Na południe idzie dolar, na południe

(poniedziałek, 31-08, 8:00)

 Komisja Europejska: W sierpniu nastroje w gospodarce Eurolandu poprawiły się 4 miesiąc z rzędu.
★ USA: w lipcu wydatki konsumentów wzrosły bardziej niż zakładano.
★ Japonia: z powodów zdrowotnych premier Shinzo Abe podał się do dymisji.
★ Chiny: w sierpniu indeks PMI dla sektora usług wzrósł z 54,2 pkt do 55,2 pkt (wobec oczekiwanego spadku do 54 pkt).
★ Kalendarz Eko: finalne dane nt. polskiego PKB w II kw, inflacja w DE oraz amerykański indeks Dallas FED.


Za nami
   ● [USD]   W piątek na rynkach finansowych wciąż jeszcze głośnym echem odbijała się czwartkowa rewizja celu inflacyjnego FED, niekorzystnie wpływając na notowania dolara. O tym, że uśredniony wzrost cen na poziomie 2% (r/r) jest bardzo trudny do osiągnięcia świadczy piątkowa publikacja wskaźnika PCE (miara inflacji bacznie obserwowana przez członków FOMC), który wzrósł w sierpniu z 1,1% r/r do 1,3% (wobec oczekiwanych 1,2%).   ● [EUR, PLN]   Z kolei nowych powodów do zakupu euro (EUR/USD max. 1,1930) i walut CEE (min. EUR/PLN 4,3820, USD/PLN 3,6786) dostarczyła nadspodziewana poprawa nastrojów w gospodarce Eurolandu w sierpniu (indeks KE: 87,7 pkt vs prognoza 85 pkt).   ● [JPY]   W G10 jeszcze lepiej od wspólnej waluty radził sobie japoński jen, który zyskał do dolara aż 1,15% po ogłoszeniu dymisji premiera Japonii Shinzo Abe. Warto przypomnieć, że prowadzona za jego rządów polityka "Abenomics" była jednym z kluczowych czynników stojących za osłabieniem jena w ostatnich latach. Straty amerykańskiej waluty amortyzowała wiadomość o większym od oczekiwań wzroście wydatków konsumentów w USA (1,9% m/m w VII vs prognoza 1,5%).

Przed nami
   ●
[PMI Chiny]   W pierwszych godzinach dzisiejszej sesji inwestorzy mogą dyskontować poranne publikacje chińskich wskaźników PMI wg CFLP. Nadspodziewany wzrost aktywności w sektorze usług (55,2 pkt vs prognoza 54 pkt) wskazuje na ożywienie popytu konsumenckiego za Wielkim Murem, na czym od rana korzystają chińskie indeksy giełdowe oraz juan (USD/CNH min. 6,8448). Taki przebieg sesji azjatyckiej może stymulować inwestorów europejskich do zakupów innych walut rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 3,6700) i sprzedaży bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1930).   ● [GUS]   W najbliższych godzinach (tj. o g. 10:00) poznamy jeszcze finalne dane GUS nt. PKB Polski w II kw., zaś w drugiej części dnia ogłoszone zostaną wstępne wyniki niemieckiej inflacji oraz sierpniowa wartość amerykańskiego indeksu Dallas FED dla przemysłu. Ewentualny wzrost aktywności w tym ważnym okręgu FED (obejmującym m.in. Teksas) zwiększy nadzieje na dobry wynik indeksu ISM (publikacja: wtorek, g. 16:00), co może pozytywnie oddziaływać na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1810). W tym scenariuszu waluty EM (w tym złoty) mogłyby się znaleźć na minusie (punkty oporu EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7400).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.