Sposób na mocnego złotego

(czwartek, 20-08, 8:00)

 GUS: w sierpniu nastroje polskich konsumentów pogorszyły się.
 Łon (RPP): niskie stopy NBP pozwalają przeciwdziałać zbytniemu umocnieniu złotego.
 Protokół z posiedzenia FED: brak planu kontroli rentowności obligacji oraz brak konsensusu ws. podniesienia celu inflacyjnego.
 Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Polsce, protokół ECB, wnioski o zasiłek w USA oraz amerykański indeks FED z Filadelfii.

Za nami

   ● [PLN]   W środę złoty oddał część zysków wypracowanych w pierwszej połowie tygodnia. Ich realizacja rozpoczęła się po publikacji krajowych wskaźników BWUK i WWUK, które pokazały, że w sierpniu nastroje polskich konsumentów pogorszyły się. Korekcie spadkowej złotego sprzyjała wypowiedź Eryka Łona z RPP o tym, że niskie stopy NBP pozwalają przeciwdziałać zbytniemu umocnieniu polskiej waluty. Dodatkowym obciążeniem dla PLNa i pozostałych walut rynków wschodzących było przyznanie się przez prezydenta Trumpa, że to on odwołał sobotni przegląd umowy handlowej przedstawicieli USA i Chin, co zwiększyło obawy o przyszłość tego deal’u.   [USD]   O zmianie trendu notowań złotego zdecydowało także odbicie konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1830). Zielonej walucie niewątpliwie pomogła publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FED, w którym (wbrew przewidywaniom wielu analityków) zabrakło wspólnego stanowiska nt. kontroli krzywej dochodowości oraz konsensusu ws. podniesienia celu inflacyjnego. Straty PLNa amortyzowały (max. EUR/PLN 4,4137, USD/PLN 3,7245) lepsze od prognoz dane nt. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia nad Wisłą w lipcu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami

   ● [PL]   Dziś przekonamy się jak polski przemysł zaczął III kwartał. Analitycy spodziewają się spadku produkcji o 1,2% r/r, co może negatywnie rzutować na notowania złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,4200, USD/PLN 3,7300). W przypadku powtórzenia wyniku z poprzedniego miesiąca, kiedy produkcja nieoczekiwanie wzrosła do 0,5% r/r, polska waluta powróci do ofensywy (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3700, USD/PLN 3,6600).   ● [EZ, USA]   Gracze z rynków globalnych czekają na publikacje protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego oraz na dane z USA (raport jobless claims oraz indeks FED z Filadelfii). Kolejny niski wynik regionalnego wskaźnika produkcyjnego w sierpniu, skieruje rynek EUR/USD w stronę kluczowej granicy 1,2000 (najbliższy punkt oporu 1,1970). Natomiast dalszy spadek liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (w stosunku do przedniego tygodnia) będzie zachęcał do odwracania części krótkich pozycji w dolarze (punkt wsparcia EUR/USD 1,1830). Według statystyk agencji CFTC (Commodity Futures Trading Commission) liczba zakładów na osłabienie zielonej waluty wzrosła w poprzednim tygodniu do najwyższego poziomu od maja 2011, a ostatnie dni wskazują na dalszy pik.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.