Dolar z renminbi, ręka w rękę

(czwartek, 27-08, 8:00)

 USA: w lipcu zamówienia na dobra trwałe wzrosły dużo bardziej niż prognozowano.
 Bloomberg: w tym roku Chińczycy planują kupić rekordowe ilości amerykańskiej soi.
★ Chiński juan najdroższy wobec dolara od 7 miesięcy.
★ Rosyjski rubel najtańszy w stosunku do amerykańskiej waluty od kwietnia br.
★ Kalendarz Eko: wystąpienia w Jackson Hole prezesa FED i głównego ekonomisty ECB, protokół RPP, zrewidowany PKB USA w II kw. oraz amerykański raport jobless claims. 


Za nami

   ● [USD]   Wczorajszemu oczekiwaniu na dzisiejsze wystąpienie prezesa FED na sympozjum w Jackson Hole towarzyszył wzrost wyceny dolara. Przed tym wydarzeniem pozycję amerykańskiej waluty poprawiły dużo lepsze od oczekiwań dane z USA nt. zamówień na dobra trwałe w lipcu (11,2% vs prognoza 4,3). Pro-dolarowo oddziaływały także doniesienia agencji Bloomberga o tym, że Chińczycy planują w tym roku kupić rekordowe ilości amerykańskiej soi (EUR/USD min. 1,1772).   ● [CNH]   Oprócz zielonej waluty, naturalnym wygranym tych rewelacji był chiński juan (USD/CNH min. 6,8779 tj. najniższej od 7 m-cy). Renminbi odetchnął z ulgą po tym jak transakcja handlowa USA-ChRL przeszła półroczny przegląd na początku tygodnia, a obie strony zasygnalizowały, że są zadowolone z postępów.   ● [PLN, RUB]   Z kolei po przegranej stronie znalazł się wczoraj złoty, który dyskontował wcześniejsze zyski (max. EUR/PLN 4,4243, USD/PLN 3,7464). Jednak jednym z największym przegranych w koszyku EM był rosyjski rubel, który osiągnął najniższą wartość wobec amerykańskiej waluty od kwietnia br (USD/RUB max. 75,9551). Wg analityków czynnikami ryzyka są dla niego zbliżające się wybory prezydenckie w USA, kryzys polityczny na Białorusi (obawy przed interwencją militarną) oraz sprawa domniemanego otrucia Nawalnego (obawy przed unijnymi sankcjami).

Przed nami

   ● [Jackson Hole]   Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie wystąpienie prezesa FED, które zainauguruje doroczne sympozjum w Jackson Hole. Ze względu na pandemię, w tym roku forum odbywa się w formie wideokonferencji. W przemówieniu Powella inwestorzy będą dopatrywać się wskazówek dotyczących narzędzi jakich Bank zamierza użyć aby nie tylko ograniczyć szkody gospodarcze wywołane koronawirusem, ale także uporać się z problemem niskiej inflacji. Jego słowa będą również analizowane po to by ustalić, co FED może jeszcze zrobić dla amerykańskiej gospodarki, jeśli skłócony Kongres USA nie zaakceptuje pakietu stymulacyjnego.  [Scenariusze]  Zdaniem analityków mało-gołębi przekaz Powella ośmieli dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1770), a ultra-gołębia narracja go pogrąży (punkt oporu EUR/USD 1,1850). W pierwszym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7500), a w drugim z jego umocnieniem (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 3,7000). PLN i przede wszystkim EUR czekają też na dzisiejsze wystąpienie głównego ekonomisty ECB Philipa Lane'a, w którym inwestorzy będą szukać odpowiedzi na pytania, czy i kiedy Bank może zwiększyć swój awaryjny program skupu obligacji.   ● [Makro]   Mimo prymatu polityki monetarnej nie można zapominać o nowych danych makro. Zgodnie z Kalendarzem Eko na dziś zaplanowano publikacje protokołu z ostatniego posiedzenia RPP oraz ogłoszenie zrewidowanego wyniku PKB USA za II kw., jak również cotygodniowego raportu jobless claims.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.