Rewelacyjny ISM poprawił pozycję wyjściową dolara przed jutrzejszym NFP. Złoty korzysta na realizacji zysków. Min. EUR/PLN 4,2932, USD/PLN 3,6443.

(czwartek, 05-10, 8:00)
Za nami
Środowa sesja rozgrywała się wokół nowych danych makro z Eurolandu i USA oraz spekulacji nt. przyszłego prezesa Banku Rezerwy Federalnej. Opublikowany wczoraj wyższy od prognoz wzrost aktywności w sektorze usług strefy euro (55,8 pkt. vs. 55,6 pkt) przyciągnął kapitał do Europy. Równocześnie na niekorzyść dolara przemawiały doniesienia portalu Politico nt. poparcia przez Sekretarza Skarbu USA Stevena Mnuchina kandydatury członka zarządu FED Jerome'a Powella (zwolennika luźnej polityki monetarnej USA) na następcę Yellen. Suma tych czynników podbiła w pierwszej części dnia kurs EUR/USD w stronę bariery 1,1800 (max. 1,1788 o g. 14:10). Popołudniu w sukurs zielonej walucie przyszedł najpierw Raport ADP, który pokazał mniejszy od oczekiwań spadek dynamiki zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA (z 228 tys. do 135 tys. vs. prognoza 125 tys.), a następnie wysoki wynik indeksu ISM dla sektora usług USA (odpowiadający za około 80% PKB USA), który zameldował się na najwyższym poziomie od sierpnia 2005 roku (59,8 pkt. vs. prognoza 55,5 pkt.), a nie od 2015 r. jak omyłkowo napisaliśmy w popołudniowym Alercie. Pozytywne wiadomości zza Atlantyku zmniejszyły obawy inwestorów dotyczące negatywnego wpływu huraganów Harvey i Irma, które w sierpniu przeszły przez południowo-wschodnie stany USA na wzrost gospodarczy za oceanem w III kwartale. Ich rosnący optymizm odzwierciedlał rynek terminowy. Indeks CME Group FedWatch opisujący prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp w USA wzrósł wczoraj z 78% do 83%. Bez echa w G10 przeszły wczorajsze wypowiedzi bankierów centralnych z ECB (Mario Draghi'ego) i z FED (Janet Yellen), którzy wbrew powszechnym oczekiwaniom nie odnieśli się do przyszłej polityki monetarnej w Eurolandzie oraz w USA. Ostatecznie, po bardzo ciekawej sesji na zamknięciu rynku hurtowego w Nowym Jorku (o g. 22:00) średni kurs EUR/USD wyniósł 1,1763. Brak jednoznacznego kierunku zmian w koszyku G10 premiował waluty rynków wschodzących (EM). Za dobrą monetę dla tych aktywów inwestorzy odebrali informacje amerykańskiej agencji rządowej EIA nt. większego niż zakładano spadku komercyjnych zapasów ropy w USA, który wywołał wzrost cen benzyny (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Wśród wygranych znalazł się również złoty (min.: EUR/PLN 4,2932, USD/PLN 3,6443). Przebiegu wczorajszej sesji na rynku PLN nie zakłóciła wczorajsza decyzja RPP, która zgodnie z przewidywaniami ekonomistów pozostawiła stopy procentowe NBP bez zmian (tj. 1,50%). Podczas konferencji prasowej, prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że nadal nie widzi powodu do zmiany poziomu stóp NBP do końca 2018 roku.
Przed nami
W kontekście ostatnich rewelacji portalu „Politico” większą niż zwykle uwagę należy zwrócić na dzisiejsze wystąpienie członka zarządu FED Jerome'a Powella (o g. 15:10). Ostrożny ton wypowiedzi jednego z głównych kandydatów na urząd prezesa Banku Rezerwy Federalnej może zmniejszyć oczekiwania rynku ws. utrzymania szybkiej ścieżki podwyżek FED w przyszłym roku oraz osłabić dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1800). Wygranymi tej sytuacji mogą być relatywnie wyżej oprocentowane waluty rynków wschodzących, w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN 3,6300). Skalę zmian dzisiejszych notowań dolara dodatkowo ograniczy oczekiwanie inwestorów na jutrzejszą publikację raportu Departamentu Pracy USA. W związku z tym warto zwrócić uwagę na dzisiejszą cotygodniową informację nt. liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA (14:30). Dobry wynik może zwiększyć oczekiwania na wysoki wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) oraz umocnić zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1730), kosztem EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3350, USD/PLN: 3,7000). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś nie można lekceważyć wypowiedzi kolejnych przedstawicieli FED (wiceprzewodniczącego FOMC Dudley'a i innych członków Komitetu: Williamsa, Harkera oraz George) oraz publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów ECB. Warto pamiętać, że w trakcie konferencji towarzyszącej ostatniemu spotkaniu decydentów Europejskiego Banku Centralnego prezes Draghi zapowiedział m.in., że Rada dokona przeglądu parametrów swojej polityki "jesienią" (najprawdopodobniej w październiku), stąd analitycy spodziewają się ujawnienia nowych szczegółów nt. rozważanych kierunków europejskiej polityki pieniężnej. Pod kątem notowań walut CEE ważny będzie rozwój sytuacji w Hiszpanii. Lider katalońskich separatystów Carles Puigdemont powiedział wczoraj BBC, że jego administracja ogłosi deklarację niepodległości pod koniec tego tygodnia lub na początku następnego. Realizacja tego scenariusza grozi m.in. wyprzedażą złotego.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu ...
             
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.