Nieoczekiwana makro-zamiana miejsc

(poniedziałek, 24-08, 8:00)

 PMI: Rozczarowujące dane z Eurolandu i najwyższa aktywność w USA od początku 2019.
 Barnier (KE): porozumienie ws. Brexitu jest w tym momencie mało prawdopodobne.
 GUS: w lipcu polska sprzedaż detaliczna wzrosła po raz pierwszy od początku epidemii.
 Koronawirus w Polsce: w piątek padł dobowy rekord nowych przypadków zachorowań na Covid-19 (903 osób). 

Za nami
   ●
[EZ]   Piątkowa publikacja wstępnych wyników PMI dla strefy euro zmniejszyła nadzieje na V-odbicie w regionie. Najbardziej rozczarował wskaźnik dla francuskiego przemysłu, który spadł w sierpniu poniżej granicy 50 pkt, oddzielającej regres od rozwoju. Niewiele powyżej znalazły się indeksy dla sektora usług Niemiec oraz całej strefy euro (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Obawy o podtrzymanie ożywienia gospodarczego w Europie zaszkodziły euro (EUR/USD min. 1,1754) oraz jego sąsiadom w CEE, w tym złotemu (max. EUR/PLN 4,4193, USD/PLN 3,7507). Dodatkowym zmartwieniem dla walut europejskich były słowa głównego negocjatora warunków Brexitu z ramienia Komisji Europejskiej Michela Barniera, o tym że porozumienie z UK w tym momencie jest mało prawdopodobne.   ● [USA]   Zwiększona podaż euro zbiegła się w czasie ze wzrostem popytu na dolara spowodowanym m.in. wiadomością o najwyższej od początku 2019 aktywności PMI w amerykańskich sektorach przemysłu i usług w sierpniu. Jakby tego było mało, w rekordowym tempie wzrosła sprzedaż domów na rynku wtórnym USA w lipcu (+24,7%). W zderzeniu z dolarem pozycji złotego broniła wiadomość o zaskakującym wzroście polskiej sprzedaży detalicznej (2,7% r/r w VII vs prognoza -0,4%), której brakuje już tylko 1,3% do poziomu sprzed pandemii.

Przed nami

   ● [Eko-Tydzień]   Nowy tydzień przyniesie kolejne makro-potyczki Europy ze Stanami Zjednoczonymi. Po piątkowych PMI’ach analitycy zwątpili w szybsze ożywienie gospodarcze po naszej stronie Atlantyku, zwłaszcza, że w USA dynamika nowych zachorowań na Covid-19 hamuje, a w EU rośnie. Już jutro zobaczymy jak obecną sytuację oceniają niemieccy przedsiębiorcy. Wiedzy na ten temat dostarczy indeks IFO. Z kolei w środę zobaczymy jak wyglądały zamówienia na dobra trwałe za oceanem w lipcu. W czwartek ogłoszony zostanie zrewidowany wynik amerykańskiego PKB za II kw. oraz cotygodniowy raport jobless claims. Natomiast w piątek opublikowana będzie aktualna wartość indeksu nastrojów w gospodarce Eurolandu oraz poziom wskaźnika PCE core w USA (miara inflacji preferowana przez FED). A propos Banku Rezerwy Federalnej to pod koniec tygodnia zaplanowano jeszcze wystąpienie jego prezesa, Jeromea Powella na sympozjum w Jackson Hole, które w tym roku odbędzie się w formie wirtualnej.   ● [Scenariusze]   Lepsze dane z Europy przywrócą zaufanie do euro i walut CEE (punkt oporu EUR/USD: 1,1890; punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3700, USD/PLN 3,6800) , a przewaga USA pogłębi odbicie dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1750; punkty oporu: EUR/PLN 4,4200, USD/PLN 3,7600).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.