Korzystne dane makro z EU i CEE oraz zawieszenie deklaracji niepodległości Katalonii poprawiły nastroje na rynku PLN. Min. EUR/PLN 4,2846, USD/PLN 3,6283.

(środa, 11-10, 8:00)
Za nami
Wtorkowe wydarzenia na rynkach finansowych rozgrywały się według poniedziałkowego scenariusza z drożejącym euro i taniejącym dolarem w roli głównej. Tym razem na korzyść wspólnej waluty zagrały z pozoru mniej istotne dane makro. Wśród nich znalazły się informacje na temat bilansu handlowego Niemiec, które pokazały wzrost wartości eksportu o 3,1 % r/r w sierpniu (prognoza 1% r/r) oraz wyniki produkcji przemysłowej we Włoszech, która wystrzeliła w górę o 1,2% (prognoza 0,1% m/m). Optymistyczne wiadomości z pierwszej i trzeciej gospodarki Eurolandu zmniejszyły obawy o negatywny wpływ silnego euro na ich kondycję oraz podbiły kurs EUR/USD powyżej granicy 1,1800 (max. 1,1828 dziś o g. 2:30 tj. najwyżej od 29 września). Dodatkowym argumentem przemawiającym za wspólną walutą stało się także oczekiwane z niepokojem wieczorne przemówienie premiera katalońskiego rządu. Choć Carles Puigdemont zwrócił się wczoraj do regionalnego parlamentu o mandat do ogłoszenia niepodległości Katalonii to zaproponował niespodziewanie, by zawiesić skutki tej deklaracji na kilka tygodni w celu rozpoczęcia negocjacji z rządem w Madrycie. Informacjom korzystnym dla euro towarzyszyły wiadomości niepomyślne dla dolara. Jedną z nich była decyzja Ludowego Banku Chin, który podwyższył kurs referencyjny amerykańskiej waluty w stosunku do juana. Jej ubocznym skutkiem było zamknięcie części długich pozycji dolarowych przez inwestorów z Państwa Środka w celu realizacji zysków. Zielonej walucie zaszkodził również pogłębiający się spór pomiędzy Donaldem Trumpem, a republikańskim senatorem Bobem Corkerem, który może utrudnić uchwalenie przez Kongres amerykańskiej reformy podatkowej. W serii wpisów na Twitterze prezydent USA m.in. obwinił senatora za niekorzystne porozumienie z Iranem. W trendzie wzrostowym pozostawał funt (GBP/USD max. 1,3226 o g. 17:00). Wartość szterlinga wzrosła wczoraj po tym jak wynik brytyjskiej produkcji przemysłowej w sierpniu przerósł najśmielsze szacunki analityków (1,6% r/r vs. prognoza 0,8% r/r). Dobrze radziły sobie również waluty regionu Europy Środkowo - Wschodniej (CEE). Do zakupu aktywów z tego koszyka zachęcały pozytywne sygnały ekonomiczne z Węgier (najwyższa od I'2014 r. inflacja bazowa CPI) oraz z Rumunii (największy od 2008 r. wzrost gospodarczy). Część tego kapitału dotarła do Polski. Kurs EUR/PLN pokonał silną barierę wsparcia 4,2900 (min. 4,2846 o g. 16:00), natomiast rynek USD/PLN w najniższym punkcie dnia osiągnął wartość 3,6283 ( o g. 19:40). Dodatkowym paliwem dla złotego i walut rynków wschodzących była zwyżkująca ropa (Brent:+1,52% do 56,61 USD/bbl; Crude: +2,70% do 50,92 USD/bbl). Ceny tego surowca windowała deklaracja Arabii Saudyjskiej ws. dalszego ograniczenia wydobycia ropy (o 560 tys. baryłek dziennie - począwszy od listopada br.), choć niektórzy sceptyczni analitycy twierdzą, że posunięcie Saudów to wynik zmniejszenia zamówień z Chin oraz z Indii.
Przed nami
Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym będzie dziś publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (o g. 20:00). Inwestorzy jak zwykle będą się doszukiwać w tym dokumencie wskazówek dotyczących dalszych planów Komitetu w sprawie zmiany poziomu stóp procentowych za Atlantykiem. Ze względu na wysokie prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki FED (aktualnie rynek wycenia jej szanse na 91,7%) największe zaskoczenie i zdecydowaną wyprzedaż amerykańskiej waluty mógłby wywołać ostrożny bądź neutralny ton protokołu (punkt oporu EUR/USD: 1,1830). Ten niekorzystny dla dolara rozwój wydarzeń będzie premiować relatywnie wyżej oprocentowane waluty rynków wschodzących np. złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,6200). Z kolei treść protokołu FED wspierająca podniesienie oprocentowania zielonej waluty w grudniu br. oraz utrzymanie szybkiej ścieżki kolejnych podwyżek stóp w 2018 r. będzie przemawiać za droższym dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1730), a tym samym za tańszym złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,3350, USD/PLN: 3,7000).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu ...
             
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.