Ustępstwa Brukseli i pat w Kongresie USA

(środa, 05-08, 8:00)

 
 Reuters: Unia Europejska jest gotowa złagodzić swoje żądania ws. przestrzegania przez Wielką Brytanię unijnych przepisów dot. pomocy państwa dla krajowych firm.
★ Euroland: ceny producentów wzrosły w czerwcu (m/m) po raz pierwszy od 4 m-cy.
★ Pelosi (Speaker Kongresu USA z Partii Demokratycznej): nie sądzę aby w tym tygodniu udało się osiągnąć porozumienie ws. kolejnego pakietu fiskalnego.
★ Koronawirus w Polsce: kolejny dobowy rekord nowych zachorowań na Covid-19 (680).
★ Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla usług w EU i USA, amerykański Raport ADP oraz bilans HZ Stanów Zjednoczonych. 

Za nami
We wtorek rynki finansowe podążały za nowymi informacjami dotyczącymi Brexitu, europejskiej gospodarki, amerykańskiej polityki oraz koronawirusa.   ● [Brexit]   Wg agencji Reutersa, Unia Europejska jest gotowa złagodzić swoje żądania ws. przestrzegania przez Wielką Brytanię unijnych przepisów dot. pomocy państwa dla krajowych firm. To właśnie postulat gwarantujący równe szanse przedsiębiorstwom z EU i UK był dotychczas jedną z największych przeszkód w osiągnięciu nowego porozumienia handlowego pomiędzy Brukselą a Londynem.   ● [FX]   Nadzieje na przełamanie negocjacyjnego impasu wsparły funta (GBP/USD max. 1,3102) oraz waluty EU, wliczając euro i złotego (min. EUR/PLN 4,3939, USD/PLN 3,7197). Dodatkowym sprzymierzeńcem wspólnej waluty (EUR/USD max. 1,1822) były czerwcowe dane o inflacji PPI z EZ, które pokazały pierwszy od lutego wzrost cen producentów w ujęciu miesięcznym (0,7% m/m vs prognoza 0,5% m/m). Na drugim biegunie znalazł się dolar, któremu zaszkodził sceptyczny komentarz Nancy Pelosi. Jako speaker Kongresu USA z Partii Demokratycznej powiedziała telewizji Fox, że nie sądzi aby do końca tego tygodnia udało się dojść do porozumienia z Partią Republikańską ws. kolejnego pakietu stymulującego gospodarkę. Pozycji zielonej waluty bronił większy od oczekiwań wzrost zamówień na dobra trwałe w USA (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [Wirus]   Z kolei zyski EUR zredukował raport holenderskiego ministerstwa zdrowia, które poinformowało o największym od maja tygodniowym wzroście zachorowań na Covid-19 (2588 osób). Natomiast zdobycze złotego zmniejszył kolejny dobowy korona-rekord w Polsce (680 osób). Obawy przed drugą falą epidemii w Europie oraz niepewny finał negocjacji fiskalnych w amerykańskim Kongresie, podbiły ceny złota powyżej psychologicznej granicy 2000 USD za uncję.

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   W dzisiejszym kalendarzu największą uwagę przyciągają dane dot. indeksów PMI ze strefy euro i ISM z USA, opisujące koniunkturę w sektorze usług oraz amerykański raport ADP.   ● [Scenariusze]   Po poniedziałkowej reakcji inwestorów na wskaźniki PMI, ISM dla sektora przemysłu (a w zasadzie po jej braku) wydaje się, że wyniki przekraczające 50 punktów są już w cenie. Idąc tym tropem można przypuszczać, że zagrożeniem dla walut EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1720; punkty oporu EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7800) czy dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1825; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 3,7000) byłyby rozczarowujące dane pokazujące regres w usługach (<50 pkt). Dodatkowym wyzwaniem dla amerykańskiej waluty będzie raport ADP. W związku z nawrotem epidemii koronawirusa w USA, rynek spodziewa się spadku dynamiki zatrudnienia w sektorze prywatnym. Realizacja tej prognozy może zachęcić inwestorów do antydolarowego pozycjonowania się przed oficjalnymi danymi NFP Departamentu Pracy USA, które poznamy w piątek.   [HZ USA]   Kolejnym czynnikiem ryzyka dla zielonej waluty będzie publikacja bilansu handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych. Ze względu na wysokie napięcie na linii Waszyngton - Pekin inwestorzy mogą nerwowo zareagować na ew. wzrost deficytu w wymianie handlowej Amerykanów z Chińczykami.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.