Polskie obroty nakręcają złotego

(piątek, 14-08, 8:00)

★ USA: liczba nowych wniosków o zasiłek, po raz pierwszy od marca, nie przekroczyła miliona.
★ GUS: w czerwcu odnotowano rekordowe nadwyżki Polski w obrotach bieżących i handlowych z zagranicą.
★ Rynek naftowy: IEA przewiduje zmniejszenie globalnego popytu na ropę w tym i przyszłym roku.
★ Chiny: w lipcu sprzedaż detaliczna spadła siódmy miesiąc z rzędu.
★ Kalendarz Eko: PKB Polski w II kw., sprzedaż i produkcja w USA, amerykański indeks Uniwersytetu Michigan oraz sobotnia wideo-konferencja Lighthizer-Liu.


Za nami
Czwartkowa sesja przyniosła kontynuację trendu spadkowego dolara oraz dalsze umocnienie złotego.   ●
[USD]   Kurs EUR/USD osiągnął najwyższy poziom od 6 dni (max. 1,1864), ignorując informację o tym, że w poprzednim tygodniu w USA liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, po raz pierwszy od początku pandemii, nie przekroczyła miliona (963 tys. vs prognoza 1,14 mln). Zielonej walucie nie pomogła też wiadomość o spadku ilości osób kontynuujących pobieranie zapomogi do najniższego poziomu od początku kwietnia br. (15,49 mln).   ● [PLN]   Z kolei dobre nastawienie do złotego (min. EUR/PLN 4,3934, USD/PLN 3,7067) podtrzymały dane GUS nt. bilansu płatniczego, które pokazały rekordowe nadwyżki w obrotach na rachunku bieżącym (+2842 mln EUR) oraz na saldzie towarowym w czerwcu (+2666 mln EUR).   ● [Ropa, obligacje]   Zyski PLNa i pozostałych walut spod znaku EM ograniczyła pesymistyczna prognoza IEA, przewidująca zmniejszenie globalnego popytu na ropę w tym i przyszłym roku o 8,1 mln baryłek dziennie. Już po zamknięciu sesji europejskiej położenie zielonej waluty poprawił wzrost rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie max. 0,722% tj. najwyżej od czerwca).   ● [ChRL]   Podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej straty dolara i zyski walut EM zmniejszyły gorsze od prognoz dane z Chin. W lipcu sprzedaż detaliczna spadła siódmy miesiąc z rzędu, a produkcja przemysłowa wzrosła mniej niż oczekiwano (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko)

 

Przed nami
   ● [PLN]   Dziś poznamy rozmiar szkód wyrządzonych przez koronawirusa polskiej gospodarce w II kw. Źródłem informacji w tej sprawie będą dane GUS nt. PKB za okres kwiecień-czerwiec br. Analitycy spodziewają się, że krajowa gospodarka skurczyła się w tym czasie o 8,6% r/r. Większy spadek może spowodować odwrót od złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,4200, USD/PLN 3,7700), a mniejsze tąpnięcie doda mu paliwa do dalszych wzrostów (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3900, USD/PLN 3,7000).   ● [USD]   Na rynkach globalnych największą uwagę przyciągają popołudniowe dane z USA o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz o nastrojach konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan). Wyniki lepsze od prognoz mogą podreperować wizerunek dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1790), a słabsze go pogorszą (punkt oporu EUR/USD: 1,1870).   ● [USA-ChRL]   Zakres zmian na rynku USD (jak również w EM) może być ograniczony oczekiwaniem na konkluzje z jutrzejszej wideo-konferencji handlowego pełnomocnika Stanów Zjednoczonych Roberta Lighthizera z wicepremierem Chin Liu He. Politycy zweryfikują realizację postanowień pierwszej fazy umowy handlowej zawartej między dwoma krajami na początku roku.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.