Obawy FED przed niską inflacją i spadek napięcia politycznego w ES premiują złotego. Min. EUR/PLN 4,2654, USD/PLN 3,5955.

(czwartek, 12-10, 8:00)
Za nami
W środę pierwszoplanowym wydarzeniem ekonomicznym dnia była publikacja protokołu z wrześniowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Oczekiwanie na nie upłynęło pod znakiem dyskontowania wtorkowej decyzji premiera katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta o zawieszeniu deklaracji niepodległości tego regionu. W związku z wątpliwościami prawnymi hiszpański rząd premiera Mariano Rajoy'a zamierza wystosować formalne zapytanie do władz Katalonii czy deklaracja niepodległości została przyjęta. Spadek napięcia politycznego w Hiszpanii zwiększył apetyt na euro (EUR/USD max. 1,1880 dziś o g. 7:50) oraz waluty peryferyjne Eurolandu. Wśród beneficjentów tego wydarzenia znalazł się złoty (min.: EUR/PLN 4,2654 o g. 18:10 tj. najniżej od 25 września, USD/PLN 3,5955 dziś o g. 3:30). Zyski walut europejskich wspierał także tańszy dolar, któremu szkodziła ostrożna wypowiedź prezesa oddziału FED w Chicago Charlesa Evansa. W jego opinii amerykańska inflacja jest „rozczarowująco niska”. Równocześnie do dalszych zakupów wspólnej waluty zachęcała wzrostowa rewizja prognozy dynamiki wzrostu PKB Niemiec w 2017 roku z 1,5% do 2% oraz w 2018 roku z 1,6% do 1,9% dokonana przez rząd w Berlinie. Poprawa globalnych nastrojów inwestycyjnych widoczna była również na rynku akcji. Główny indeks japońskiej giełdy zamknął się wczoraj na najwyższym poziomie od listopada 1996 roku (tj. 20881,27 pkt.). Na dużym plusie zakończył również dzień indeks hiszpańskich blue chipów (IBEX35: +1,34% do 10278,40 pkt ). Optymizm dotarł także nad Wisłę, powodując wzrost wyceny wszystkich głównych wskaźników warszawskiej giełdy (np. WIG: +1,06% do 65733,79 pkt tj. najwyżej od 2007 roku; WIG20:+1,40% do 2551,78 pkt tj. najwyżej od maja 2015 roku). Opublikowany wieczorem zapis przebiegu wrześniowego spotkania FOMC pokazał, że wyrażone wczoraj obawy Evansa dotyczące niskiej inflacji podziela wielu decydentów amerykańskiej polityki monetarnej. Choć protokół potwierdził, że w ocenie uczestników posiedzenia czynniki ograniczające inflację są przejściowe, a grudniowe podniesienie stóp FED jest niemal pewne to jednocześnie zasiał niepewność w sprawie kolejnych podwyżek. Warto pamiętać, że zgodnie z wrześniową projekcją stóp FED członkowie FOMC spodziewali się średnio trzech podwyżek w 2018 roku. Negatywne informacje nadeszły także z amerykańskiego rynku pracy, gdzie liczba wakatów spadła o 0,9% (raport JOLTS). W efekcie indeks dolara mierzący zmianę jego wartości wobec sześciu najpopularniejszych konkurentów (tj. euro, jena, funta, dolara kanadyjskiego, korony szwedzkiej oraz franka szwajcarskiego) znalazł się wczoraj wieczorem na najniższym poziomie od 26 września (tj. 92,827).
Przed nami
Ze względu na bogaty kalendarz ekonomiczny dzisiejszy dzień zapowiada się bardzo ciekawie. Wśród najważniejszych publikacji makro znajdują się dane z amerykańskiej gospodarki, w tym: inflacja cen producentów oraz liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (o g.14:30). Uczestnicy rynków finansowych z niecierpliwością czekają także na kolejne wystąpienia polityków Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Rezerwy Federalnej. Dziś głos zabierze aż czterech przedstawicieli ECB (Peter Preat, sam prezes Banku Mario Draghi, Benoit Coeuré i Sabine Lautenschläger) oraz dwóch członków zarządu FED (Jerome Powell i Lael Brainard). Kombinacja dobrych wyników zza oceanu, ostrożnego przekazu z ECB oraz optymistycznych sygnałów z FED będzie zachęcać inwestorów do ponownego zainteresowania dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1750). Przeciwna kompilacja zagra na korzyść euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1880). Pod kątem złotego, najbardziej optymistyczny wariant zakłada gorsze dane z gospodarki amerykańskiej oraz gołębi ton wypowiedzi polityków z EZ i USA (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2650, USD/PLN: 3,5900). Notowania polskiej waluty może potencjalnie pogorszyć niższy od prognoz (< 2,2%) krajowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,6800). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto pamiętać o cotygodniowej informacji nt. zmiany zapasów paliw za Atlantykiem oraz publikacji kwartalnych wyników amerykańskich banków (dziś: JP Morgan i Citigroup; jutro: Bank of America i Wells Fargo). Inwestorzy przywiązują do nich dużą wagę ze względu na silną korelację ich kondycji finansowej z koniunkturą gospodarczą w USA.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu ...
             
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.