Rublowi zabrakło trzeciej fazy

(środa, 12-08, 8:00)

 Niemcy: w sierpniu indeks ZEW wzrósł najbardziej w historii badania.
★ Łon (RPP): obecne parametry polskiej polityki pieniężnej powinny zostać utrzymane do końca przyszłego roku.
★ Prezydent Rosji ogłosił rejestrację pierwszej szczepionki przeciwko koronawirusowi.
 Wielka Brytania z największym spadkiem PKB w Europie w II kwartale (-20,4%).
★ Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa Eurolandu oraz inflacja CPI w USA.

Za nami

   ● [ZEW]   Wczorajsza publikacja indeksu ZEW ujawniła rosnące oczekiwania niemieckich ekspertów finansowych ws. szybkiego ożywienia gospodarczego za Odrą. W sierpniu wskaźnik wzrósł o rekordowe 12,2 pkt, osiągając najwyższy poziom od stycznia 2004 roku (z 59,3 pkt do 71,5 pkt, przy prognozie 58 pkt).   ● [EUR, PLN]   ZEW optymizmu z Niemiec umocnił euro (max. EUR/USD 1,1808, EUR/PLN 4,4100). W dalszej kolejności zyskały waluty regionu CEE, w tym złoty (USD/PLN min. 3,7265). Zakres aprecjacji PLNa ograniczyła wypowiedź Eryka Łona z RPP o tym, że obecne parametry polskiej polityki pieniężnej powinny zostać utrzymane do końca przyszłego roku. Jego pogląd wyraźnie kontrastował z poniedziałkową opinią Eugeniusza Gatnara (innego członka Rady), czym skutecznie zdusił nadzieje na rychłe podniesienie oprocentowania złotego.   ● [RUB]   Gwiazdą wczorajszej sesji na rynku walutowym był rosyjski rubel (USD/RUB: -0,75%, EUR/RUB: -0,78%). Waluta Rosji zyskała po tym jak prezydent Putin ogłosił rejestrację pierwszej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Optymizm ten stłumiły sceptyczne komentarze międzynarodowych naukowców, zwracające uwagę, że nie przeprowadzono trzeciej fazy badań nad rosyjską szczepionką, która trwa zwykle kilka miesięcy i obejmuje testy na dużej populacji.   ● [USD]   Zyski walut europejskich wobec dolara zredukowała wyższa od oczekiwań inflacja PPI z USA (0,6% m/m vs prognoza 0,3% m/m) oraz informacja o najniższej od miesiąca liczbie Amerykanów, hospitalizowanych z powodu Covid-19 (poniżej 50 tys.).  

Przed nami
Patrząc na kalendarz ekonomiczny, nie sposób oprzeć się przekonaniu, że dzisiejsza sesja przypomina wczorajszą.   ● [EZ]   O godzinie 11:00 poznamy kolejne dane z gospodarki europejskiej. Tym razem dowiemy się jak w czerwcu kształtowała się produkcja przemysłowa w strefie euro.   ● [USA]   Natomiast po południu (tj. o g. 14:30) zobaczymy jak w lipcu zmieniły się ceny konsumentów w Stanach Zjednoczonych.   ● [Scenariusze]   Większa od prognoz dynamika odbicia produkcji w Eurolandzie (powyżej -11,6%) zagra na korzyść euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1810) i jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 3,7100), zaś amerykański CPI powyżej 0,2% m/m będzie przemawiać za mocniejszym dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1710; punkty oporu: EUR/PLN 4,4300, USD/PLN 3,7700).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Poza tym warto również śledzić publikacje raportu EIA nt. cotygodniowej zmiany zapasów ropy w USA oraz wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej swoje wypowiedzi mają dziś zaplanowane; prezes oddziału FED w Bostonie Eric Rosengren, prezes oddziału w Dallas Robert Kaplan oraz prezes oddziału w San Francisco Mary Daly. Na tapetę powrócił temat pakietu stymulującego w USA, po tym jak amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział, że administracja Trumpa jest otwarta na wznowienie negocjacji z Demokratami i jest w stanie zaoferować więcej pieniędzy na pomoc, aby spróbować osiągnąć kompromis.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.