Jastrzębi protokół ECB, rosnące rentowności niemieckich bundów i słaby wynik ADP faworyzują euro kosztem dolara oraz CEE

(piątek, 07-07, 8:00)

Za nami
Czwartkowa sesja należała do wspólnej waluty. Na taki scenariusz złożyło się kilka czynników, ale jednym z głównych był wzrost rentowności obligacji niemieckich. 10-letnie bundy znalazły się wczoraj na najwyższym poziomie od stycznia 2016 roku (tj. 0,572%). Nastroje na rynku długu determinują rosnące w ostatnim czasie oczekiwania dotyczące zaostrzenia europejskiej polityki monetarnej. Wczoraj nowych argumentów w tej sprawie dostarczyła publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, który potwierdził niedawną opinię prezesa Draghi'ego o tym, że zagrożenie deflacji "w dużej mierze zniknęło". Okazało się również, że Rada Prezesów dyskutowała oficjalną zmianę nastawienia w polityce pieniężnej z łagodnego na neutralne. Optymistyczne sygnały z ECB spowodowały wzrost kursu EUR/USD powyżej psychologicznej granicy 1,1400 (max.: 1,1426 dziś o g. 1:30). Wzrostowy trend euro w stosunku do dolara wspierały także gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy, które zwiększyły obawy o wynik dzisiejszego, oficjalnego raportu Departamentu Pracy USA. Rozczarowały zarówno najniższy od 9 miesięcy wynik raportu ADP, który pokazał spadek dynamiki zatrudnienia w sektorze prywatnym (z 185 tys. w maju do 158 tys. w czerwcu), jak również wyższa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (248 tys. vs. prognoza 243 tys.). Straty zielonej waluty amortyzowały wyższe niż zakładano wyniki wskaźników indeksów PMI (54,2 pkt. vs. 53 pkt.) oraz ISM (57,4 pkt. vs. 56,5 pkt.) dla amerykańskiego sektora usług. Przepływ kapitału w stronę euro zwiększył także presję na waluty regionu CEE, a przecena nie ominęła rynku PLN. Kurs EUR/PLN wzrósł maksymalnie do pułapu 4,2521 (o g. 13:00). Z kolei taniejący dolar pociągnął za sobą w dół rynek USD/PLN powodując jego spadek do minimalnego poziomu 3,7043 (o g. 19:15). Minorowe nastroje na rynkach wschodzących na krótko poprawiły informacje agencji EIA nt. znacznego spadku komercyjnych zapasów paliw w USA.
Przed nami
Dziś inwestorzy na wszystkich kontynentach czekają na bardzo ważny raport Departamentu Pracy USA, a w szczególności na informację o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w czerwcu. Wyniki lepsze od prognoz (tj. powyżej 179 tys.) mogą spowodować powrót zainteresowania dolarem (punkt wsparcia: 1,1330) zmniejszając jednocześnie apetyt na waluty EM i PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,2630, USD/PLN: 3,7700). Z kolei słabsze dane z rynku pracy w USA będą zachęcać inwestorów do dalszej sprzedaży zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1430). Uwolniony w ten sposób kapitał mógłby trafić na rynki wschodzące, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,7000). Obok danych dot. amerykańskiego zatrudnienia duże zainteresowanie uczestników rynków finansowych wzbudza także dwudniowy szczyt G20 w Hamburgu, gdzie głównymi tematami rozmów mają być handel międzynarodowy, zmiany klimatyczne oraz migracja. Nastroje wokół tego wydarzenia podgrzewa dodatkowo pierwsze spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Vladimirem Putinem. Zdaniem analityków każdy szczegół tego spotkania zostanie dokładnie przeanalizowany, ze względu na trwające śledztwo FBI ws. domniemanego wpływu Rosji na wynik ostatnich wyborów prezydenckich w USA. Radary inwestorów będą także nastawione na nowe wiadomości dot. ewentualnych działań wobec Korei Północnej, która w tym tygodniu dokonała kolejnej próby balistycznej. Mimo prymatu raportu Departamentu Pracy USA i polityki międzynarodowej warto dziś także zwrócić uwagę na publikację półrocznego raportu FED, który 14 lipca zaprezentuje przed Kongresem USA prezes Banku Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Pod kątem złotego warto pamiętać o dzisiejszym przeglądzie wiarygodności kredytowej Polski przez Fitch, która aktualnie przypisuje nam rating A- z perspektywą stabilną. Ze względu na wzrostową rewizję polskiego PKB na ten rok dokonaną niedawno przez tę agencję, pogorszenie jej oceny dla naszego kraju jest mało prawdopodobne. Bardziej realna wydaje się poprawa perspektywy na pozytywną co byłoby korzystne dla złotego. W optymistycznych barwach przyszłość polskiej waluty widzą analitycy ankietowani przez Reuters'a. Z mediany prognoz zebranej przez tę agencję wynika, że w ciągu roku kurs EUR/PLN spadnie do poziomu 4,1900.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.