Rynek walutowy szykuje się na zmianę kursu polityki ECB.

(czwartek, 26-10, 8:00)


Za nami
Zaskakująco dobre dane makro ze Stanów Zjednoczonych nie uchroniły wczoraj dolara przed globalną przeceną. Na nic się zdały rekordowe wyniki sprzedaży nowych domów za oceanem w ubiegłym miesiącu (+18,9%, najwyższe od 10 lat) oraz wysoki wzrost amerykańskich zamówień na dobra trwałego użytku we wrześniu (+2,2%), który znacznie przebił uśrednioną prognozę rynkową (+1,0%). Przyczyną realizacji dolarowych zysków na rynku EUR/USD było rosnące przekonanie inwestorów, że rozpoczęte wczoraj dwudniowe posiedzenie Rady Prezesów ECB przyniesie cięcie europejskiego programu skupu aktywów. W ostatnich godzinach wartość euro mierzona w dolarach wzrosła maksymalnie do pułapu 1,1837 (dziś o g. 7:20). Wspierał ją dodatkowo bardzo dobry wynik indeksu Ifo, który zasygnalizował dalszą poprawę klimatu biznesowego w Niemczech (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Na tym jednak nie koniec złych wiadomości dla amerykańskiej waluty. Znakomite dane makro z USA przebił także funt, który umocnił się wczoraj wobec dolara (GBP/USD max.: 1,3272) dzięki zaskakująco wysokiemu wzrostowi brytyjskiego PKB w III kw. (0,4% vs. prognoza 0,3%). Potknięcie zielonej waluty wykorzystał złoty. Jego wartość wzrosła w środę zarówno w relacji do euro (EUR/PLN min.: 4,2284, o g. 12:25), jak również wobec dolara USD/PLN (min. 3,5818, o g. 16:15). Polskiej walucie w niewielkim stopniu zaszkodziła informacja amerykańskiej agencji EIA o zaskakującym wzroście komercyjnych zapasów ropy za oceanem, która wywołała zadyszkę na rynku naftowym (Brent: -0,14% do 58,44 USD/bbl, Crude: -0,67% do 52,18 USD/bbl).
Przed nami
Dziś bezdyskusyjnym tematem numer jeden na rynkach finansowych i kulminacyjnym wydarzeniem ekonomicznym całego tygodnia będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. polityki pieniężnej dla Eurolandu (o g. 13:45) oraz towarzysząca jej konferencja prasowa prezesa Mario Draghi'ego (która rozpocznie się o g. 14:30). Inwestorzy czekają przede wszystkim na informację nt. skali i terminu przedłużenia programu skupu aktywów uruchomionego na początku 2015 roku i kończącego się w grudniu br. Trzeba przyznać, że makroekonomiczny bilans ostatnich 3 lat w strefie euro wypada nader korzystnie, a ekonomiści nie mają wątpliwości, że to w znacznej mierze zasługa polityki luzowania ilościowego (QE) Europejskiego Banku Centralnego. W tym okresie w Eurolandzie bezrobocie spadło z 11,3% do 9,1%, PKB wzrósł z 1,3% do 2,1% (I -II kw. 2017), a inflacja podniosła się z -0,6% do 1,5%. Prezes Draghi i większość jego współpracowników z Rady Prezesów otwarcie przyznają, że program QE jest nadal potrzebny (choć być może w mniejszej skali) m.in. po to by doprowadzić do dalszego wzrostu cen zgodnego z mandatem ECB (2%). Dylemat kierownictwa Banku polega teraz na tym jak zaostrzyć ultra luźną politykę pieniężną Eurolandu i nie wystraszyć inwestorów, którzy mogliby doprowadzić do nadmiernego wzrostu wartości euro szkodzącego realizacji ich priorytetowego celu inflacyjnego. Analitycy są w większości zgodni, że dziś można się spodziewać decyzji ECB o cięciu miesięcznego limitu skupu aktywów z 60 do 30-40 mld EUR. Realizacja tego scenariusza i wydłużenie programu QE o kolejne 9-12 miesięcy będzie działać na korzyść euro (opór EUR/USD: 1,1860). Nie byłyby to jednak dobre informacje dla polskiej waluty i jej sąsiadów z CEE, korzystających jak dotąd na masowym dodruku wspólnej waluty. Reakcją na taki rozwój wypadków może być wyprzedaż na rynku PLN (opór EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,6200). Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że mniej odważna decyzja ECB zagra na korzyść dolara (wsparcie EUR/USD: 1,1760) oraz walut peryferyjnych strefy euro, do których należy złoty (wsparcie EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,5700).
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.