Obawy FED przed niską inflacją i słaby dolar premiują złotego. EUR/PLN min. 4,2303.

(czwartek, 13-07, 08:00)

Za nami
Wczorajsza sesja rozgrywała się wokół półrocznego raportu FED nt. amerykańskiej polityki pieniężnej zaprezentowanego przez Janet Yellen przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Opublikowany z wyprzedzeniem tekst tego raportu, ujawnił obawy Rezerwy Federalnej przed utrzymaniem niskiego poziomu inflacji w USA. Zdaniem autorów raportu w obecnej sytuacji osiągnięcie stanu równowagi monetarnej nie będzie wymagało znacznych podwyżek oprocentowania funduszy federalnych (które powinny być stopniowe). Według Banku neutralny poziom amerykańskich stóp procentowych znajduje się teraz znacznie niżej niż w poprzednich cyklach gospodarczych. Gołębia retoryka raportu zaskoczyła inwestorów, którzy natychmiast uruchomili zlecenia na zakup amerykańskich obligacji i sprzedaż dolara. Kurs EUR/USD szybko zameldował się na maksymalnym pułapie 1,1480 (o g. 14:45). Jednak po wnikliwej analizie treści dokumentu oraz po przesłuchaniu prezes FED w Kongresie uczestnicy rynków walutowych zrewidowali swoje podejście do zielonej waluty. Zmianę ich optyki spowodowała opinia Yellen, że gospodarka USA jest wystarczająco silna, aby uzasadnić kolejne podwyżki amerykańskich stóp procentowych oraz stopniową redukcję portfela obligacji będących w posiadaniu Banku Rezerwy Federalnej. Po odwróceniu trendu rynek hurtowy EUR/USD zamknął się wczoraj w Nowym Jorku na poziomie 1,1420 (tj. -0,50% od 8:00). Duża zmienność nastrojów towarzyszyła również wczorajszym notowaniom funta (GBP/USD min. 1,2817, max. 1,2899). Najpierw zaszkodziła mu ostrożna wypowiedź wiceprezesa Banku Anglii Bena Broadbenta, który jest przeciwny podwyżkom stóp BoE. Następnie pomogła mu najniższa od 42 lat stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii (tj. 4,5%). Największym wygranym w obozie G10 był wczoraj dolar kanadyjski (USD/CAD: -1,34%), który znacznie zyskał dyskontując pierwszą od 7 lat podwyżkę stóp procentowych Banku Kanady (z 0,5% do 0,75%). Sporo emocji dostarczył wczoraj inwestorom rynek PLN. W reakcji na raport FED i osłabienie dolara złoty umocnił się (min. EUR/PLN: 4,2307 o g. 16:20, USD/PLN: 3,6928 o g. 14:30). Atrakcyjność walut rynków wschodzących wspierały pozytywne wiadomości z rynku naftowego dot. większego niż się spodziewano spadku zapasów ropy za oceanem (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym).
Przed nami
Dziś uwagę inwestorów przyciągają kolejne przesłuchania Janet Yellen w Kongresie USA. Tym razem prezes Rezerwy Federalnej stanie przed Komisją Bankową Senatu USA gdzie po prezentacji półrocznego raportu FED będzie musiała się zmierzyć z pytaniami kongresmenów. Jeśli w jej odpowiedziach zabraknie niespodzianek, więcej rynkowych emocji dostarczą nowe publikacje makro zza oceanu, dotyczące inflacji cen producentów oraz liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30). Dobre wyniki z gospodarki amerykańskiej mogą zachęcać inwestorów do dalszych zakupów dolara (wsparcie EUR/USD: 1,1380), kosztem m.in. EM i złotego (opór EUR/PLN: 4,2630, USD/PLN: 3,7500). Z kolei słabsze dane mogą przynieść odwrotny skutek (opór EUR/USD: 1,1490; wsparcie EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,6800). Reakcja inwestorów może być jednak wytłumiona oczekiwaniem na jutrzejsze dużo ważniejsze dane z gospodarki amerykańskiej (inflacja CPI, sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.