Rewelacje The New York Times i odbicie na rynku ropy posyłają dolara na dno. USD/PLN min. 3,6866.

(środa, 12-07, 8:00)

Za nami
Wtorkowe odliczanie do dzisiejszego wystąpienia prezes FED Janet Yellen w Kongresie zakłóciły rewelacje "The New York Times" dotyczące rosyjskiej ingerencji w wynik ostatnich wyborów prezydenckich w USA. Gazeta doniosła, że Donald Trump Junior (najstarszy syn prezydenta USA) jeszcze w trakcie kampanii wyborczej swojego ojca spotkał się z prawniczką powiązaną z Kremlem, która twierdziła, że ma materiały kompromitujące kandydatkę Demokratów Hillary Clinton. Przed samym spotkaniem miał też dostać emaila, w którym został poinformowany, że materiały jakie otrzyma zostały zdobyte przez Rosjan, chcących pomóc jego ojcu wygrać wybory prezydenckie. Informacje NYT spowodowały wzrost ryzyka paraliżu administracji w Waszyngtonie i odsunięcia w czasie zapowiadanych przez Trumpa reform gospodarczych, co z kolei sprowokowało falę wyprzedaży dolara. W jej kulminacyjnym momencie kurs EUR/USD wzrósł do wartości 1,1490 (dziś o g. 7:00), a rynek USD/JPY spadł do poziomu 113,31 (dziś o g. 6:10). Na atrakcyjność zielonej waluty niekorzystnie oddziaływały także wczorajsze gołębie wystąpienia polityków Rezerwy Federalnej (Lael Brainard i Patricka Harkera) oraz najnowszy raport JOLTS Departamentu Pracy, który pokazał znaczny spadek liczby ofert pracy w Stanach Zjednoczonych w maju (z 5,95 mln do 5,66 mln). Przez większość dnia "pod kreską" znajdowały się waluty rynków wschodzących (EM), którym szkodziła rosnąca nerwowość przed dzisiejszym wystąpieniem Yellen oraz pesymistyczne sygnały z rynku naftowego. Wywołały je spadkowe rewizje prognoz banków Barclays oraz BNP dot. cen ropy w latach 2017-2018 (Barclays: z 60 USD do 51 USD za baryłkę w 2017 r. i z 63 USD do 48 USD w 2018 r.; BNP: odpowiednio z 55 USD i 57 USD do 52 USD). Minorowe nastroje dotarły także nad Wisłę, powodując osłabienie złotego zarówno w relacji do EUR (max. 4,2506 o g. 16:45), jak i w stosunku do USD (max. 3,7273 o g. 13:30). Straty walut z koszyka EM (w tym PLN) pomogła zredukować popołudniowa przecena dolara, optymistyczna prognoza amerykańskiej agencji EIA, która zmniejszyła swoje oczekiwania dot. produkcji ropy za oceanem w przyszłym roku oraz informacja agencji API nt. spodziewanego spadku tygodniowych zapasów paliw w USA. Przebiegu wczorajszej sesji nie zakłócił zgodny z oczekiwaniami wynik polskiej inflacji CPI w czerwcu (1,5% vs. prognoza 1,5%). Na zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku o g. 22:00 kurs EUR/PLN wyniósł 4,2395, a USD/PLN 3,6981.
Przed nami
Dziś uwaga inwestorów będzie skierowana na wystąpienie Janet Yellen w Kongresie USA (g. 16:00). Prezes Banku Rezerwy Federalnej przedstawi tam półroczny raport nt. amerykańskiej polityki pieniężnej oraz będzie odpowiadała na pytania kongresmanów z Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. W raporcie i wypowiedziach Yellen inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek ws. terminu kolejnej podwyżki stóp FED oraz szczegółów planu redukcji ogromnego portfela obligacji skarbowych i hipotecznych (o wartości 4,2 tryliona USD) znajdującego się w księgach FED. Dla dolara najbardziej korzystny układ to utrzymanie szybkiej ścieżki podwyżek stóp za oceanem oraz zapowiedź ostrożnej redukcji bilansu FED (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1380). Odwrotna kombinacja będzie szkodzić zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,1490). W zależności od dolarowego scenariusza złoty i waluty rynków wschodzących (EM) znajdą się na drugim końcu rynkowej huśtawki. Na drodze do ew. osłabienia złotego staną najbliższe punkty oporu EUR/PLN: 4,2630, USD/PLN: 3,7500, a jego umocnienie będą ograniczały punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,6800. Warto pamiętać, że o g. 16:30 poznamy także dane dotyczące tygodniowej zmiany zapasów ropy i benzyny w Stanach Zjednoczonych.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.