Decyzje ECB i spadek szans Yellen na reelekcję umacniają dolara kosztem złotego. Max. EUR/PLN 4,2590, USD/PLN 3,6663.

(piątek, 27-10, 8:00)


Za nami
W czwartek wydarzenia na rynkach finansowych rozgrywały się wokół monetarnych decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Bank postanowił przedłużyć swój program QE o kolejne 9 miesięcy (do 31 września 2018 roku) i jednocześnie zmniejszyć miesięczną kwotę skupowanych aktywów z 60 mld EUR do 30 mld EUR. Zmiany w polityce pieniężnej Eurolandu nie były zaskoczeniem dla inwestorów jednak niektóre stwierdzenia zawarte w komunikacie Banku i wypowiedziach prezesa Mario Draghi'ego spotkały się z żywiołową reakcją rynku. Jedną z największych niespodzianek był fakt, że decyzja nie została podjęta jednogłośnie. Mniejsza część Rady Prezesów opowiedziała się za określeniem finalnej daty programu, jednak większość zdecydowała o zachowaniu jego otwartej formuły. Ważne zdanie padło w komunikacie, który  stwierdza, że skup aktywów będzie kontynuowany, aż do momentu gdy ścieżka inflacji w strefie euro będzie zgodna z celem inflacyjnym Banku. Podczas konferencji Draghi dodał, że Rada ma możliwość zwiększenia i/lub wydłużenia programu w uzasadnionych sytuacjach. W dodatkowej nocie wydanej tuż po konferencji Draghi'ego, ECB zapowiedział, że będzie na bieżąco publikował informację nt. rodzaju i wielkości zapadających aktywów skupionych w ramach programu i potwierdził, że uzyskane w ten sposób środki będą sukcesywnie reinwestowane. Mimo redukcji QE (nazwanej konsekwentnie przez Draghi'ego "rekalibracją") rynki finansowe zareagowały na te informacje przesunięciem oczekiwań na podwyżki stóp procentowych ECB na rok 2019 (aktualnie stawka refinansowania wynosi 0,00%, a stopa depozytowa -0,40%). Spadła także wartość kursu EUR/USD (z 1,1816 do min. 1,1621, tj. 1,65%). Dodatkowym napędem dla dolara okazały się rewelacje portalu Politico, wedle których prezydent Trump waha się między nominacją Johna Taylora i Jerome Powella na stanowisko prezesa FED, a szanse Janet Yellen na reelekcję są bliskie zera. Mimo dementi Białego Domu w tej sprawie zmiany polityki Banku Rezerwy Federalnej i jego sternika są bardzo prawdopodobne, gdyż żądają ich liczni politycy republikańscy, którzy w większości wskazują na kandydaturę profesora Taylora (postrzeganego jako zwolennika wysokich stóp procentowych). Taki scenariusz potwierdza rynek amerykańskich obligacji skarbowych, gdzie wczoraj rentowności znów wzrosły. Sygnały z ECB i spekulacje wokół prezesury FED zawirowały rynkiem PLN. W pierwszej reakcji złoty zyskał wobec euro (min. EUR/PLN: 4,2318 o g. 14:15) dyskontując m.in. brak ustalenia końcowej daty QE i ostrożne wypowiedzi prezesa Draghi'ego. Jednak już wkrótce górę wzięły poglądy o nieuchronnym wygaszeniu programu oraz globalny wzrost popytu na dolara, które spowodowały pogorszenie notowań złotego w relacji do wszystkich głównych walut bazowych (max. EUR/PLN: 4,2590, USD/PLN: 3,6663). 
Przed nami
Dziś obok wydarzeń wczorajszej sesji tematem wiodącym będzie publikacja wstępnych danych nt. PKB USA w III kw. oraz PCE Core. Rynek spodziewa się spadku dynamiki wzrostu gospodarczego za oceanem z 3,1% do 2,5% oraz wzrostu inflacji bazowej z 0,9% do 1,3% k/k. Wyniki lepsze od prognoz zwiększą atrakcyjność dolara (wsparcie EUR/USD: 1,1620), na czym może jeszcze ucierpieć złoty (opór EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,6700). Z kolei dane gorsze od oczekiwań byłyby przed weekendem dobrym pretekstem do realizacji  zysków (opór EUR/USD: 1,1840, wsparcie EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,5700). Dla złotego czynnikiem ryzyka pozostaje zapalna sytuacja w Hiszpanii, gdzie emocje polityczne sięgają zenitu. Wczoraj lider opozycji Carles Puigdemont odrzucił możliwość przedterminowych wyborów w Katalonii powołując się na brak gwarancji ze strony Madrytu ws. braku uruchomienia artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji umożliwiającego przejęcie kontroli nad zbuntowanym Regionem przez rząd centralny. Dziś spodziewana jest decyzja senatu w tej sprawie. Zwolennicy niepodległości Katalonii zapowiadają stworzenie "żywej tarczy" broniącej lokalnych władz przed siłami rządowymi. Zawirowania na rynkach walutowych może także spowodować spodziewana lada chwila decyzja prezydenta Trumpa ws. obsady kluczowego stanowiska prezesa FED.
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.