Ultra ostrożne sygnały z ECB oraz mieszane dane dot. inflacji z DE i FR dodały wiatru w żagle złotego.

(piątek, 14-07, 8:00)

Za nami
W czwartek wydarzenia na rynkach finansowych rozgrywały się w rytmie sygnałów ws. polityki Europejskiego Banku Centralnego. Zupełnie nowe spojrzenie w tej sprawie przedstawił wczoraj członek Rady Prezesów ECB i prezes Banku Łotwy Ilmārs Rimšēvičs, który powiedział, że z powodu niskiej inflacji, europejski program skupu aktywów (QE) może być kontynuowany jeszcze przez kolejnych kilka lat. Jego opinię wspierały majowe dane nt. inflacji CPI z Niemiec i Francji, która w skali roku wyniosła tam odpowiednio 1,5% i 0,8% Ultra ostrożna opinia Rimšēvičsa zepchnęła wspólną walutę do defensywy (EUR/USD min. 1,1370 o g. 13:10). Niekorzystną sytuację euro poprawił nieco artykuł w „The Wall Street Journal”. Według źródeł gazety w trakcie pierwszej od 3 lat obecności Mario Draghi'ego na corocznym sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole, prezes ECB może zasygnalizować zmianę kursu monetarnego w strefie euro. Co ciekawe to podczas swojego ostatniego wystąpienia w Jackson Hole (2014 r.) Draghi zapowiedział luzowanie ilościowe w Eurolandzie. Z kolei za dolarem przemawiała wczoraj nowa seria danych zza oceanu. Liczba Amerykanów zgłaszających się po zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy od miesiąca, a ceny producentów nieoczekiwanie wzrosły w czerwcu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Umiarkowanie optymistyczne nastawienie do zielonej waluty pomogła utrzymać prezes FED Janet Yellen. Podczas drugiego dnia przesłuchań w Kongresie USA przyznała, że większość członków Rezerwy Federalnej opowiada się za pozostaniem na ścieżce stopniowego podnoszenia stóp FED. Jedną z najbardziej rozchwytywanych walut w koszyku G10 była wczoraj korona szwedzka (EUR/SEK: -0,84%), która dostała wiatru w żagle dzięki wyższemu od oczekiwań wzroście inflacji CPI w Szwecji (1,7% vs. prognoza 1,6%). Słabszy dzień wspólnej waluty wykorzystali także nasi importerzy, którzy kupowali wczoraj euro najtaniej w tym tygodniu tj. po 4,2215 (o g. 17:30). Z kolei spadek kursu EUR/USD, spowodował, że rynek USD/PLN utrzymał się w dość wąskim przedziale wahań od min. 3,6929 (o g. 8:10) do max 3,7208 (o g. 13:00). Rynki wschodzące, a tym samym złotego, wspierały najnowsze prognozy agencji IEA wskazujące na wzrost popytu na ropę w Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech.
Przed nami
Koniec tygodnia przyniesie bardzo ważne publikacje makro z USA. O godzinie 14:30 poznamy dane nt. amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych w czerwcu. Ich wagę podkreślają obawy FED przed niską inflacją, zawarte w raporcie dla Kongresu oraz w licznych wypowiedziach członków FOMC. Analitycy ankietowani przez agencję Reutersa spodziewają się wzrostu amerykańskiego wskaźnika CPI w ujęciu miesięcznym z 0,1% (w maju) do 0,2%. W tym samym czasie poznamy również czerwcowe wyniki produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej za oceanem. Z kolei półtorej godziny później opublikowany zostanie indeks Uniwersytetu Michigan, opisujący nastroje konsumentów w Stanach Zjednoczonych. Gorsze dane z USA mogą sprowadzić kolejne czarne chmury nad zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1490) i skierować kapitał w stronę rynków wschodzących (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2200, USD/PLN 3,6800). Z kolei dobre wyniki dostarczą argumentów do zakupów relatywnie taniego dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1370), za które rachunek zapłaci m.in. złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,2630, USD/PLN: 3,7500).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.