Gatnar z RPP: stopy NBP są za niskie

(wtorek, 11-08, 8:00)

 Indeks Sentix wzrósł w sierpniu czwarty miesiąc z rzędu.
★ MSZ Chin nałożył sankcje na 11 amerykańskich urzędników.
★ Gatnar (RPP): obecny poziom stóp jest za niski i należy rozważyć ich podwyżkę.
★ Kalendarz Eko: indeks ZEW z DE oraz inflacja PPI z USA.


Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się dla euro negatywnie, natomiast dla dolara i złotego pozytywnie.   ●
[EUR]   Na wartość wspólnej waluty niekorzystnie oddziaływał niski wynik indeksu Sentix (obrazujący nastroje inwestorów w Eurolandzie), który zdaniem analityków sugeruje, że na początku III kw. gospodarka strefy euro pozostawała w recesji. Pocieszeniem były statystyki, wg których wskaźnik wzrósł w sierpniu czwarty miesiąc z rzędu (z -18,2 pkt do -13,4 pkt, przy prognozie -15,1 pkt).   ● [USD]   Z kolei zielonej walucie sprzyjała publikacja raportu JOLTS, który pokazał wzrost liczby wakatów w gospodarce USA w czerwcu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Dolar czerpał także korzyść ze statusu bezpiecznej waluty (EUR/USD min. 1,1722) po decyzji chińskiego MSZ o nałożeniu sankcji na 11 amerykańskich urzędników (m.in. senatorów Marca Rubio i Teda Cruza). Decyzja Pekinu była odpowiedzią na podobne działania podjęte niedawno przez administrację Trumpa wobec przedstawicieli ChRL.   [PLN]   Globalna słabość euro oraz słowa Eugeniusza Gatnara z RPP o tym, że obecny poziom stóp NBP jest za niski i należy rozważyć ich podwyżkę, obniżyły kurs EUR/PLN do min. poziomu 4,3963. Z kolei równoważąca się siła dolara i złotego utrzymała rynek USD/PLN w przedziale wahań od 3,7309 do 3,7531.

Przed nami
   ●
[Plan dnia]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się nowe dane z Niemiec oraz USA. O godzinie 11:00 poznamy sierpniowy wynik indeksu Instytutu ZEW, opisującego nastroje wśród niemieckich analityków i inwestorów w odniesieniu do sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów.   ● [Scenariusze]   Spodziewana poprawa może dostarczyć powodów do wznowienia zakupów euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1805) i walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 3,7100). Po południu ton sesji może nadać publikacja amerykańskiej inflacji PPI. Prognozowany wzrost cen producentów w lipcu byłby zachętą dla inwestorów do dalszej odbudowy długich pozycji dolarowych (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1720) kosztem walut EU, na przykład PLNa (punkty oporu: EUR/PLN 4,4300, USD/PLN 3,7600). W międzyczasie nie można spuszczać z oczu nowych raportów epidemiologicznych, zwłaszcza tych z Europy.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.