Przemysłowy cud nad Wisłą

(piątek, 21-08, 8:00)

 GUS: w lipcu polska produkcja przemysłowa niespodziewanie wzrosła.
★ USA: liczba nowych wniosków o zasiłek powróciła powyżej miliona.
 Koronawirus w Polsce: 59 378 osób zarażonych, 1 925 ofiar śmiertelnych.
★ Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w PL, wstępne wyniki indeksów PMI dla EZ i USA oraz dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w Stanach.

Za nami

   ● [GUS]   Wczorajsze dane GUS pokazały, że polski przemysł jest bliski regeneracji. W lipcu produkcja niespodziewanie wzrosła o 1,1% r/r (wobec oczekiwanego spadku -1,2%) i wg wyliczeń analityków do poziomu sprzed pandemii brakuje już tylko 3%. Dodatkowym źródłem makro-optymizmu nad Wisłą był wzrost Wskaźnika Dobrobytu wg BIEC (z 85,6 pkt w VII do 88,1 pkt w VIII), który odzwierciedla kondycję ekonomiczną polskiego społeczeństwa. Optymistyczne sygnały z krajowej gospodarki dodały energii złotemu (min. EUR/PLN 4,3789, USD/PLN 3,6856).   ● [USA]   Podobnie jak gorsze dane ekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, które szybko zakończyły krótką korektę wzrostową dolara zainicjowaną zaledwie w środę (EUR/USD min. 1,1802). Liczba nowych wniosków o zasiłek ponownie przekroczyła psychologiczną granicę miliona (1,10 mln vs prognoza 925 tys.). Natomiast indeks FED z Filadelfii (wskaźnik aktywności produkcyjnej w regionie środkowoatlantyckim USA) spadł w sierpniu dwa razy bardziej, niż wynosił konsensus rynkowy (z 24,1 pkt w VII do 17,2 pkt, przy prognozie 21 pkt).

Przed nami

   ● [PMI]   Dziś poznamy wstępne wyniki indeksów PMI, które pomogą nam ocenić możliwość kontynuacji ożywienia gospodarczego w Eurolandzie w obliczu nawrotu epidemii. Zdaniem analityków dzisiejsze dane mogą pokazać, że odbicie straciło nieco siły w ostatnich tygodniach, gdyż firmy napotykają trudne warunki handlowe.   ● [Scenariusze]   Uważają, że nawet zbliżone do prognoz wartości PMI (lub rzecz jasna wyższe) zagrają na korzyść euro i walut CEE (punkt oporu EUR/USD: 1,1870; punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3700, USD/PLN 3,6600). Dopiero dużo niższe wskaźniki zmniejszą na nie apetyt (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1800; punkty oporu: EUR/PLN 4,4200, USD/PLN 3,7300).   ● [GUS]   Dodatkowym wyzwaniem dla złotego będzie dzisiejsza publikacja danych Głównego Urzędu Statystycznego o sprzedaży detalicznej w lipcu. Rynek spodziewa się spadku o 0,4% r/r ( z 1,9% w czerwcu). Pod kątem notowań dolara, oprócz indeksów PMI dla USA, warto także śledzić ogłoszenie lipcowego wyniku sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.