Najlepszy od 13 lat wynik ISM z USA przywraca wiarę w dolara. Max. USD/PLN 3,6881.

(wtorek, 03-10, 8:00)
Za nami
W poniedziałek rano ekonomiczne serwisy informacyjne zdominowały wiadomości dotyczące niedzielnego referendum ws. niepodległości Katalonii. Niepokój inwestorów wzbudziło nie tylko walne zwycięstwo zwolenników odłączenia tego regionu od Hiszpanii (90% głosów przy ok. 42% frekwencji) i jego nieznane konsekwencje, ale także dramatyczny przebieg głosowania. Podczas plebiscytu (uznanego przez rząd w Madrycie za nielegalny) hiszpańska policja zamknęła część lokali wyborczych i użyła siły wobec protestujących Katalończyków, raniąc około osiemset osób. Wzrost ryzyka destabilizacji politycznej Unii Europejskiej i jej czwartej co do wielkości gospodarki zaszkodził wspólnej walucie. Kurs EUR/USD w najniższym punkcie osiągnął poziom 1,1696 (dziś o g. 7:20). Spadek wartości euro to także efekt wzrostu zainteresowania dolarem. Do zakupu zielonej waluty zachęcał największy od maja 2004 roku wzrost aktywności w amerykańskim sektorze przedsiębiorstw przemysłowych sygnalizowany przez wskaźnik ISM (60,8 pkt vs. prognoza 58 pkt). Szczególnie optymistycznie wypadł indeks nowych zamówień oraz indeks cen surowców naturalnych. Zyski dolara ograniczyły tragiczne doniesienia z Las Vegas, gdzie samotny strzelec otworzył ogień z okna hotelu Mandalay Bay do uczestników koncertu zabijając ponad 50 osób. Hiszpańskie ryzyko polityczne, powrót apetytu na dolara oraz spadek cen ropy wywołany wzrostem jej produkcji w Iraku i Libii niekorzystnie oddziaływały na notowania walut rynków wschodzących (EM). Te pesymistyczne nastroje negatywnie odbiły się na notowaniach złotego, który stracił zarówno w relacji do euro (EUR/PLN max. 4,3223 o g. 17:20), jak również w stosunku do dolara (USD/PLN max. 3,6881 dziś o g. 7:20). Pozycji naszej waluty broniły informacje gospodarcze z kraju, a wśród nich wyższy od oczekiwań wynik Indeksu PMI polskiego sektora przemysłu (53,7 pkt vs. 53,2 pkt) oraz rewizja prognozy dynamiki wzrostu PKB Polski w 2017 roku z 3,3% do 4% dokonana przez agencję Fitch.
Przed nami
Brak istotnych publikacji makroekonomicznych w dniu dzisiejszym oraz świąteczna nieobecność inwestorów z Chin i Niemiec mogą się przyczynić do ograniczenia zmienności na rynku walutowym. Czynnikiem ryzyka jest nadal sytuacja polityczna w Hiszpanii. Zgodnie z tzw. Aktem Przejściowym przyjętym we wrześniu br. przez kataloński parlament, samodzielne ogłoszenie niepodległości przez Katalonię może nastąpić w ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyników. Komentatorzy z hiszpańskich mediów podkreślają, że w związku z wysokim prawdopodobieństwem realizacji takiego scenariusza Madryt może skierować do tego regionu dodatkowe siły policyjne. Eskalacja napięcia na półwyspie Iberyjskim może doprowadzić do kolejnej przeceny euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1690) oraz walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty oporu EUR/PLN: 4,3350, USD/PLN: 3,7000). Brak eskalacji konfliktu na linii Madryt-Barcelona pomoże ustabilizować te waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1800, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,6300). Na makroekonomicznym horyzoncie widać już szereg bardzo ważnych wydarzeń zaplanowanych na jutro. Wśród nich znajdą się m.in. publikacje raportu ADP i indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług oraz wystąpienia publiczne bankierów centralnych ECB i FED.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu ...
             
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.