Spadają szanse na kolejną podwyżkę stóp FED osłabiając dolara. USD/PLN najniżej od ponad dwóch lat.

(wtorek, 18-07, 8:00)

Za nami
W poniedziałek w centrum uwagi inwestorów znalazła się druga największa gospodarka świata. Spośród licznych informacji ekonomicznych z Państwa Środka opublikowanych w tym dniu na plus zaskoczyły zarówno dane nt. wzrostu PKB w II kwartale (6,9% vs. prognoza 6,8%), jak również czerwcowe wyniki sprzedaży detalicznej (11% vs. 10.6%) i produkcji przemysłowej (7,6% vs. 6,5%). Jednym z największych beneficjentów tych optymistycznych wiadomości był wczoraj dolar australijski, który jest silnie skorelowany z kondycją chińskiej gospodarki ze względu na dużą wymianę handlową pomiędzy Chinami a Australią. Notowania "Aussiego" w stosunku do amerykańskiego dolara osiągnęły w poniedziałek najwyższą wartość od ponad dwóch lat (AUD/USD max. 0,7840). Niekorzystnie dla zielonej waluty wypadł także bilans wydarzeń na rynku EUR/USD, który dziś w nocy pokonał silną barierę 1,1500 (max. 1,1538 o g. 4:00). Obok serii słabych danych z piątku obciążeniem dla zielonej waluty był wczorajszy niski wynik indeksu NY Empire State (9,8 pkt. vs. 15 pkt.), który obrazuje koniunkturę gospodarczą w całym stanie Nowy Jork. Dużo mniej rynkowych emocji dostarczył zgodny z oczekiwaniami wynik inflacji HICP w Eurolandzie (1,3% vs. 1,3%). Losy dolara podzielił wczoraj funt (GBP/USD min. 1,3047 o g. 21:30). Szterlingowi szkodziła niepewność związana z rozpoczęciem drugiej rundy rozmów nt. warunków Brexitu. Na przeciwnym, dodatnim biegunie znalazły się waluty rynków wschodzących (w tym złoty), którym sprzyjał przypływ chińskiego optymizmu oraz nie-najlepsze nastroje panujące wokół dolara. Kurs EUR/PLN ustabilizował się blisko silnego punktu wsparcia 4,2000 (min. 4,2001 dziś o g. 7:00), natomiast rynek USD/PLN jeszcze bardziej poprawił swój piątkowy rekord (min. 3,6416 dziś o g. 4:00). Optymistyczne nastawienie do polskiej waluty wspierał raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ekonomiści MFW przewidują, że w przyszłym roku niezbędne będzie zaostrzenie polskiej polityki pieniężnej w celu ustabilizowania inflacji wokół celu NBP. Skalę aprecjacji złotego ograniczała agencja ratingowa Standard & Poor's, która ostrzegła, że zmiany w polskim sądownictwie mogą niekorzystnie wpłynąć na postrzeganie naszego kraju przez inwestorów oraz negatywnie oddziaływać na wzrost gospodarczy w średnim terminie.
Przed nami
Dziś klimat inwestycyjny będą kształtować nowe dane makro z Niemiec (indeks ZEW mierzący nastroje wśród niemieckich finansistów) oraz z USA (indeks NAHB - wskaźnik nastrojów na rynku nieruchomości). Choć nie są to wydarzenia ekonomiczne największego kalibru, to ew. lepsze wyniki z Niemiec wpiszą się w serię optymistycznych informacji z gospodarki Eurolandu, przez co mogą zachęcać do otwierania nowych pozycji w euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1540) przed zbliżającym się w czwartek posiedzeniem ECB. W przypadku kombinacji słabych danych z Niemiec oraz dobrych informacji zza oceanu może dojść do przesunięcia punktu równowagi rynkowej w stronę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1430). Dla złotego najlepszy scenariusz to gorsze dane zarówno z Niemiec, jak i z USA (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,6200). Odwrotny rozwój wydarzeń może zachęcać do realizacji zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7200) tym bardziej, że na horyzoncie widać już jutrzejsze publikacje wyników krajowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej oraz czwartkowe posiedzenie ECB.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.