Inwestorzy rozgrywają cięcie europejskiego QE i reformę podatkową Trumpa. Max. EUR/PLN 4,2442, USD/PLN 3,6021.

(piątek, 20-10, 8:00)

Za nami
Opublikowany w czwartek wynik ankiety Reutersa potwierdził obawy inwestorów przed redukcją europejskiego programu QE. Większość ekonomistów, którzy wzięli udział w tym badaniu jest zdania, że na najbliższym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego w przyszłym tygodniu zostanie podjęta decyzja o zmniejszeniu od stycznia 2018 roku miesięcznego limitu wartości aktywów skupowanych przez Bank z 60 do 40 mld EUR. Z kolei spekulacje portalu Politico nt. rosnących szans na objęcie stanowiska prezesa Banku Rezerwy Federalnej przez znanego z "gołębich" poglądów Jerome Powella spowodowały spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i zmniejszenie atrakcyjności dolara. Suma tych czynników doprowadziła do wzrostu kursu EUR/USD do maksymalnej wartości 1,1858 (o g. 22:20), najwyższej od ubiegłego piątku. Groźba cięcia QE przyćmiła zarówno rewelacyjne informacje zza oceanu o spadku liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do najniższego poziomu od 44 lat (222 tys.) i rekordowym wzroście indeksu FED z Filadelfii (27,9 pkt), jak również zapowiedź przejęcia władzy w Katalonii przez rząd w Madrycie na mocy artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji. Dopiero wieczorne doniesienia o uchwaleniu przez Senat USA budżetu na przyszły rok (uwzględniającego skutki wprowadzenia do końca roku reformy podatkowej Trumpa) przechyliły szalę EUR/USD na korzyść dolara (min. 1,1804 dziś rano o g. 7:35). Czwartek nie przyniósł dobrych wiadomości dla funta. Z rozpoczętego wczoraj szczytu Unii Europejskiej nie przyszły żadne informacje wskazujące na możliwość szybkiego wyjścia z impasu w negocjacjach między Brukselą i Londynem nt. kluczowych kwestii dotyczących Brexitu. Ponadto wrześniowe dane nt. brytyjskiej sprzedaży detalicznej zaskoczyły wczoraj in minus (-0,8%), co w rezultacie doprowadziło do kontynuacji trendu spadkowego notowań szterlinga (min. GBP/USD: 1,3088, GBP/PLN: 4,6943). Perspektywa bliskiego przykręcenia kurka z dopływem gotówki z ECB oraz wzrost napięcia na linii Madryt-Barcelona zwiększyły podaż złotego na rynku EUR/PLN (max. 4,2442 o g. 13:50). Kurs USD/PLN bronił się przed wzrostem dzięki globalnej przecenie dolara (min. 3,5704 o g. 16:40), ale tylko do czasu jego odbicia wywołanego wieczornymi doniesieniami o uchwaleniu amerykańskiego budżetu. 
Przed nami
Dziś kontynuacja szczytu UE, gdzie jednym z wiodących tematów jest sprawa Brexitu rzutująca nie tylko na notowania funta, ale także na wartość złotego (ponieważ ekonomiści szacują, że nasza waluta zaraz po szterlingu jest najbardziej wrażliwa na skutki gospodarcze rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską). Wobec małej rangi danych makroekonomicznych publikowanych w dniu dzisiejszym rozgrywka na rynkach finansowych będzie się toczyła wokół czterech głównych tematów. W pierwszej kolejności są nimi rosnące szanse reformy podatkowej Trumpa po wieczornej decyzji budżetowej Senatu USA premiujące dolara (wsparcie EUR/USD: 1,1760) oraz obawy przed ograniczeniem programu QE na posiedzeniu ECB w dniu 26/10 wspierające euro (opór EUR/USD: 1,1860). W drugim rzędzie są to niepewność ws. prezesury FED oraz sytuacja polityczna w Hiszpanii. Obok dzisiejszego rozdania na stoliku G10 dla złotego ważna będzie decyzja agencji S&P ws. ratingu Polski. Scenariusz znacznego umocnienia euro (dyskontującego ciecie QE) lub dolara (uwzględniający szybką ścieżkę podwyżek FED w przyszłym roku równoważącą spodziewany potężny bodziec fiskalny Trumpa) będą niekorzystne dla złotego (opór EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,6100). W przypadku konsolidacji na rynku EUR/USD i korzystnej oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju od Standard & Poor's należy się liczyć z umocnieniem polskiej waluty (wsparcie EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,5700).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.