Niskie oprocentowanie na długo, a nawet dłużej

(wtorek, 01-09, 8:00)

 Dolar ma za sobą najgorszy sierpień od 5 lat.
★ Clarida (wiceprezes FED): ciasny rynek pracy nie spowoduje podwyżek stóp procentowych w USA.
★ Niemcy: w sierpniu ceny konsumpcyjne nieoczekiwanie spadły.
★ Frost (główny negocjator UK ws. Brexitu): jestem gotów odejść od stołu negocjacyjnego.
★ Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu EU i USA, inflacja w PL i EZ oraz wystąpienia polityków ECB (Guindosa) i FED (Brainard).

Za nami
Koniec miesiąca i zbliżające się publikacje ważnych danych makro w dalszej części tygodnia (indeksy PMI, ISM z EU i USA oraz amerykański raport Departamentu Pracy), spowodowały awersję do otwierania nowych pozycji i zmniejszyły płynność rynku walutowego.   ● [EUR/USD]   Kurs EUR/USD surfował w górę (max. 1,1998) na fali wypowiedzi wiceprezesa FED Richarda Claridy o tym, że ciasny rynek pracy nie spowoduje podwyżek stóp procentowych w USA. Według statystyk amerykańska waluta ma za sobą najgorszy sierpień od 5 lat. Jednak wczorajszą zwyżkę eurodolara ograniczyła wiadomość o niespodziewanym spadku cen konsumpcyjnych w Niemczech (-0,1% m/m w VIII vs prognoza 0%). Do zakupów euro oraz pozostałych walut EU zniechęcały także słowa Davida Frosta, głównego negocjatora Brexitu reprezentującego Zjednoczone Królestwo, o tym, że jest gotów odejść od stołu negocjacyjnego. Z kolei straty zielonej waluty amortyzował wzrost aktywności przemysłowej w Teksasie (indeks Dallas FED wzrósł: z -3 pkt w VII do 8 pkt w VIII).   ● [PLN, CNH]   Na rynku PLN bez większego echa przeszły finalne i spodziewane dane nt. PKB Polski w II kwartale (-8,2% r/r vs prognoza -8,2%), wobec czego złoty podążał za rynkiem bazowym EUR/USD, nieznacznie zyskując do dolara (USD/PLN min. 3,6614) i tracąc do euro (EUR/PLN max. 4,4023). Od rana błyszczy juan (USD/CNH min. 6,8192 tj. najniżej od maja 2019), który jest beneficjentem nadspodziewanej aktywności w chińskim przemyśle (PMI: 53,1 pkt w VIII vs prognoza 52,7 pkt).

Przed nami
   ● [PMI, ISM]   Nowy miesiąc standardowo rozpocznie się od publikacji wskaźników wyprzedzających koniunktury w przemyśle. Wstępne wyniki indeksów PMI dla tego sektora w Eurolandzie i w USA pokazały większą aktywność firm amerykańskich.   ● [Scenariusze]   Potwierdzenie tej tendencji przez niższe PMI'e z Hiszpanii, Włoch i Polski oraz wyższy ISM ze Stanów będzie szkodzić walutom spod bandery EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7100) i sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1905). W przeciwnym wypadku kurs EUR/USD pokona granicę 1,2000, a kursy EUR/PLN i USD/PLN skierują się do punktów wsparcia 4,3800 i 3,6600.   ● [Pozostałe wydarzenia]   W międzyczasie poznamy jeszcze wstępne dane o inflacji w Polsce (CPI) i Eurolandzie (HICP) w sierpniu, a także lipcowy poziom stopy bezrobocia w strefie euro. Warto także śledzić wystąpienia polityków Europejskiego Banku Centralnego (wiceprezesa Luisa de Guindosa) oraz Banku Rezerwy Federalnej (członka zarządu Lael Brainard).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.