Słabe euro i jen wspierają złotego. Na horyzoncie ECB i decyzje ws. losu Katalonii. Min. EUR/PLN 4,2207, USD/PLN 3,5897.

(wtorek, 24-10, 8:00)

Za nami
Zwycięstwo prezydenta Trumpa w senacie USA i wygrana premiera Abe w japońskich wyborach parlamentarnych potwierdziły utrzymanie prymatu dolara w Azji. Perspektywa wprowadzenia radykalnej stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych (wymagającej wysokich stóp procentowych FED) oraz oczekiwanie na kontynuację strategii gospodarczej Abenomics w Kraju Kwitnącej Wiśni (opartej na ultra luźnej polityce BoJ) doprowadziły w poniedziałek do wzrostu kursu USD/JPY do maksymalnej wartości 114,10, nienotowanej od początku lipca br. W tym czasie na rynku EUR/USD zaważyła wypowiedź Trumpa o bliskim wyborze prezesa Banku Rezerwy Federalnej spośród trzech kandydatów: Johna Taylora, Jerome Powella i Janet Yellen, co analitycy odebrali jako zapowiedź przyspieszenia podwyżek oprocentowania dolara. W konsekwencji rentowność dwuletnich obligacji amerykańskich sięgnęła najwyższego pułapu od dziewięciu lat. Jednocześnie inwestorzy nabrali kolejnych wątpliwości ws. zaostrzenia polityki Europejskiego Banku Centralnego na najbliższym posiedzeniu w tym tygodniu (25-26/10), co negatywnie wpłynęło na pozycję wspólnej waluty. O spadku jej atrakcyjności świadczy m.in. zrównanie liczby zakładów za i przeciw umocnieniu zielonej waluty w stosunku do euro na rynku terminowym. W najniższym punkcie wczorajszej sesji kurs EUR/USD osiągnął poziom 1,1725. Zwiększenie siły dolara nie wykluczyło umocnienia walut rynków wschodzących, które dyskontowały globalny wzrost apetytu na ryzyko oraz słabość euro i jena. Wspierały go także sygnały z rynku naftowego, gdzie pozytywnym echem odbiła się wiadomość o kolejnym spadku liczby czynnych odwiertów w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu. Na rynek złotego korzystnie wpłynęła niedawna decyzja agencji S&P o utrzymaniu ratingu kredytowego Polski na niezmienionym poziomie oraz spekulacje ws. utrzymania europejskiego programu QE w niezmienionej skali. Kurs EUR/PLN spadł dzięki temu do minimalnego poziomu 4,2207 (o g. 16:50), a rynek USD/PLN, mimo globalnego umocnienia dolara, utrzymał się w granicach od 3,6098 do 3,5897.
Przed nami
Dziś w kalendarzu ekonomicznym na uwagę zasługują wstępne wyniki indeksów PMI z gospodarki europejskiej i amerykańskiej. Spodziewane jest nieznaczne pogorszenie koniunktury w przemyśle i usługach strefy euro oraz jej poprawa za oceanem. Realizacja tego scenariusza będzie korzystnie wpływać na wycenę dolara (wsparcie EUR/USD: 1,1715).  Szansą dla wspólnej waluty jest rosnąca popularność opinii analityków Deutsche Banku mówiącej, że ograniczeniem dla kontynuacji ultra luźnej polityki monetarnej w Eurolandzie jest aktualny limit programu skupu aktywów ECB, który pozostawia miejsce na przyszłoroczne zakupy o wartości ok. 30 mld EUR miesięcznie, a więc o połowę mniej niż obecnie. Innym argumentem wysuwanym przez ekonomistów spod znaku DB jest brak emisji długu przez czołowe kraje strefy euro jak Niemcy, co powoduje, że wielkość skupowanych przez ECB aktywów siedmiokrotnie przekracza aktualne emisje obligacji skarbowych w Eurolandzie. Ewentualny wzrost przekonania inwestorów o możliwości ograniczenia programu QE na najbliższym posiedzeniu ECB będzie wspierał zwyżkę wartości euro (opór EUR/USD: 1,1830) oraz osłabienie walut CEE i złotego (opór EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,6100). Zagrożeniem dla walut Starego Kontynentu jest potencjalne przyspieszenie rozgrywki między premierem Hiszpanii Rajoy'em oraz liderem separatystów katalońskich Carlesem Puigdemont'em. Losy niepodległości Katalonii mogą się rozstrzygnąć w najbliższy czwartek i piątek, kiedy hiszpański senat wypowie się w sprawie zgody na uruchomienie artykułu 155 konstytucji umożliwiającego pozbawienie separatystów władzy nad Regionem i rozpisanie tam przedterminowych wyborów. Mimo wzrostu niepewności ws. decyzji ECB i losu Katalonii złotemu może sprzyjać ewentualny dalszy wzrost globalnego apetytu na ryzyko (wsparcie EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,5700).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.