PKB USA podtrzymuje dobrą passę dolara. Max. EUR/PLN 4,2566, USD/PLN 3,6729.

(poniedziałek, 30-10, 8:00)

Za nami
W piątek na rynkach finansowych głośnym echem odbijała się jeszcze czwartkowa decyzja monetarna Europejskiego Banku Centralnego, niekorzystnie wpływając na notowania wspólnej waluty wobec dolara. Negatywny dla euro odbiór zmian w polityce pieniężnej Eurolandu wynikał przede wszystkim z pozostawienia przez ECB otwartej furtki do dalszego wydłużania programu skupu aktywów i ewentualnego zwiększania jego kwoty. Wydarzenia, które miały miejsce w piątek spowodowały jednak jeszcze większy spadek kursu EUR/USD, przez co bilans ubiegłego tygodnia na tym rynku wypadł dla wspólnej waluty najgorzej od jedenastu miesięcy. Oddalająca się poza rok 2018 perspektywa podwyżek stóp w strefie euro zderzyła się w piątek z zaskakująco wysoką dynamiką amerykańskiego PKB w III kw. (3,0% vs. prognoza 2,5%). Mimo wątpliwości części analityków (jakie wzbudził aż 0,7 procentowy udział zapasów w kwartalnym wzroście amerykańskiej gospodarki), wynik ten stał się kolejnym argumentem za szybką ścieżką podwyżek Banku Rezerwy Federalnej w przyszłym roku. Przekonanie inwestorów, że różnica między stopami procentowymi po obu stronach Atlantyku będzie się powiększać skłaniało ich do kolejnych inwestycji w dolara. Kolejne uderzenie w euro nadeszło z Hiszpanii, gdzie lokalny parlament w Barcelonie opowiedział się za proklamowaniem niepodległości Katalonii. Odpowiedzią hiszpańskiego senatu była natychmiastowa decyzja uprawniająca rząd centralny w Madrycie do przejęcia władzy nad zbuntowanym Regionem. Zaraz potem gabinet Mariano Rajoy'a rozwiązał kataloński parlament i zdymisjonował rząd w Barcelonie, ogłaszając jednocześnie przedterminowe wybory w dniu 21 grudnia br. Decyzję lokalnych władz masowo poparli mieszkańcy stolicy Katalonii tłumnie manifestujący przed budynkiem parlamentu. Rynek EUR/USD zareagował na te wydarzenia kolejnym spadkiem notowań euro. W kulminacyjnym momencie przeceny wartość wspólnej waluty sięgnęła 1,1574 (o g. 16:35). Eskalacja konfliktu politycznego w Hiszpanii zwiększyła globalny popyt na bezpieczne aktywa. Drożały złoto, japoński jen, frank szwajcarski oraz obligacje USA. Do spadku rentowności amerykańskich papierów skarbowych przyczynił się także wzrost notowań Jerome Powella na giełdzie kandydatów na urząd prezesa FED (podsycany przeciekami z Białego Domu). Przecenę walut rynków wschodzących ograniczały pozytywne sygnały z rynku naftowego, gdzie ceny podbiły oczekiwania na przedłużenie porozumienia największych producentów ropy (poza USA) ws. redukcji wydobycia oraz słabe wyniki produkcyjne amerykańskich potentatów Chevrona i Exxona (Brent: +1,63% do 60,44 USD/bbl, Crude: +2,01% do 53,90 USD/bbl). Straty walut CEE złotego spowodowane umocnieniem dolara i wydarzeniami w Hiszpanii (max. EUR/PLN: 4,2566, USD/PLN: 3,6729) zmniejszyły uspokajające sygnały płynące z Brukseli i tendencja do realizacji zysków.
Przed nami
Nowy tydzień zapowiada się bardzo emocjonująco. Już dziś o godzinie 13:30 i 14:00 opublikowane będą bardzo ważne dane dotyczące inflacji po obu stronach Atlantyku oraz dochodów i wydatków Amerykanów. Jutro spodziewana jest decyzja monetarna Banku Japonii oraz informacje dotyczące PKB Eurolandu w III kw. Natomiast w środę decyzję ws. stóp procentowych podejmie FED. W kolejnych dniach na szczególną uwagę zasługują wyniki PMI z Chin (śr.) oraz ISM z USA (w śr. i pt.), a także dane z amerykańskiego rynku pracy (raport ADP w śr.). Punktem kulminacyjnym wydarzeń na rynkach ekonomicznych w nowym tygodniu będzie publikacja danych Departamentu Pracy USA w tym zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) oraz nominacja prezesa Banku Rezerwy Federalnej (zapowiadana przez prezydenta USA do 3 listopada br.). Ilość wydarzeń pierwszorzędnej rangi może oznaczać wzrost zmienności na rynkach walutowych (EUR/USD wsparcie: 1,1570, opór: 1,1670). Dane wspierające rozbieżność oprocentowania dolara i pozostałych walut G10 będą premiować dolara. Taki scenariusz lub wyniki zwiększające prawdopodobieństwo dalszej redukcji QE będą negatywnie oddziaływać na wartość walut EM i złotego (opór EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,6800) i vice versa (wsparcie EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,6000). Niewiadomą jest rozwój wypadków politycznych w Hiszpanii. Aktualne kursy: EUR/PLN 4,2458, USD/PLN 3,6513, GBP/PLN 4,8063, EUR/USD 1,1624. 
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.