Między Australijczykiem a funtem

 (piątek, 07-08, 8:00)

 
 Politycy Banku Anglii są sceptyczni ws. możliwości wprowadzenia ujemnych stóp w UK.
★ USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od początku pandemii.
★ Chiny: w lipcu odnotowano nieoczekiwany wzrost eksportu i spadek importu.
★ Koronawirus w Polsce: wczoraj padł następny dobowy rekord nowych przypadków zachorowań na Covid-19.
★ Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA (NFP i stopa bezrobocia). 

Za nami
   ● [GBP]   W czwartek na pozycję globalnego walutowego lidera wyszedł brytyjski funt. Szterling zyskał dzięki publikacji komunikatu z wczorajszego posiedzenia Banku Anglii, w którym politycy BoE w sceptyczny sposób odnieśli się do możliwości wprowadzenia ujemnych stóp w Zjednoczonym Królestwie (max. GBP/USD 1,3182, GBP/PLN 4,9085). Z kolei niekwestionowanym outsiderem G10 został australijski dolar, którego "zmartwiło" rozpoczęcie sześciotygodniowego korona-lockdownu Melbourne (drugiego co do wielkości miasta Australii). Potknięcie Aussie, postrzeganego jako miernik globalnego apetytu na ryzyko, nie ucieszyło walut spod znaku EM.   ● [EUR, USD]   Euro i dolar znalazły się w środku stawki. Po tym jak wczoraj nad ranem kurs EUR/USD wzbił się do pułapu 1,1916 (najwyższego od maja 2018), inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Do nowych zakupów euro zniechęcała wiadomość o największym od 3 miesięcy dobowym przyroście nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech (1045 osób). Z kolei wiarę w dolara (EUR/USD min. 1,1818) przywróciła najniższa od początku pandemii liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (1,18 mln vs prognoza 1,41 mln). Zakres korekty eurodolara ograniczył raport Challengera, który pokazał, że w lipcu amerykańskie firmy planowały zwolnić o 54% więcej pracowników niż w czerwcu (262,65 tys. w VII wobec 170,22 tys. w VI).   ● [PLN]   Na fali powrotu kapitału na stronę USD część ostatnich zdobyczy oddały także waluty regionu CEE, w tym PLN (max. EUR/PLN 4,4253, USD/PLN 3,7437). Dla złotego dodatkowym obciążeniem był kolejny dobowy rekord nowych zachorowań na Covid-19 w naszym kraju (726 osób).   ● [TRY]   W koszyku EM największym przegranym została turecka lira, która była wczoraj najtańsza w historii wobec dolara (USD/TRY max. 7,3078). Wg agencji Bloomberga TRY topnieje z powodu obaw o malejące rezerwy walutowe Turcji przy jednoczesnym agresywnym luzowaniu polityki monetarnej, które sprowokowało odpływ kapitału zagranicznego.

Przed nami

   ● [Raport DP]   Dziś „Jobs day”, czyli dzień publikacji raportu amerykańskiego Departamentu Pracy, zawierającego m.in. informacje na temat: zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz stopy bezrobocia. Słabym prognostykiem dla NFP jest środowy raport ADP, który pokazał dużo niższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym (szczegóły w naszym wczorajszym Alercie FX24).   ● [Scenariusze]   W przypadku kolejnej negatywnej niespodzianki zza oceanu należy się liczyć z powrotem dolara na równię pochyłą (punkt oporu EUR/USD: 1,1920) oraz z umocnieniem jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3900, USD/PLN 3,6800). Z drugiej strony nadzieją dla inwestorów są "duże liczby" zapowiedziane przez Trumpa (który jako prezydent USA otrzymuje raport DP przed jego oficjalną publikacją). Materializacja jego słów może być impulsem do głębszej korekty wzrostowej zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1815). Ewentualna odbudowa długich pozycji w USD może być finansowana ze sprzedaży EM, w tym PLNa (punkty oporu: EUR/PLN 4,4300, USD/PLN 3,7600).   ● [Ryzyka]   Gorącym tematem na rynkach finansowych wciąż pozostają negocjacje w Kongresie USA ws. kolejnego pakietu fiskalnego. Niepokoi także rosnące napięcie na linii Waszyngton-Pekin, po tym jak prezydent Trump wydał dekrety zakazujące amerykańskim przedsiębiorstwom transakcji z chińskimi firmami, będącymi właścicielami serwisu TikTok oraz komunikatora WeChat. Nie można też zapomnieć o koronawirusie, którym zaraziło się już prawie 19 mln osób na całym świecie.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.