Pesymistyczna ocena koniunktury gospodarczej w USA zaszkodziła dolarowi. Zyski złotego ogranicza ...

(poniedziałek, 28-07, 8:00)


Za nami
Wydarzeniem, które w piątek przyciągało największą uwagę inwestorów była publikacja amerykańskiego PKB w II kwartale. Co prawda wstępny wynik okazał się zgodny z oczekiwaniami (2,6% r/r) jednak negatywnie zaskoczyła rewizja danych za I kw. (z 1,4% do 1,2%), która pogorszyła ocenę koniunktury w największej gospodarce świata. Wsród szczegółowych danych największe zaniepokojenie analityków budził niższy od prognoz wzrost kosztów pracy w Stanach Zjednoczonych (0,5% vs. 0,6%). Pesymistyczne nastroje towarzyszyły również publikacji indeksu Uniwersytetu Michigan (obrazującego ocenę potencjału nabywczego konsumentów w USA), który znalazł się na najniższym poziomie od 9 miesięcy (93,4 pkt.). W efekcie piątkowe publikacje stały się kolejnym pretekstem do dalszej sprzedaży dolara (w czwartek było nim fiasko rozpaczliwej próby Trumpa ws. kosmetycznej zmiany systemu opieki zdrowotnej Obamacare w Senacie USA). Kurs EUR/USD wzrósł w tym dniu z min. 1,1673 (o g. 3:00) do max. 1,1764 (o g. 17:30). Co ciekawe już trzeci raz z rzędu bilans całego tygodnia na rynku EUR/USD wypadł negatywnie dla zielonej waluty. W piątek na korzyść wspólnej waluty przemawiał dodatkowo wysoki wynik indeksu nastrojów w gospodarce strefy euro, który osiągnął w lipcu najwyższą wartość od 10 lat (111,2 pkt.). Dolar tracił także na innych długościach geograficznych m.in. w stosunku do japońskiego jena (USD/JPY min. 110,55 o g. 21:00), któremu sprzyjał status bezpiecznej przystani, po tym jak wzrosło ryzyko eskalacji konfliktu na Półwyspie Koreańskim. W piątek Pjongjang przeprowadził kolejną próbę rakiety balistycznej, która wylądowała w morskiej strefie ekonomicznej Japonii. Jedną z najbardziej rozchwytywanych walut w obozie G10 była w tym dniu korona szwedzka (EUR/SEK: -0,59%). Inwestorzy byli pod wrażeniem bardzo dobrego wyniku PKB Szwecji w II kwartale (4% wobec oczekiwanych 2,8%). Tańszy dolar podbił ceny ropy (Brent: +1,74% do 52,52 USD/bbl, Crude: +1,37% do 49,71 USD/bbl) oraz odbudował popyt na waluty rynków wschodzących (EM). Wygranym tej sytuacji był również złoty. W najniższym punkcie kurs USD/PLN osiągnął wartość 3,6128 (g. 17:00). Kombinacja silnego euro oraz mocniejszego złotego utrzymała rynek EUR/PLN w dotychczasowym przedziale wahań (min. 4,2458 o g. 9:45 - max. 4,2642 o g. 11:00).

Przed nami
Dzisiejszy dzień przyniesie nowe dane makro ze strefy euro (wstępny wynik inflacji HICP) oraz z USA (indeksy: Chicago PMI, podpisanych umów kupna domów oraz Dallas FED dla przemysłu). Dobre wyniki z Eurolandu (powyżej 1,3%) zwiększą oczekiwania ws. bliskiej zmiany kierunku polityki ECB, przez co będą pozytywnie oddziaływać na wartość wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1780). Z kolei pozytywne sygnały zza oceanu mogą przywrócić apetyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1650), choć będą jedynie przystawką przed zbliżającymi się arcyważnymi publikacjami amerykańskimi w dalszej części tygodnia (ISM dla przemysłu – wtorek; ADP – środa; ISM dla usług – czwartek; NFP – piątek). Jeżeli chodzi o rynek PLN to inwestorzy czekają dziś także na ogłoszenie przez GUS wstępnej wartości wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu. Wynik wyższy od prognoz (tj. 1,6%) będzie wspierał polską walutę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,6100) i na odwrót (punkty oporu EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 3,6800). Czynnikiem ryzyka dla PLN i pozostałych walut EM jest groźba eskalacji konfliktu koreańskiego oraz rosnące napięcie polityczne w tej sprawie na linii Trump-Chiny. 
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.