Pozytywne sygnały makro z Chin wspierają rynki wschodzące. CEE i złoty czekają na rozstrzygnięcie losu Katalonii. Min. EUR/PLN 4,2249, max. 4,2380.

(czwartek, 19-10, 8:00)

Za nami
Wczorajsze liczne wypowiedzi polityków z Europejskiego Banku Centralnego oraz z Banku Rezerwy Federalnej nie przyniosły nowych informacji w sprawie dalszego kierunku ich działań monetarnych. Siłą rzeczy inwestorzy pozostali z obawami przed rychłym ograniczeniem  europejskiego programu skupu aktywów przez ECB oraz przed spowolnieniem w przyszłym roku tempa podwyżek amerykańskich stóp procentowych. Wątpliwości te niosą ze sobą ryzyko zmniejszenia rozbieżności polityki pieniężnej po obu stronach Atlantyku i przez to w naturalny sposób faworyzują euro wobec dolara (który jeszcze do niedawna był beneficjentem szybko rosnącego oprocentowania funduszy federalnych). Konsekwencją takiego myślenia był wczorajszy stopniowy wzrost kursu EUR/USD, który w szczytowym punkcie tego trendu przebił psychologiczną granicę 1,1800 (max. 1,1805 o g. 20:55). W międzyczasie kolejnych argumentów za osłabieniem zielonej waluty dostarczyły gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz optymistyczne sygnały z rynku naftowego. Spadły poniżej prognoz zarówno pozwolenia na budowę, jak i rozpoczęte budowy domów (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Z kolei odwrotnie skorelowany z dolarem rynek paliw pozytywnie przyjął informację z agencji EIA o większym od oczekiwań spadku zapasów komercyjnych ropy za oceanem w ubiegłym tygodniu (o 5,7 mln baryłek). Perspektyw amerykańskiej waluty nie zmieniła wieczorna publikacja Beżowej  Księgi FED, która zgodnie z oczekiwaniami pokazała we wrześniu umiarkowany wzrost aktywności gospodarczej w większości z 12 okręgów Banku (mimo negatywnego wpływu huraganów Harvey i Irma, które przetoczyły się w tym czasie przez południowe stany USA). Wczorajsza sesja na rynkach wschodzących przebiegała w atmosferze wyczekiwania na ważne dane makro z Chin. Do inwestycji w aktywa EM nie zachęcały niemałe wzrosty na konkurencyjnym rynku giełdowym za oceanem (DJI: +0,70% do 23154,47 pkt; S&P500: +0,07% do 2561,26 pkt; NASDAQ: +0,01% do 6624,22 pkt). Rynek PLN sparaliżowały mieszane dane z polskiej gospodarki. O ile sprzedaż detaliczna wzrosła powyżej oczekiwań, to dynamika wzrostu produkcji przemysłowej znacznie spadła nie uzasadniając dalszej zwyżki notowań złotego. Konsekwencją tych informacji była konsolidacja polskiej waluty w przedziale EUR/PLN od 4,2249 do 4,2380, USD/PLN od 3,6064 do 3,5827. Dziś w nocy poznaliśmy ważne dane z drugiej co do wielkości gospodarki świata. Co prawda obyło się bez przykrych niespodzianek ale inwestorzy nie mają także powodów do euforii. Dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej we wrześniu nieco przekroczyły prognozy (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) natomiast ważniejszy od nich wynik chińskiego PKB w III kw. był zgodny z prognozą (6,8%).
Przed nami
Na czoło wydarzeń ekonomicznych wychodzą dziś nowe dane z gospodarki amerykańskiej (m.in. indeks FED z Filadelfii oraz indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board). W centrum uwagi inwestorów nadal pozostaje Hiszpania, gdzie decydują się losy niepodległości Katalonii. Warto również śledzić rozpoczynający się dziś szczyt Unii Europejskiej (który może przynieść więcej informacji nt. warunków Brexitu) oraz prace w amerykańskim senacie nad przyszłorocznym budżetem Stanów Zjednoczonych (który zakłada uchwalenie jeszcze w tym roku rewolucyjnej reformy fiskalnej zapowiadanej przez prezydenta). Na dziś także zaplanowano spotkanie Trump-Yellen, które może istotnie zaważyć na kierunku polityki pieniężnej Banku Rezerwy Federalnej w kolejnych latach. Obok ew. dobrych danych makro z USA dolarowi będą potencjalnie sprzyjać pomyślne informacje nt. rosnących szans wprowadzenia zapowiadanych zmian w amerykańskim systemie podatkowym oraz zmniejszenie niepewności ws. prezesury FED (wsparcie EUR/USD: 1,1715). Przeciwny scenariusz i uspokojenie sytuacji politycznej wokół Katalonii będą przemawiać za inwestycjami w euro (opór EUR/USD: 1,1830). Złoty czeka na protokół z ostatniego posiedzenia RPP, rozstrzygnięcie losu Katalonii oraz ruch ze strony konkurencyjnego dolara (wsparcie EUR/PLN 4,2200, USD/PLN 3,5700; opór EUR/PLN 4,2700, USD/PLN 3,6100).
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.