to już 5 taki głos w ostatnim czasie płynący z RPP (w tym tonie wypowiadali się ostatnio: E. Łon, J. Żyżyński, J.Kropiwnicki oraz prezes A. Glapiński), stąd perspektywa normalizacji stóp procentowych nad Wisłą w bliskim terminie jest mało prawdopodobna.
Przed nami
Dziś inwestorzy mogą dyskontować wczorajszą wygraną partii Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu, co będzie pozytywnie oddziaływać na notowania euro (opór EUR/USD: 1,2020) i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,5500). Realizację zysków w euro może sprowokować niższy od prognoz rozmiar zwycięstwa CDU oraz możliwy spadek indeksu IFO z Niemiec (wsparcie EUR/USD: 1,1860). Optymizm wobec walut EM i CEE mogą zakłócić: eskalacja konfliktu na Półwyspie Koreańskim w związku z pojawieniem się w sobotę amerykańskich bombowców w pobliżu wschodniego wybrzeża Korei Północnej oraz dalszy wzrost oczekiwań na zaostrzenie polityki pieniężnej ECB (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,6100). Na horyzoncie inwestorów jest już jutrzejsze wystąpienie prezes FED Janet Yellen. Przedsmakiem tego wydarzenia będą dzisiejsze wypowiedzi wiceprzewodniczącego FOMC Williama Dudley'a oraz prezesa oddziału FED w Chicago Charlesa Evansa. W najbliższych dniach zaplanowano także publikację wielu innych danych makro. W tym tygodniu na uwagę zasługują: indeks zaufania amerykańskich konsumentów - Conference Board (wtorek), finalny PKB USA za II kw. (czwartek), inflacja HICP ze strefy euro, polski wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Punktem kulminacyjnym tygodnia może okazać się piątkowa publikacja danych nt. inflacji PCE core w USA, która jest wyznacznikiem polityki pieniężnej Banku Rezerwy Federalnej.
Kalendarz ekonomiczny … 
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.