Najwyższy od II'12 wynik PPI z USA przesunął rynkowe wahadło w stronę dolara. Max. EUR/PLN 4,2817, USD/PLN 3,6156.

(piątek, 13-10, 8:00)
Za nami
W czwartek nastroje na rynkach finansowych kształtowały nowe dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych oraz wypowiedzi polityków FED i ECB. Najwyższy od lutego 2012 roku wynik amerykańskiej inflacji cen producentów (2,6% r/r vs. prognoza 2,5% r/r) oraz najniższa od miesiąca liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (243 tys. wobec oczekiwanych 252 tys.) przerwały serię niekorzystnych informacji dla dolara. Pozytywny wpływ na notowania zielonej waluty miały także lepsze od oczekiwań kwartalne wyniki amerykańskich banków (JP Morgan oraz Citigroup). Pozycje dolara poprawiły także umiarkowanie optymistyczne wystąpienia członków zarządu Banku Rezerwy Federalnej. Według Jerome 'a Powella (jednego z kandydatów na fotel prezesa FED) Bank powinien kontynuować swoją politykę stopniowego podwyższania stóp funduszy federalnych. W podobnym tonie zabrzmiała wypowiedź Lael Brainard, która uważa że niskie lub neutralne stopy procentowe zwiększają ryzyko przegrzania cen aktywów. Jednocześnie argumentem przeciw euro stała się ostrożna wypowiedź głównego ekonomisty ECB Petera Praeta, który oznajmił m.in., że postęp w osiągnięciu celu inflacyjnego Banku (2%) jest niewystarczający. Suma tych czynników spowodowała spadek kursu EUR/USD z maksymalnego pułapu 1,1880 (o g. 7:50) do minimalnego poziomu 1,1825 (dziś o g. 1:00). Najsłabszym ogniwem w G10 była wczoraj korona szwedzka (EUR/SEK: +0,72%), którą zepchnął do defensywy niższy od oczekiwań wzrost inflacji CPI w Szwecji (2,1% vs. 2,4%). Negatywne emocje towarzyszyły również funtowi (max. EUR/GBP 0,9033; min.: GBP/USD 1,3121, GBP/PLN 4,7312). Szterlinga w tarapaty wpędził główny negocjator warunków Brexitu z ramienia Komisji Europejskiej Michel Barnier, który powiedział, że nastąpił impas w rozmowach pomiędzy UE a UK. Straty brytyjskiej waluty zredukowały doniesienia niemieckiej gazety Handelsblatt. Według jej źródeł Unia Europejska może zaproponować Zjednoczonemu Królestwu dwuletnią umowę przejściową po opuszczeniu Wspólnoty. Powrót zainteresowania dolarem zmniejszył atrakcyjność inwestycji na rynkach wschodzących. Za spadkiem apetytu na te aktywa przemawiała także zniżkująca ropa (Brent: -0,78% do 56,25 USD/bbl; Crude: -0,82% do 50,60 USD/bbl). Ceny tego surowca topniały w reakcji na publikację raportu Międzynarodowej Agencji Energii, która przewiduje, że globalny popyt na ropę będzie w przyszłym roku mniejszy niż oczekiwano. Globalnym trendom nie oparł się złoty. W kulminacyjnym momencie kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,2817 (o g. 14:30), zaś notowania USD/PLN dotarły do 3,6156 (o g. 14:30). Przebiegu sesji na rynku PLN nie zmienił zgodny z oczekiwaniami finalny wynik polskiej inflacji cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu (2,2 %r/r).
 
Przed nami (scenariusze rynkowe) ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu ...
             
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.