Zamówienia eksportowe nakręcają polską gospodarkę

(wtorek, 04-08, 8:00)

 
 Polska: wg PMI aktywność w sektorze przemysłu wzrosła po raz pierwszy od października 2018.
 USA
: indeks ISM dla sektora przemysłu osiągnął w lipcu najwyższy poziom od marca 2019.
 Sąd Najwyższy RP
stwierdził ważność wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta.
 Koronawirus w Polsce
: 47 469 osób zarażonych, 1 732 ofiar śmiertelnych.
 Kalendarz Eko
: inflacja PPI w Eurolandzie oraz zamówienia na dobra trwałe w USA. 

Za nami

   ● [PMI]   Wczorajsza wiadomość o pierwszym od października 2018 wzroście aktywności w polskim przemyśle pokazała, że krajowa gospodarka weszła w fazę ożywienia. Indeks PMI obliczony dla Polski wzrósł z 47,2 pkt w czerwcu do 52,8 pkt w lipcu (wobec prognozowanych 50 pkt), co stanowi najwyższy poziom od sierpnia 2018. Analityk IHS Markit (firmy wykonującej badanie) Trevor Balchin w komentarzu do danych zauważył, że nowe zamówienia eksportowe wzrosły po raz pierwszy od lipca 2018, a zatrudnienie spadło w najwolniejszym tempie od początku tego roku. Na plus zaskoczyły także finalne wskaźniki PMI dla sektora przemysłu strefy euro. Warto odnotować najwyższą od grudnia 2018 aktywność firm przemysłowych w Niemczech. Blisko 2-letnie rekordy odnotowano także w innych krajach Eurolandu m.in. we Francji (52,4 pkt), we Włoszech (51,9 pkt) oraz w Austrii (52,8 pkt).   ● [ISM]   Pozytywne sygnały nadeszły także od amerykańskiego Instytutu Zarządzania Zaopatrzeniem (Institute for Supply Management, ISM), którego przemysłowy wskaźnik zameldował się w lipcu na najwyższym poziomie od marca 2019 (54,2 pkt vs prognoza 53,6 pkt).   ● [FX]   Remisowe wyniki z obu stron Atlantyku utrzymały chwiejne status quo na rynku walutowym. Mimo początkowej przewagi dolara (wynikającej z kontynuacji jego korekty wzrostowej zapoczątkowanej jeszcze w piątek), wczorajsza sesja walutowa zamknęła się w Nowym Jorku (o g. 22:00) na poziomie: EUR/USD 1,1764, EUR/PLN 4,4128, USD/PLN 3,7509. Inwestorów z rynku PLN dodatkowo paraliżowało oczekiwanie na decyzję Sądu Najwyższego RP, który ostatecznie stwierdził ważność wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta.

Przed nami

   ● [Kalendarz Eko]   Dziś dowiemy się jak kształtowały się w czerwcu ceny producentów w strefie euro (o g. 11:00) oraz zamówienia na dobra trwałe w Stanach Zjednoczonych (o g. 16:00).   ● [Scenariusze]   Pozytywne dane z Eurolandu będą dobrym prognostykiem dla europejskich firm i walut (punkt oporu EUR/USD: 1,1785; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 3,6900), a z USA dla przedsiębiorstw amerykańskich i dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700; punkty oporu EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7800).   ● [Kongres USA]  Coraz większym zmartwieniem dla zielonej waluty jest impas negocjacyjny w Kongresie USA ws. kolejnego programu wsparcia dla gospodarki. W konsekwencji miliony Amerykanów stracili cotygodniowy dodatek w wysokości 600 USD. Demokraci chcą przedłużenia cotygodniowej wypłaty zasiłku na przyszły rok jako część szerszego pakietu, natomiast Republikanie są zdania, że 600 USD to raczej zachęta do pozostawania w domach niż do poszukiwania nowej pracy.   ● [USA-Chiny]   Warto także nasłuchiwać informacji z frontu dyplomatycznych potyczek USA i Chin. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oświadczył w niedzielę, że administracja Trumpa podejmie w najbliższych dniach działania przeciw firmom związanym z Komunistyczną Partią Chin, które stwarzają „szeroką gamę zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego”. Wczoraj prezydent zapowiedział, że doprowadzi do zablokowania w USA popularnej aplikacji TikTok (należącej do chińskiej grupy ByteDance), jeśli do 15 września nie kupi jej amerykańska firma [Microsoft]. Na horyzoncie makro inwestorzy wypatrują też jutrzejszych publikacji danych PMI, ISM dla sektora usług strefy euro i Stanów Zjednoczonych oraz PKB USA i amerykańskiego raportu ADP.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.