Zgodne poparcie Republikanów dla Trumpa kieruje kapitał w stronę dolara. Max. USD/PLN 3,6068.

(poniedziałek, 23-10, 8:00)


Za nami
Zgodna decyzja republikańskiej większości w senacie USA ws. przyjęcia przyszłorocznego budżetu przygotowanego przez gabinet Trumpa zwiększyła jego szanse na sprawne uchwalenie zapowiadanej od blisko roku prorynkowej reformy podatkowej. Rosnące nadzieje inwestorów na największą od dziesięcioleci stymulację fiskalną gospodarki amerykańskiej ożywiły światowy popyt na ryzyko inwestycyjne, podnosząc jednocześnie prawdopodobieństwo realizacji przez FED szybkiej ścieżki podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku. W związku z tym w piątek zyskiwały zarówno najważniejsze indeksy cen akcji na Wall Street (DJI: +0,70% do 23325,33 pkt; S&P500: +0,51% do 2575,21 pkt; NASDAQ: +0,36% do 6629,05 pkt), które znalazły się na najwyższym pułapie w historii, jak również dolar, który po raz kolejny poprawił swoje notowania wobec euro (min. EUR/USD 1,1751), jena (max. USD/JPY 114,10, najwyżej od 3 miesięcy) i franka (max. USD/CHF 0,9864, najwyżej od 5 miesięcy). Skutkiem ubocznym spadku popytu na bezpieczne aktywa był również wzrost kursu EUR/CHF, który w szczytowym punkcie przeceny szwajcarskiej waluty zameldował na poziomie 1,1630 (najwyższym od pamiętnej decyzji SNB w dniu 15 stycznia 2015 roku). Dodatkowe zawirowania na rynku USD spowodowały pogłoski o możliwej nominacji Johna Taylora i Jerome Powella na prezesa i wiceprezesa FED. Niepokój w sprawie obsady tych kluczowych stanowisk zmniejszyła informacja nt. wspólnego obiadu obecnej prezes Janet Yellen z doradcą prezydenta Garym Cohnem (także typowanym na jedną z kluczowych pozycji w zarządzie Rezerwy Federalnej). Wzrostowi wartości wspólnej waluty nie sprzyjała niepewność ws. losu europejskiego programu QE przed zbliżającym się czwartkowym posiedzeniem ECB oraz wybuchowa sytuacja polityczna w Hiszpanii, gdzie centralny rząd Mariano Rajoy'a dogadał się z socjaldemokratyczną opozycją ws. ogłoszenia przedterminowych wyborów w separatystycznej Katalonii. Drożejący dolar i spadek amerykańskiego popytu wewnętrznego na paliwa w połączeniu z uspokajającymi informacjami z Iraku (który jest drugim największym producentem ropy w OPEC) spowodowały stabilizację cen na rynku ropy. Do wyhamowania trendu wzrostowego i realizacji petro-zysków zachęcały zarówno doniesienia nt. pokojowego przejęcia przez wojska irackie od kurdyjskich oddziałów Peshmerga kontroli nad polami naftowymi w pobliżu Kirkuku, jak również porozumienie zawarte przez rosyjski Rosneft z Kurdami ws. przejęcia zarządu nad największym kurdyjskim rurociągiem i inwestycjach o wartości 1,8 mld dolarów. Wydarzenia na rynkach globalnych zdezorientowały inwestorów na rynku EUR/PLN. Z jednej strony rosnący apetyt na ryzyko zwiększał atrakcyjność złotego, z drugiej przepływ kapitału w stronę dolara, sytuacja w Hiszpanii i wysokie ryzyko zmniejszenia skali skupu aktywów przez ECB hamowały wzrost popytu na polską walutę. W rezultacie kurs EUR/PLN wahał się w piątek w przedziale od 4,2482 do 4,2269, natomiast rynek USD/PLN wspiął się maksymalnie do pułapu 3,6014. 
Przed nami
Choć dziś kalendarz makro świeci pustkami, nowy tydzień na rynkach finansowych zapowiada się bardzo emocjonująco. Kluczowymi wydarzeniami ekonomicznymi będą: posiedzenie ECB oraz publikacja wstępnego wyniku PKB USA w III kwartale. Przekonanie inwestorów o prawdopodobnym przedłużeniu programu skupu aktywów w zmniejszonej skali będzie premiować euro kosztem dolara (opór EUR/USD: 1,1860). Z kolei gra na wysoki wzrost PKB Stanów Zjednoczonych w III kw. (>2,5%) i pozytywne skutki spodziewanej reformy podatkowej Trumpa będą sprzyjać dalszemu umocnieniu amerykańskiej waluty (wsparcie EUR/USD: 1,1750) i osłabieniu złotego (opór EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,6100). Złotemu może sprzyjać ew. wyhamowanie globalnego wzrostu notowań dolara i dalszy wzrost apetytu na ryzyko stymulowany m.in. wygraną premiera Shinzo Abe w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Japonii (wsparcie EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,5700). Natomiast jego siłę ograniczą: niepewność rynków przed decyzją ECB i nominacją na prezesa FED oraz wciąż napięta sytuacja wokół Katalonii. 
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.