Koniec euforii wywołanej wetami prezydenta. Złoty wraca do punktu wyjścia przez ...

(wtorek, 25-07, 8:00)


Za nami
Emocje związane z ostatnim posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego już opadły, a uwaga inwestorów przeniosła się teraz na nowe dane makroekonomiczne z największych gospodarek świata. Opublikowane wczoraj wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług USA okazały się wyższe od prognoz pomagając dolarowi pozbierać się z ostatniego upadku. Podobny skutek miały niekorzystne sygnały makro ze Starego Kontynentu, gdzie gorzej od prognoz wypadły analogiczne dane z Niemiec oraz z całej strefy euro (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Suma tych czynników spowodowała spadek kursu EUR/USD z maksymalnego pułapu 1,1672 (o g. 8:45) do minimalnej wartości 1,1626 (o g. 18:15). Skalę umocnienia dolara ograniczały oczekiwanie na wynik jutrzejszego posiedzenia FED oraz przesłuchania Donalda Trumpa Jr. (syna prezydenta) w Kongresie USA. Wczoraj w sprawie tzw. rosyjskiego śledztwa przesłuchiwany był zięć Trumpa i zarazem jeden z jego najbardziej zaufanych doradców Jared Kushner, ale jego zeznanie niewiele wniosło do politycznej układanki. Zdecydowanie więcej rynkowej adrenaliny dostarczyły inwestorom notowania złotego, który był liderem zmienności w gronie walut EM oraz CEE. Po piątkowej wyprzedaży impulsem do porannego umocnienia naszej waluty stała się wczorajsza zapowiedź weta prezydenta Andrzeja Dudy do ustaw o Sądzie Najwyższym i o KRS. Konsekwencją tego wydarzenia było m.in. gwałtowne obniżenie kursu EUR/PLN z max. 4,2606 (o g. 10:10) do min. 4,2328 (o g. 10:40). Podobnie zareagował rynek USD/PLN, który rano wystartował z poziomu 3,6640, by wkrótce spać do min. wartości 3,6335 (o g. 10:40). Polska euforia nie trwała jednak długo i już wieczorem inwestorzy uznali, ze ryzyko polityczne w naszym kraju nie uzasadnia tak optymistycznej wyceny złotego. Rynek hurtowy w Nowym Jorku zamknął się wczoraj o godzinie 22:00 na poziomie EUR/PLN: 4,2633, USD/PLN: 3,6615, a GBP/PLN: 4,7720. Całkiem dobrze radziły sobie wczoraj pozostałe waluty z koszyka EM, które stały się beneficjentem optymistycznych wiadomości z St. Petersburga, gdzie odbywa się spotkanie największych producentów ropy. Pozytywnie zaskoczyła wypowiedź przedstawiciela Arabii Saudyjskiej o możliwości ograniczenia eksportu do 6,6 mln baryłek ropy dziennie (1 mln mniej niż rok temu), deklaracja Rosji ws. potencjalnego obniżenia dziennego wydobycia o dodatkowe 0,2 mln baryłek oraz decyzja Nigerii ws. ewentualnego ograniczenia dziennego wydobycia ropy do 1,8 mln baryłek dziennie.
Przed nami
Choć dziś kalendarz ekonomiczny zapowiada się ciekawie (czekają nas publikacje m.in. wskaźnika Instytutu Ifo z Niemiec oraz amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board), nie należy przeceniać wpływu nowych danych na obecną sytuację na rynkach walutowych. Inwestorzy są już myślami w dniu jutrzejszym, który może przynieść ważne informacje z przesłuchania syna prezydenta Trumpa w Kongresie USA oraz z posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Do tego czasu analitycy spodziewają się konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne. Dobre dane z Niemiec będą kierować kurs EUR/USD w stronę najbliższego punktu oporu 1,1685, zaś lepsze wyniki zza oceanu mogą przesunąć punkt równowagi na korzyść dolara w stronę wsparcia 1,1616. Pesymistyczny scenariusz dla zielonej waluty sugerują statystyki amerykańskiej agencji CFTC (Commodity Futures Trading Commission), według której liczba otwartych krótkich pozycji w dolarze (zyskuje się w przypadku spadku wartości USD) jest największa od lutego 2013 roku. Jeżeli chodzi o rynek PLN to od kilku dni warunki gry dyktuje krajowa polityka. Wyciszenie negatywnych emocji związanych ze zmianami w polskim sądownictwie może zwiększyć popyt na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1950, USD/PLN: 3,6100). Z drugiej strony, należy pamiętać, że nowe niepokojące doniesienia z polskiej sceny politycznej znów mogą stać się tematem wiodącym mediów światowych, co może sprowadzić kolejne czarne chmury nad polską walutę (punkty oporu EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 3,6800).

Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.