Zderzenie makro-logiki z polityką

(czwartek, 13-08, 8:00)

 Eurostat: w czerwcu produkcja przemysłowa Eurolandu odbiła mniej, niż oczekiwano.
★ USA: w lipcu ceny konsumpcyjne wzrosły dużo bardziej od prognoz.
★ Koronawirus w Polsce: 53 676 osób zarażonych, 1 830 ofiar śmiertelnych.
★ Kalendarz Eko: wnioski o zasiłek w USA oraz sprzedaż i produkcja w Chinach.


Za nami

   ● [EZ]   Wczorajsze dane o produkcji przemysłowej w strefie euro (-12,3% r/r w VI vs prognoza -11,6%) wzbudziły obawy przed wyhamowaniem gospodarczej regeneracji w regionie. Analitycy Reutersa zauważyli, że od maja odbicie spowolniło, a produkcja znajduje się znacznie poniżej poziomu sprzed korona-kryzysu.   ● [USA]   Zgoła odmienne sygnały makro nadeszły zza Atlantyku, gdzie ceny konsumpcyjne wzrosły w lipcu dużo bardziej, niż wskazywały na to uśrednione prognozy (0,6% m/m wobec oczekiwanych 0,3%). Jednak na rynku walutowym wbrew makro-logice, euro stopniowo umacniało się względem dolara (EUR/USD max. 1,1838). Według niektórych analityków wczorajsza słabość zielonej waluty wynikała z utrzymującego się impasu negocjacyjnego w Kongresie USA ws. kolejnego pakietu stymulacyjnego. Inni łączą deprecjację dolara z rekordową aukcją amerykańskich obligacji (na sumę 38 mld USD). Mimowolnym beneficjentem przepływu kapitału ze Stanów do Europy stał się złoty (min. EUR/PLN 4,3956, USD/PLN 3,7176).   ● [UK]   Negatywnym wyjątkiem od tej reguły był funt (max. EUR/GBP 0,9052; min. GBP/USD 1,3010, GBP/PLN 4,8607). Szterling musiał odpokutować poranną publikację fatalnych danych nt. PKB Wielkiej Brytanii w II kwartale, które były najgorsze w całej Europie (-20,4% w II kw).

Przed nami

Najbliższa doba przyniesie ważne informacje z gospodarek USA i Chin.   ● [USA]   O godzinie 14:30 amerykański Departament Pracy poda cotygodniowe dane nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ich dalszy spadek (w stosunku do poprzedniego tygodnia) zwiększy nadzieje na stopniową odbudowę rynku pracy USA i ośmieli dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1710). W tym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,4200, USD/PLN 3,7700).   ● [Chiny]   Z kolei jutro nad ranem (tj. o g. 4:00) chiński urząd statystyczny ogłosi lipcowe wyniki produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, które zdaniem analityków Financial Times pomogą określić jak blisko jest do pełnego odbicia gospodarczego za Wielkim Murem. Można zakładać, że dobre dane przełożą się na wzrost notowań juana oraz jego przyjaciół z rynków wschodzących i walut surowcowych (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 3,7100), kosztem bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1850).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.