Optymistyczna Lautenschlaeger z ECB i dobre dane makro z EZ zwiększają zainteresowanie wspólną walutą i złotym. Min. EUR/PLN 4,2967, USD/PLN 3,6480.

(wtorek, 10-10, 8:00)
Za nami
Wczorajsza sesja miała bardzo spokojny przebieg ze względu na Dzień Kolumba obchodzony w USA oraz świąteczną nieobecność inwestorów z Japonii, Korei Południowej i Kanady. Mimo mniejszej aktywności rynkowej kurs EUR/USD stopniowo dryfował w górę, pokonując barierę 1,1750 (EUR/USD max. 1,1789 dziś o g. 8:20). Notowania wspólnej waluty wspierał znaczny wzrost produkcji przemysłowej w Niemczech (2,6% wobec oczekiwanych 0,7%) oraz wyższy od prognoz wynik indeksu Sentix (29,7 pkt. vs. 28,5 pkt.). Paliwem dla euro stała się również wypowiedź członka zarządu ECB Sabine Lautenschlaeger. Jej zdaniem Bank powinien w przyszłym roku zacząć stopniowo ograniczać swój program skupu aktywów (QE) mając na celu jego całkowite zakończenie. Jednocześnie przeciwko zielonej walucie przemawiała kolejna fala spekulacji nt. przygotowywania przez Pjongjang kolejnej próby rakietowej w związku z dzisiejszym Świętem Pracy w Korei Płn. oraz towarzyszącym mu zazwyczaj paradom wojskowym. Największym wygranym w G10 był wczoraj funt (EUR/GBP min. 0,8906 o g. 13:00, GBP/PLN max. 4,8388 o g. 13:00). Do odbudowy pozycji w brytyjskiej walucie zachęcała wzrostowa rewizja danych dotyczących jednostkowych kosztów pracy na Wyspach w II kwartale (z 1,6% do 2,4%). Argumentów do zakupów szterlinga dostarczył także wywiad Theresy May dla The Sunday Times, w którym nie wykluczyła ew. pozbycia się z rządu Borisa Johnsona, uważanego za jej najpoważniejszego konkurenta w partii. Spadek apetytu na dolara oraz pokaz politycznej siły brytyjskiej premier pomógł walutom rynków wschodzących, na czym skorzystał także złoty (min.: EUR/PLN 4,2967 o g. 22:10, USD/PLN 3,6480 dziś o g. 8:20). Zyski walut z koszyka EM ograniczały negatywne wiadomości ekonomiczne z Chin (najniższa wartość indeksu PMI dla usług od grudnia 2015 r.) oraz wzrost napięcia pomiędzy Turcją a USA. Stosunki pomiędzy tymi krajami uległy pogorszeniu w wyniku decyzji Ankary o wstrzymaniu wydawania wiz w swoich placówkach w USA, po tym jak wcześniej podobnie postąpiły Stany Zjednoczone w reakcji na zatrzymanie w ubiegłym tygodniu pracownika amerykańskiego konsulatu generalnego w Stambule pod zarzutem szpiegostwa. Jednym ze skutków tej sytuacji była wyprzedaż tureckiej liry (EUR/TRY max. 4,4405 tj. najwyżej w historii).
Przed nami
Dziś w kalendarzu ekonomicznym nie zaplanowano żadnych szczególnie ważnych danych makro. Jedynym wartym odnotowania wydarzeniem będzie publiczne wystąpienie prezesa oddziału FED z Minneapolis Neela Kashkari'ego (o g. 16:00). Z uwagi na znane i ostrożne poglądy tego polityka nie należy przeceniać wpływu jego kolejnych wypowiedzi na przebieg sesji, o ile nie opowie się wyraźnie za przyspieszeniem tempa normalizacji stóp funduszy federalnych. Zdecydowanie więcej rynkowej adrenaliny dostarczą kolejne dni. Już jutro zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FED, w którym inwestorzy będą doszukiwać się nowych wskazówek ws. ścieżki podwyżek amerykańskich stóp procentowych. Do tego czasu potencjalne wahania kursów będą ograniczały najbliższe bariery techniczne. Dla kursu EUR/USD są to: wsparcie 1,1685, opór 1,1800. Z kolei ograniczeniem zmian na rynku złotego będą EUR/PLN wsparcie: 4,2900, opór: 4,3350; USD/PLN wsparcie: 3,6500, opór: 3,7000. Nastrój wyczekiwania na środowy protokół mogą potencjalnie zakłócić: doniesienia ws. koreańskiej międzykontynentalnej próby balistycznej lub wzrost napięcia na linii Madryt - Katalonia. Dziś o g. 18:00 odbędzie się specjalne posiedzenie regionalnego parlamentu, na którym premier Katalonii Carles Puigdemont ma ogłosić jednostronną deklarację niepodległości tego regionu. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy dał do zrozumienia, że Madryt może zastosować Artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji, odbierając Katalonii dotychczasową autonomię. W międzyczasie pozycję rządu hiszpańskiego wzmocniły demonstracje setek tysięcy mieszkańców regionu przeciwnych ogłoszeniu niepodległości oraz decyzje wielu dużych firm o przeniesieniu swojej siedziby z Barcelony (np. Banco Sabadell i Caixabank).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu ...
             
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.