USD: Konsumpcja bez kroplówki

(poniedziałek, 17-08, 8:00)

 Polska: w II kwartale 2020 gospodarka skurczyła się o 8,2% r/r (PKB).
★ USA: w lipcu sprzedaż detaliczna wzrosła mniej, niż oczekiwano.
 Zaplanowana na sobotę wideo-konferencja Lighthizer-Liu została przełożona.
★ Koronawirus w Polsce: 56 684 osób zarażonych, 1 877 ofiar śmiertelnych.
★ Kalendarz Eko: amerykańskie indeksy NY Empire State oraz rynku nieruchomości – NAHB.

Za nami
   ● [PL]   Piątkowa publikacja polskiego PKB w II kw. pokazała, że kwietniowy lockdown nad Wisłą został okupiony dużymi stratami ekonomicznymi. Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że nasza gospodarka skurczyła się w tym czasie o 8,2% r/r. Pocieszeniem było to, że prognozy wskazywały na jeszcze większe tąpnięcie (-8,6% r/r) oraz fakt, że Polska zanotowała jeden z najmniejszych spadków Produktu Krajowego Brutto w Unii oraz na świecie.   ● [USA]   W budzącej się z hibernacji gospodarce USA sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 1,2% m/m (wobec oczekiwanych 1,8%), a produkcja przemysłowa o 3% (zgodnie z uśrednioną prognozą).   ● [FX]   Mimo pozytywnych symptomów przeważyły obawy o kondycję amerykańskiego konsumenta (pozbawionego w sierpniu dodatkowego wsparcia fiskalnego z powodu impasu w negocjacjach w Kongresie USA), które "zmartwiły" dolara (EUR/USD max. 1,1868). Kurs USD/PLN spadł do min. poziomu 3,7055, gdyż rynek EUR/PLN zacumował przy granicy 4,4000 (min. 4,3948, max. 4,4044). Zakres zmian na rynku walutowym ograniczało oczekiwanie na sobotnią wideo-konferencję handlowego pełnomocnika USA Roberta Lighthizera z wicepremierem Chin Liu He, która w ostatniej chwili została przełożona. Nowej daty jeszcze nie ustalono. 

 

Przed nami
   ● [USA]   Choć dopiero co w piątek poznaliśmy lipcowy wynik produkcji przemysłowej w USA, to już dziś zobaczymy jak sobie radzi ten sektor w sierpniu. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks NY Empire State. Wskaźnik powstaje na podstawie ankiet wysyłanych pierwszego dnia każdego miesiąca do około 200 czołowych managerów lub prezesów firm sektora produkcyjnego na terenie stanu Nowy Jork. Respondenci odpowiadają na pytania dotyczące zmian zaobserwowanych w ich przedsiębiorstwach w poprzednim miesiącu oraz oceniają perspektywy na najbliższe 6 miesięcy.   ● [Scenariusze]   Powtórzenie wyniku z poprzedniego miesiąca, kiedy wskaźnik pokazał, że nowojorskie firmy wracają do normalności gospodarczej, wesprze notowania dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1790), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu: EUR/PLN 4,4200, USD/PLN 3,7400). W przypadku pogorszenia klimatu biznesowego w tym ważnym rejonie USA należy się liczyć z dalszym spadkiem wyceny zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD 1,1870) i wzrostem notowań złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3800, USD/PLN 3,7000). Oprócz indeksu NY, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajduje się jeszcze amerykański wskaźnik NAHB, który poinformuje nas o aktualnych nastrojach na rynku nieruchomości w Stanach.   ● [Ekonomiczne hity tygodnia]   Kluczowymi wydarzeniami rozpoczynającego się tygodnia będzie publikacja protokołów FED (środa) i ECB (czwartek) oraz ogłoszenie wstępnych wyników indeksów PMI (piątek). Nie zabraknie także ważnych danych z Polski (produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna). Nie można również zapominać o bieżących raportach z kraju i ze świata nt. koronawirusa.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.