Wzrost amerykańskiego NFP poprawia pozycję dolara. Słabnący jen zwiększa apetyt na ...

(poniedziałek, 10-07, 8:00)

Za nami
Punktem kulminacyjnym ubiegłego tygodnia na rynkach finansowych i najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym piątkowej sesji było ogłoszenie miesięcznego raportu Departamentu Pracy USA. Wśród opublikowanych danych tradycyjnie największe zainteresowanie inwestorów budziła zmiana zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym (NFP), która w czerwcu wyniosła 222 tys. wobec oczekiwanych 179 tys. nowych miejsc pracy. Dodatkowo zrewidowano dane dotyczące kwietnia i maja podwyższając je o 47 tys. w stosunku do ilości nowych miejsc pracy podanych wcześniej. Znaczny wzrost NFP szybko rozwiał obawy o kondycję amerykańskiego rynku pracy wywołane przez rozczarowujący wynik czwartkowego Raportu ADP (dotyczący zatrudnienia w sektorze prywatnym). Mimo niższej od prognoz średniej płacy godzinowej (0,2% m/m) oraz wzrostu stopy bezrobocia (z 4,3% do 4,4%) wzrosły oczekiwania inwestorów na jeszcze jedną w tym roku podwyżkę stóp FED, co ostatecznie przełożyło się na umocnienie dolara wobec euro (EUR/USD min. 1,1379 o g. 16:30). Przed większą przeceną wspólną walutę broniły rosnące nadzieje na bliskie zaostrzenie europejskiej polityki monetarnej potwierdzone przez czwartkową publikację jastrzębiego protokołu z ostatniego posiedzenia ECB. Rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się w piątek o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,1396 (-0,11% od 8:00). Na innych frontach G10 dolar poradził sobie jeszcze lepiej. Największy wzrost wartości osiągnął w stosunku do jena (USD/JPY max. 114,20 dziś o g. 3:45 tj. najwyżej od 2 miesięcy), któremu coraz bardziej szkodzi konsekwentna i ultra łagodna polityka monetarna Banku Japonii. Chwiejna sytuacja na rynku EUR/USD i słabnący jen pobudziły globalny apetyt na ryzyko, co stworzyło okazję dla polskich importerów do zakupu euro nawet po 4,2272 (o g. 14:35), a dolara po 3,6966 (o g. 14:30). Bez większego echa na rynku PLN przeszła piątkowa decyzja agencji Fitch, która utrzymała rating Polski na poziomie A- ze stabilną perspektywą.
Przed nami
Najbliższe dni zapowiadają się spokojnie. Dziś kalendarz ekonomiczny jest niemal pusty (jedynie o g. 10:30 poznamy wynik indeksu Sentix odzwierciedlający oczekiwania oraz poziom zaufania wśród europejskich inwestorów) stąd na rynku walutowym należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne. Najbliższy punkt wsparcia dla EUR/USD to 1,1330, a oporu 1,1440. Natomiast na rynku PLN zakres wahań limitują obecnie punkty wsparcia EUR/PLN : 4,2200, USD/PLN: 3,6800 oraz punkty oporu odpowiednio: 4,2630, 3,7500. Najważniejszymi wydarzeniami ekonomicznymi tego tygodnia będą: środowa prezentacja przez Janet Yellen półrocznego raportu FED nt. polityki monetarnej przed Kongresem USA oraz piątkowa kumulacja publikacji bardzo ważnych danych z USA (inflacja CPI, sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.