FED boi się przegrzania rynków, a rynki nie wierzą w odbicie amerykańskiej inflacji. Kto na tym zyskuje?

(czwartek, 06-07, 8:00)


Za nami
W środę najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym była publikacja protokołu z czerwcowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Jego treść potwierdziła obawy polityków Rezerwy Federalnej dotyczące negatywnych skutków zbyt długiego utrzymania luźnej polityki monetarnej. Z dokumentu wynika również, że członkowie Komitetu wykazują dużą wiarę w dalszy wzrost inflacji za oceanem, a jej obecny spadek przypisują krótkoterminowym czynnikom takim jak spadek cen mobilnych usług telefonicznych i leków na receptę. Pierwszą reakcją rynku walutowego na te informacje był wzrost wartości zielonej waluty (EUR/USD min. 1,1322 o g. 20:25), który szybko wytłumiły wątpliwości inwestorów, czy FED zdecyduje się na kolejne podwyżki przed pojawieniem się dowodów potwierdzających odbicie wskaźników inflacji. Za tym scenariuszem przemawiał brak jednomyślności czerwcowej decyzji FOMC i stonowane głosy wielu polityków FED w ostatnich dwóch tygodniach. Zyski dolara wobec euro ograniczały również dobre wyniki indeksów PMI dla usług z Niemiec (54 pkt. vs. prognoza 53,7 pkt.) i Eurolandu (55,4 pkt. vs. 54,7 pkt.). Ich pozytywny wydźwięk dla euro osłabiła jednak gołębia wypowiedź członka zarządu ECB, Benoita Coeure, który podkreślił, że w Banku nie toczyła się jeszcze żadna dyskusja nt. zmiany kierunku europejskiej polityki monetarnej. Na tle euro i dolara zdecydowanie lepiej radziła sobie wczoraj korona szwedzka (EUR/SEK: -0,42%), która była beneficjentem rewelacyjnych wyników szwedzkiej produkcji przemysłowej w maju (8,0% vs. prognoza 4,5%). Na przeciwnym biegunie znalazły się waluty rynków wschodzących, którym ciążył niepokój związany z sytuacją wokół Korei Płn., rosnący popyt na dolara oraz silny spadek cen ropy na świecie (Brent: -2,66% do 48,35 USD/bbl; Crude: -3,10% do 45,62 USD/bbl). Negatywne wiadomości dla rynku naftowego nadeszły z Rosji, która sprzeciwiła się wczoraj dalszym cięciom produkcji tego surowca. W tej sytuacji największymi przegranymi stały się waluty skorelowane z cenami ropy i surowców naturalnych, do których należą m.in dolar kanadyjski (USD/CAD +0,17%) oraz rosyjski rubel (USD/RUB +1,50%). Pesymistycznym nastrojom uległa także złotówka, która traciła zarówno w relacji do euro (EUR/PLN max. 4,2536 o g. 10:15), jak i w stosunku do dolara (USD/PLN max. 3,7565 o g. 14:45). Bez echa na rynku PLN przeszła wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z oczekiwaniami analityków pozostawiła główną stopę referencyjną NBP bez zmian (tj. 1,50%). Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP, Prezes NBP Adam Glapiński podtrzymał swoje ostrożne nastawienie do zmian polskiej polityki pieniężnej. Jego zdaniem do końca przyszłego roku stopy procentowe w naszym kraju pozostaną bez zmian.
Przed nami
Największe zainteresowanie inwestorów budzą dziś publikacje protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (13:30) oraz raportu ADP (o g.14:15), uważanego za prognostyk jutrzejszych, oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli zapis spotkania Rady Prezesów ECB potwierdzi niedawny optymizm prezesa Draghi'ego, a zatrudnienie w sektorze prywatnym USA spadnie poniżej 185 tys., staną się poważnymi argumentami za wyprzedażą dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1380). Z kolei kombinacja ostrożnych sygnałów z Europejskiego Banku Centralnego z dobrymi wynikami z amerykańskiego rynku pracy będą przemawiać za jego umocnieniem (punkt wsparcia: 1,1310). Dziś warto również pamiętać o innych ważnych danych makro zza oceanu, do których należą wyniki indeksów PMI (g. 15:45), ISM (g. 16:00) dla sektora usług oraz informacje o zmianie zapasów ropy i benzyny w Stanach Zjednoczonych (g. 17:00). Dla polskich eksporterów najbardziej korzystny scenariusz to jastrzębi protokół ECB, dobre dane z USA oraz taniejąca ropa (punkty oporu EUR/PLN: 4,2630, USD/PLN: 3,7700). Odwrotny splot wydarzeń będzie sprzyjał importerom (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,7000).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.